שתף קטע נבחר

לכל שנה יש סוף שנה

ספירות מלאי, התקזזות על מתנות או הוצאות רכב, דיווחי מע"מ ומחשבות על העבר ועל העתיד. בעלי עסק קטן? כך תיערכו לסוף שנת המס ותתחילו את 2019 עם שולחן פיננסי נקי

סוף השנה מתקרב בצעדי ענק, ואם אתם עצמאים - זה הרגע להתחיל להיערך. ספירות מלאי או קופה, בניית מפת דרכים לשנה הבאה ואולי גם בקשה להחזר מס או שניים. כך תגיעו לשנת המס החדשה עם שולחן פיננסי נקי.

 

שוחחנו עם בעלי מקצוע שסיפקו לנו כמה עצות זהב לבעלי עסקים קטנים: תמיר בן-שמעון, שותף במשרד רו"ח ליאון, אורליצקי ושות', יואב גנץ, מנהל תחום עסקים באגף הקמעונאי בבנק הפועלים, ועו"ד רועי כהן, נשיא להב, לשכת ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

מסתכלים אחורה

• סיכום: סכמו את שנת 2018 בכל הנוגע לתכנון המקורי שלכם ולמצב בפועל. לאחר שניתחתם את התוצאות והפקתם תובנות, בנו את מפת הדרכים לשנה הבאה ב-4 סוגיות: מסגרת תקציב, מנועי צמיחה, תכנון השקעות לטובת שימור וצמיחת העסק וניתוח מקורות המימון לתוכנית השנה הבאה. חשוב לשמור מקום בתוכנית העבודה למשתנה ולבלתי צפוי הבלתי נמנעים.

 

• גבייה: בדקו את רמת ההכנסות השנתית, החזרי מס והגבייה. האם עוד חייבים לכם כספים או מגיעים תשלומים של שוטף פלוס? בנוסף, מדי שנה משתנים עדכוני המס, כדאי להתייעץ עם רו"ח או יועץ מס שאולי יחסכו לכם הרבה כסף.

 

• עוסק פטור: בדקו לפני תום השנה אם עברתם את תקרת הפטור כדי שלא תצטרכו לשלם מס שלא תכננתם בסוף השנה. שוקלים להפוך מעצמאי לחברה? זה הזמן להתייעץ עם יועץ מס או רו"ח.

 

מתקזזים 

• דיווח על בסיס מזומן: באפשרותכם להקדים תשלומים כדי שייחשבו כהוצאה לשנת המס הנוכחית (למשל, לשלם משכורות עד סוף דצמבר במקום בתחילת ינואר). ניתן גם לדחות הכנסות לשנה הבאה. לחלופין, אם ההכנסה שלכם נמוכה או שאתם בהפסד כדאי לדחות הוצאות ולהקדים הכנסות כדי לנצל מדרגות מס נמוכות יותר, שכן אי־אפשר להעביר הטבות מס לשנה הבאה.

 

• השקעות בניירות ערך: אם יש לכם רווח מניירות ובתיק יש גם ניירות ערך שהפסידו על הנייר - שווה לממש אותן כדי לקזז מהרווח ולחסוך בכך מס.

 

מתנות: לדוח סוף השנה שלכם תוכלו גם לצרף רשימה של מתנות שנתתם במהלך השנה לעובדים או לספקים, כדי לנכות את העלות שלהן מההכנסה. הרשימה צריכה להיות מפורטת ולכלול פרטים כמו שם מקבל המתנה, האירוע לכבודו ניתנה המתנה וכמובן העלות של המתנה - כשהתנאי הוא שהסכום אינו עולה על 210 שקל לאדם ספציפי בכל שנה.

 

מסתכלים קדימה 

גישור פיננסי: התייעצו עם יועץ מס או רו"ח כדי להתאים את הגישור ליכולות הפיננסיות שלכם. ייתכן שתוכלו לקבל הלוואות גישור או הגדלת אשראי לתקופת הביניים, שתקל את המעבר משנה לשנה.

 

• דיווח מע"מ: תדירות הדיווח תלויה במחזור ההכנסות. עד מיליון וחצי שקל הדיווח הוא דו־חודשי. אם הכנסות העסק עלו, כדאי להיערך מראש לתשלום חד־חודשי בשנה הבאה.

 

• הפקדה לקרן השתלמות: לכל עסק קטן ועצמאי יש את הזכות להפקיד לקרן השתלמות סכום שנתי של עד 4.5% מהכנסתו או עד 11,745 שקל מהרווח, כהוצאה ובאופן פטור ממס. אפשר להוסיף להפקדה עד 6,525 שקל נוספים, וחלק זה יהיה פטור ממס במשיכת הכסף אחרי 6 שנים. לאורך שנות החיסכון תוכלו לבקש מהקרן הלוואה על הכסף הצבור בתנאי ריבית פריים + חצי אחוז.

 

• הפקדה לקרן פנסיה: הפקדה זו היא חובה לכל עצמאי מתחילת 2017. היא מקנה גם ביטוח על אובדן כושר עבודה, שייתן בעת צרה קצבה של 75% מההכנסה המבוטחת - נוסף על קצבת הנכות ועל הפנסיה הנצברת לגיל הפרישה. הסכום שמופקד פטור ממס, כאשר תקרת ההפקדה היא 34,453 שקל. הפקדה של 22,968 שקל בשנה מוכרת כהוצאה, הפקדה של 11,484 שקל מוכרת כזיכוי.

 

בדקה ה-90 

• הוצאות רכב: ביום האחרון של השנה עליכם לרשום את הקילומטרז' - כמה נסעתם השנה. נתון זה ישמש את רשויות המס במקרה של ביקורת. שימו לב, לעיתים, הביקורת יכולה להיעשות מספר שנים לאחר שנת המס, אז שמרו את הדוח. הוצאות הרכב המוכרות לצורכי מס הן 45% מהוצאות הרכב או סך הוצאות הרכב בניכוי שווי השימוש - כפי שניתן למצוא באתר מס ההכנסה. הסכום הגבוה מהשניים הוא זה שיוכר לכם במס.

 

• ספירת קופה: ביום האחרון של השנה נדרש בעל העסק לספור כסף וצ'קים בקופת העסק. אלה, יחד עם דוח מסודר, יידרשו להצגה בפני רשויות המס במקרה של ביקורת מס עתידית.

 

• ספירת מלאי: ביום האחרון של השנה נדרש בעל העסק לבצע ספירת מלאי, שנדרשת לחישוב עלות המכר (מלאי פתיחת השנה + הקניות בשנה זו, בהפחתת מה שנשאר במלאי). אפשר לבצע את הספירה עד 10 ימים לפני תום השנה או 10 ימים אחרי תחילת השנה, כך שתכלול התאמה של השינויים עד לסוף השנה או 10 ימים מתחילת השנה. בעל עסק שמעוניין להגדיל את טווח הספירה לחודש, צריך ליידע את מס ההכנסה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים