שתף קטע נבחר

הדילמה של מנדלבליט: מה לעשות אם מינוי אדרי יאושר בממשלה?

אחרי פסילת המינוי למפכ"ל על ידי חברי ועדת גולדברג, מקיים היועץ המשפטי לממשלה התייעצויות. במקביל, ייתכן שביום ראשון יובא מינוי מפכ"ל זמני לממשלה

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, יבחן היום (ו') את החלטת ועדת גולדברג שלא למנות את משה (צ'יקו) אדרי למפכ"ל המשטרה, וכן את עמדתו של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן - המבקש למנות את אדרי לתפקיד, למרות הפסילה. מנדלבליט לוקח בחשבון בשיקוליו כי סביר שתוגש עתירה לבג"ץ נגד המדינה, אם הממשלה תחליט לאשר את המינוי - וזאת בניגוד להחלטת ועדת גולדברג. בכל מקרה, ייתכן שכבר ביום ראשון יתבקשו שרי הממשלה לאשר מינוי מפכ"ל זמני.

 

רוני אלשיך גלעד ארדן ומשה אדרי (צילום: מוטי קמחי)
אדרי, ארדן ואלשיך(צילום: מוטי קמחי)

 

הסיבה לפסילה, לפי הוועדה, היא פגישתו של אדרי עם עורך דין שמייצג מתלונן נגדו, שלושה ימים לפני הופעתו הראשונה בוועדה. אדרי, שהן הוא והן עורך הדין ציינו כי לא שוחחו על התלונה עצמה, מוכן להיבדק בפוליגרף בנוגע לנאמר באותה פגישה.

 

במקביל, מתפתח משבר משפטי. היועץ המשפטי לממשלה יקיים התייעצויות משפטיות עם השר ארדן לגבי המלצות הוועדה. השר ארדן ושרת המשפטים איילת שקד כבר הודיעו שאינם מתכוונים לאמץ את מסקנת ועדת גולדברג וכי הם מתכוונים להביא את בחירת אדרי לאישור הממשלה. במקרה כזה יצטרך היועץ להמליץ לחברי הממשלה כיצד לנהוג - האם עליהם לציית להחלטת ועדת גולדברג , שלה אין מעמד המוגדר בחוק או להצביע על פי החלטתם האישית.

 

 

עוד הובהר כי אם השר ארדן יפנה לוועדה ויבקש להופיע בפניה היא תצטרך להתכנס או להתייעץ כדי לבדוק מה הנוהל במקרה של ערעור על החלטתה. מקור המקורב לוועדה הדגיש כי חבריה לא עסקו בשאלה האם מינויו של אדרי חוקי משפטית. "היא עסקה במינוי מבחינה ערכית, אתית ומוסרית. בהיבט זה חשבו שניים מחברי הוועדה שאין זה ראוי ציבורית להמליץ על אדרי", הוסיף המקורב.

 

כמו כן, גורמים המקורבים לוועדת גולדברג הדגישו כי בבדיקת הפוליגרף שנערכה לאדרי על פי דרישת הוועדה, כתנאי לאישור מינויו, ענה אדרי כהלכה. אולם, השופט גולדברג הצביע על כך שלא ניתן היה לקבוע באופן חד משמעי, מכיון שהפוליגרף אינו יכול לבחון נושאים הקשורים לשיקול דעת ולתחושות ולכן הבדיקה לא סייעה לוועדה.

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
אדרי. הממשלה תאשר?
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים