שתף קטע נבחר

טורקיה מחזירה את השגרירים מת"א ומוושינגטון: "ישראל - מדינת טרור"

אנקרה הודיעה כי היא מחזירה את השגרירים מארה"ב ומישראל. במקביל, אלפים הפגינו באיסטנבול במחאה על העברת שגרירות ארה"ב לירושלים. ארדואן הודיע על שלושה ימי אבל: "ישראל מבצעת בעזה רצח עם". מזכ"ל האו"ם: "מזועזע מכמות ההרוגים. יש לנהוג באיפוק מרבי"

 

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן ביקור ב לונדון בריטניה (צילום: רויטרס)
"ישראל מבצעת רצח עם". ארדואן(צילום: רויטרס)

טורקיה הודיעה אמש (יום ב') כי היא מחזירה את השגרירים מארצות הברית ומישראל, והכריזה על שלושה ימי אבל בעקבות הרג 55 המפגינים הפלסטינים ברצועת עזה והעברת השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים. נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, נשא נאום בלונדון וכינה את ישראל "מדינת טרור". הוא הוסיף כי "המתקפה נגד המפגינים בעזה חושפת את פרצופה המכוער של ישראל - שמבצעת רצח עם בעזה". בעקבות האירועים, קראו באנקרה לכינוס חירום של ארגון מדינות האיסלאם.

 

מהומות בגבול רצועת עזה - עדכונים אחרונים:

חמאס קורא לאינתיפאדה: "להבעיר את עזה והגדה"

55 הרוגים במהומות בעזה; צה"ל תקף שורת יעדים

תיעוד: ניסיון חדירת מחבלים מעזה ותקיפת חיל האוויר

בפעם השלישית: פלסטינים הציתו תשתיות במעבר כרם שלום

 

ארדואן הוסיף: "אני אשוחח עם מנהיגים ואקרא להם להשמיע את קולם נגד האי-צדק הזה. כמנהיגי האיסלאם לא נאפשר ביום הזה לאבד את ירושלים. נמשיך להיות עם אחינו הפלסטינים". גם ראש ממשלת טורקיה, בינאלי ילדרים, גינה את האירועים בגבול רצועת עזה וכינה אותם "טבח פחדני". בשיחה עם עיתונאים בנמל התעופה באנקרה גינה ילדרים גם את העברת השגרירות האמריקנית לירושלים: "מתעלמים מהחוק הבינלאומי". 

 

מפגינים ב איסטנבול טורקיה מחאה על העברת שגרירות ארה
(צילום: EPA)

 

מפגינים ב איסטנבול טורקיה מחאה על העברת שגרירות ארה
(צילום: EPA)

מפגינים ב איסטנבול טורקיה מחאה על העברת שגרירות ארה
(צילום: EPA)

מפגינים ב איסטנבול טורקיה מחאה על העברת שגרירות ארה
(צילום: EPA)מפגינים ב איסטנבול טורקיה מחאה על העברת שגרירות ארה
(צילום: רויטרס)

במקביל, אלפים הפגינו אתמול באיסטנבול נגד ההחלטה האמריקנית להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים. המפגינים שרפו דגלים של ישראל וארה"ב ומחו על העימותים בין מפגינים פלסטינים לחיילי צה"ל בגבול רצועת עזה. גם היום יתקיימו הפגנות באיסטנבול.

 

"אל קודס שייכת למוסלמים", נכתב בשלטים שהניפו המפגינים. "ירושלים היא שלנו, ותהיה שלנו", קראו המפגינים הטורקים. אחד הדוברים בהפגנה כינה את האמריקנים "כלבים". את ההפגנה ארגן IHH, הארגון שאחראי למשט לעזה ב-2010.

 

גם דרום אפריקה החזירה את השגריר

מוקדם יותר הודיעה גם ממשלת דרום אפריקה כי היא מחזירה את השגריר סיסה נגומבאנה מישראל להתייעצות בפרטוריה לאחר שגינתה בחריפות את "ההתקפה הקטלנית של ישראל ברצועת עזה. ממשלת דרום אפריקה מגנה בלשון החזקה ביותר את מעשי האלימות שבוצעו על ידי צה"ל לאורך הגבול עם עזה. הקורבנות לקחו חלק במחאה שלווה נגד הפתיחה הפרובוקטיבית של שגרירות ארה"ב בירושלים. דרום אפריקה אמרה שישראל חייבת לסגת מרצועת עזה ולשים סוף לאלימות ולפלישות ההרסניות לתוך השטחים הפלסטינים".

 

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש אמר כי הוא "מזועזע מההסלמה בשטחים הפלסטיניים ומכמות ההרוגים והפצועים בהפגנות ברצועת עזה". גוטרש הוסיף כי "על כוחות הביטחון הישראליים לנהוג באיפוק המרבי בשימוש באש חיה". לדבריו, "על חמאס ועל מנהיגי ההפגנות מוטלת האחריות למנוע את מעשי האלימות". 

 

נשיא צרפת עמנואל מקרון גינה את "האלימות של הכוחות הישראלים נגד מפגינים" במהלך שיחות טלפוניות שערך עם הנשיא הפלסטיני אבו מאזן ועבדאללה מלך ירדן. כך נמסר מארמון האליזה בפריז. מקרון הדגיש בפני המנהיגים את "מורת רוחה של צרפת מהחלטת ארצות הברית לפתוח שגרירות בירושלים. מעמדה של העיר יוכל להיקבע אך ורק בין הצדדים במסגרת מתווה לשיחות בחסות הקהילה הבינלאומית". בהודעת האליזה נמסר עוד כי מקרון תומך "בזכותם של הפלסטינים לשלום ולבטיחון" אך צוינה גם "מחויבותו לביטחונה של ישראל".

 

מנגד, הבית הלבן מסר שהוא "מגנה את חמאס שאחראי להרג בעזה" והוסיף כי "לישראל הזכות להגן על עצמה". "אין הצדקה לפזיזות ולציניות שחמאס הציג בדחיקת אנשים לעסוק באלימות שחושפת אותם לסיכון נורא. כפי שמזכיר המדינה ציין, לישראל יש את הזכות להגן על עצמה", הצהיר בכיר בבית הלבן. הבית הלבן קרא למציאת פתרונות ל"אתגרים ההומניטריים הרציניים שבפניהם עומדים הפלסטינים בעזה". דובר הבית הלבן סירב לדחוק בישראל לרסן את פעולותיה נגד המפגינים בעזה, ואמר כי "חמאס נושא באחריות למצב הקשה ברצועת עזה".

 

מועצת הביטחון תתכנס ביומיים הקרובים לדיון חירום בעקבות המהומות בעזה והעברת השגרירות לירושלים. כווית, שיזמה את הכינוס, הפיצה טיוטת הודעה לתקשורת בין חברות המועצה והציעה לפרסם אותה בשם המועצה במהלך הדיון. בטיוטת ההצעה נכתב כי "מועצת הביטחון מביעה את זעמה וכאבה נוכח ההרג של אזרחים פלסטינים הממלאים את זכותם להפגין בדרכי שלום. המועצה קוראת לכל המדינות שלא לנקוט בכל צעד שיחמיר את המצב ויפגע בסיכויים לשלום. המועצה שבה ומאשרת כי לכל החלטה ופעולה שמשנה את האופי, הסטטוס או הדמוגרפיה בירושלים אין תוקף חוקי והן אינן תקפות". גורמים דיפלומטים מסרו כ ארה"ב חסמה את ההצעה ומנעה את פרסומה בשם המועצה. לפי הדיווח בסוכנות הידיעות AFP, ההצעה קראה לפתיחת חקירה עצמאית של האירועים.

 

שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, קרא לחברות מועצת הביטחון לגנות את החמאס לקראת כינוס החירום של המועצה: "עליכן לגנות את חמאס על פשעי המלחמה שהוא מבצע. לא רק שהוא שולח עשרות אלפי מוסתים לפרוץ את הגבול ולפגוע באזרחים ישראלים, הוא מסכן במכוון אזרחים פלסטינים. טבח אזרחים ישראלים או מוות של תושבי עזה - כל אחת מאלו היא תוצאה רצויה עבור החמאס. כל אזרח שנפגע בגבול הוא קורבן של פשעי המלחמה של חמאס, כל הרוג הוא כתוצאה מפעילות הטרור של חמאס ובאחריותו הבלעדית".

 

במקביל, סאיב עריקאת שמכהן כראש צוות המשא ומתן הפלסטיני הודיע כי ההנהגה ברמאללה תגיש תלונה נגד ישראל לבית הדין הבינלאומי בהרג בגין פשעי מלחמה. לדברי עריקאת, ההחלטה התקבלה אמש בפגישה שקיים הנשיא הפלסטיני אבו מאזן עם בכירי הרשות בעקבות העברת שגרירות ארצות הברית לירושלים ומותם של 55 פלסטינים במהומות ברצועת עזה.

מפגינים ב איסטנבול טורקיה מחאה על העברת שגרירות ארה
(צילום: רויטרס)

מפגינים ב איסטנבול טורקיה מחאה על העברת שגרירות ארה
(צילום: רויטרס)

 

ארדואן על העברת השגרירות: "תחריף את המתיחות"

ארדואן תקף מוקדם יותר את הצעד של דונלד טראמפ. "אמריקה בחרה להיות חלק מהבעיה, לא מהפתרון, ואיבדה את תפקידה כמתווכת בתהליך השלום במזרח התיכון. אנחנו לא יכולים להפסיק להרגיש כמו בתקופה האפלה שקדמה למלחמת העולם השנייה", אמר ארדואן.

 

הנשיא הטורקי אמר שהעברת השגרירות לירושלים "מצערת מאוד", והזהיר שהיא "תחריף את המתיחות ותלבה את האש בין שתי הקהילות אפילו עוד יותר". לפי ארדואן מדובר בהפרה של החוק הבינלאומי והחלטת האו"ם. "זו טעות עצומה", אמר נשיא טורקיה.  

 

גורמים ביטחוניים אמריקנים אמרו לרשת NBC שמחשש למהומות מתגברת ארה"ב בעשרות חיילי מארינס את השגרירויות בטורקיה, ירדן וישראל. הגורמים אמרו שמחלקת המדינה והפנטגון שוקלים לשלוח חיילים נוספים גם לשגרירות נוספות באזור כמו לבנון, מצרים ופקיסטן.

 

גם בוושינגטון הפגינו נגד ההחלטה של טראמפ. כמאה מפגינים יהודים, מארגון "אם לא עכשיו", הפגינו מול מלון טראמפ. לפי רויטרס הם חסמו במשך כשעתיים את שדרות פנסילבניה - הרחוב שמחבר בין הבית הלבן לגבעת הקפיטול.

 

המפגינים היהודים בבירת ארה"ב קראו "להפסיק את האלימות". רבים מהם הגיעו בחולצות שחורות להפגנה, שעליהן הכיתוב "העתיד היהודי דורש חופש לפלסטינים", ושרו "נבנה את העולם הזה באהבה".


פורסם לראשונה 14/05/2018 22:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
מפגינים באיסטנבול
צילום: EPA
מומלצים