שתף קטע נבחר

שביתת הנשים: ההסתדרות תומכת, ייתכנו דחיות בטיסות

ניסנקורן הודיע כי הוא מאשר לכל העובדות והעובדים שיבקשו להשתתף באירועי המחאה ביום שלישי, להיעדר מהעבודה בלי הורדת יום חופש. גם ועד עובדי רשות שדות התעופה מצטרף למחאה: העובדות יתכנסו להרצאות, ייתכנו עיכובים בלוח הטיסות

 

 

 

אחרי הרשויות המקומיות והחברות השונות, ההסתדרות מודיעה גם היא על תמיכה בשביתת הנשים. יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הודיע הבוקר (יום א') כי הוא מאשר לכלל עובדות ועובדי הארגון, שיבקשו לקחת חלק באירועי המחאה בעניין המאבק באלימות נגד נשים, להיעדר מהעבודה ביום שלישי הקרוב מבלי שינוכה יום חופש ממכסת ימי החופשה שלהם.

 

במקביל, יו"ר ההסתדרות קרא למעסיקים לאפשר לעובדות ולעובדים במקומות העבודה, המעוניינים לקחת חלק באירועים המתוכננים, לעשות זאת מבלי לפגוע בשכרם. ניסנקורן אמר כי "המאבק באלימות נגד נשים הוא לא רק מאבק של נשים, זהו מאבק של כל החברה הישראלית ולכן אני קורא לכלל המעסיקים לכבד את רצון עובדיהם ולאפשר להם להשתתף במפגן הסולידריות שמתוכנן ביום ג'".

 

גם ועד עובדי רשות שדות התעופה הודיע כי העובדים והעובדות יצטרפו למחאת הנשים. במהלך היום יתכנסו העובדות להרצאות וייצאו לתהלוכת מחאה בשטח הרשות. בעקבות זאת, ייתכנו עיכובים בלוח הטיסות. פנחס עידן, יו"ר ועד רש"ת, אמר: "אני קורא לממשלת ישראל להידרש מיידית לטיפול בתופעה של אלימות ורצח נשים. אי אפשר להשלים עם הקטסטרופה הזאת".

 

בין החברות הגדולות שהודיעו על השתתפות עובדיהן בשביתה: יס, סופר פארם, ebay ישראל, מדלן, אלבט, נטורל אינטליג'נס, ארגוס, הקריה האקדמית קרית אונו, רמי לוי, טיב טעם, מלונות פטאל, נספרסו ישראל, ישראייר, דיזנגוף סנטר, קבוצת הארץ, קבוצת קניוני פרומול, פנינה רוזנבלום ועסקיה, אלונה ברקת ועסקיה ודואר ישראל.

יו
"מאבק של כל החברה הישראלית". ניסנקורן(צילום: אורן כהן)

המכשול העיקרי שניצב כרגע בפני המחאה הוא החלטת הממשלה שלפיה אין לשלם שכר לעובדים במגזר הציבורי שנעדרים מעבודתם בשל שביתה. על כן, נכון לעכשיו, להצהרות ראשי הרשויות המקומיות וגופים ממשלתיים אחרים על כך שלא ינכו יום חופש מהעובדים שיבחרו לשבות אין תוקף חוקי. מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, קרא לרשויות המקומיות לפעול על פי ההנחיות, משמע - לא לאפשר שביתה בשכר.

 

במקביל כהן פנה לנציב שירות המדינה, פרופ' דניאל הרשקוביץ, בבקשה שיאשר לעובדות המשרד לשבות במחאה נגד האלימות. כהן אמר כי "משרד הפנים פועל רבות ובדרכים מגוונות כדי לקדם את מעמד הנשים בשלטון המקומי, כמו אימוץ המלצות הוועדה הציבורית לקידום מעמד האישה, שקיפות ושוויוניות, זאת במטרה להעצים את הכוח הנשי בשלטון המקומי. השינוי כבר החל, אך הדרך עדיין ארוכה".

 

מנכ"לית הרשות לקידום מעמד האישה, אוה מדז'יבוז', קראה לנציב שירות המדינה הרשקוביץ לאפשר תשלום עבור יום השביתה. "שביתת הנשים בעיניי היא בראש ובראשונה קריאה לציבור לפקוח עיניים ולהכיר את המציאות הקשה שבה חיות אלפי נשים, נערות וילדות וגם ילדים ברחבי מדינת ישראל", כתבה מדז'יבוז'. "סולידריות חברתית היא הבסיס שעליו הוקמה מדינת ישראל ואני מאמינה שברגעים כאלה ראוי ונכון לאפשר לכל מי שמבקשת או מבקש להפגין סולידריות לעשות כן".

 

הבוקר התקיימו הפגנות מעוטות משתתפים בתל אביב, חיפה וירושלים. המפגינות בתל אביב חסמו לזמן קצר את רחוב המלך ג'ורג', המפגינות בחיפה חסמו את צומת הרחובות הרצל ובלפור והמפגינות בירושלים קיימו מיצג מחאה מול ישיבת הממשלה.

מחאה נגד רצח נשים בחיפה (צילום:
המחאה בתל אביב(צילום: "עומדים ביחד")

יוזמת המחאה על רצח הנשים שנולדה בדף הפייסבוק "אני אישה אני שובתת" סוחפת עוד חברות במשק לצד רשויות מקומיות גדולות וקטנות. ראשי עיר ומנהלי חברות הודיעו שייאפשרו לנשים לשבות ביום שלישי הקרוב מבלי שינכו יום חופש משכרן. ברשימת החברות שייאפשרו לעובדות לשבות גם רמי לוי, טיב טעם ואיגוד המלונאים. החברות הללו מצטרפות לשורת רשויות מקומיות ברחבי הארץ.

 

מארגנות המחאה מקואליציית "דגל אדום" המונה יותר מ-50 ארגונים פמיניסטיים בישראל מסרו כי "השבוע שעבר היה קשה במיוחד, שהבהיר עד כמה מציאות חייהן של נשים בישראל היא בלתי נסבלת עוד. זה היה שבוע שבו הממשלה סירבה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא רצח נשים, שבוע שבו נרצחו שתי נערות - יארא איוב בת ה-16 וסילבנה צגאיי בת ה-13. שבוע שבו הציבור זועם ודורש פתרונות - והממשלה שותקת".

 

ענת ניר מקואליציית "דגל אדום" אמרה הבוקר בריאיון לאולפן ynet כי "הרמנו דגל אדום על מצב חירום. בקואליציה שלנו נמצאים הרבה מאוד ארגוני גברים וארגונים מעורבים, וגם גברים מתכוונים לשבות. אנחנו כוח אזרחי חזק ועכשיו אנחנו גם כוח אזרחי מאורגן. הציבור כועס, שתי נערות נרצחו בצורה ברוטלית והוא כועס בצדק. כולנו צריכים לקחת חלק במחאה הזאת וזה אכן קורה".

 

 

 

מחאה נגד רצח נשים בחיפה (צילום:
(צילום: "עומדים ביחד")

מחאה נגד רצח נשים בחיפה (צילום:
מחאה גם בחיפה(צילום: "אני אישה אני שובתת")

ביום שלישי יתקיים להגדרת המארגנות "יום זעם" שבמרכזו שביתה ארצית, הפגנות ואירועי מחאה בעשרות מוקדים ברחבי הארץ, והתאספות ענק אזרחית שתתקיים ב-19:30 בתל אביב. "אנו קוראות לציבור כולו לצאת לרחובות, אנו קוראות לכל הארגונים הציבוריים והחברתיים, החברות המסחריות, התנועות והעסקים להצטרף", אמרו. "זה הזמן להתעורר. יחד אנחנו משפיעות יותר, ויחד נעצור את ספירת הגופות".

 

יוזמות השביתה ודף הפייסבוק "מצב חירום - אני אישה אני שובתת", סתיו ארנון ורותי קליין, אמרו ל-ynet: "אנחנו מאוד שמחות שהנשים סוף סוף משמיעות את הקול שלהן. ההתגייסות שהייתה בימים האחרונים מאז שהעלינו את האירוע מוכיחה כמה השטח בוער וכמה הייתה נחוצה כאן מחאה גדולה. סוף סוף אנחנו מרגישות שנשים ואנשים באופן כללי מבינים שיש להם את הכוח למחות על הדברים הכי קריטיים היום".

 

הן הוסיפו כי "אנחנו חושבות ששני מקרי הרצח האחרונים, של יארא איוב וסילבנה צגאיי, הרעידו את השטח והבהירו שאנחנו נמצאים במצב קיצון וכמובן שזה היה טריגר מטורף להבין שזה מסביבנו ושאנחנו חייבות לפעול ומהר".

 

רועי רובינשטיין, אחיה ראב"ד ורענן בן צור השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: "עומדים ביחד"
מחאה בתל אביב, היום
צילום: "עומדים ביחד"
מומלצים