שתף קטע נבחר

נחשפים נתוני בלאק פריידיי: עלייה של 40% בקניות אונליין מחו"ל, ירידה במכירות בקניונים

לפי נתוני ישראכרט וחברת ריס, הישראלים התנפלו על הקניונים - אך הרשתות לא הצליחו לשפר את מחזורי הקניות לעומת אשתקד. הטירוף האמיתי התחולל באתרי האינטרנט הבינלאומיים: חלה עלייה של 27% במספר הלקוחות שלקחו חלק בחגיגת הבזבוזים, ולמרות ההנחות - היקף עסקה ממוצעת גדל ב-10% ל-324 שקל

מספרי בלאק פריידיי וסייבר מאנדיי נחשפים: מניתוח נתוני הקניות שערכה ישראכרט, שמחזיקה ב-47% משוק כרטיסי האשראי, עולה כי חל גידול של 39% במחזור הקניות של ישראלים לקוחות החברה מאתרים בחו"ל בבלאק פריידיי.

 

מכירות סייבר מאנדיי יטפסו ל-7.9 מיליארד דולר בארה"ב; מהו המוצר הנמכר ביותר?

בלאק פריידי בארה"ב: המכירות ברשת שוברות שיאים, ירידה בקניות בחנויות הפיזיות

פי 3 מבקרים בקניונים בבלאק פריידיי: "הישראלים יצאו לציד"

 

במפתיע, למרות התנפלות הישראלים על הקניונים, אין שיפור במכירות בלאק פריידיי השנה (24-23 בנובמבר 2018) לעומת אשתקד (25-24 בנובמבר 2017) - ויש אפילו ירידה בפדיונות, לפי נתוני ריס שמנתחת את נתוני הקופות בקניונים.

"בלאק פריידיי" בקניונים בארץ(צילום: עידו ארז, מוטי קמחי, משה מזרחי)

 

קנינו הרבה יותר בחו"ל

לעומת סוף שבוע רגיל, קניות אונליין של ישראלים באתרים בינלאומיים קפצו פי 2 ב-101%. גם מספר העסקאות הבינלאומיות באינטרנט עלה ב-34% לעומת בלאק פריידיי אשתקד; וגובה עסקה ממוצעת של ישראלים באתרים בינלאומיים עלה ב-4% לעומת הבלאק פריידיי ב-2017. לפי הערכות, ישראלים קנו אונליין ביומיים (24-23 בנובמבר) ב-50 עד 100 מיליון שקל.

 

יתכן שקנינו בזול בבלאק פריידיי לעומת ימים פחות חגיגיים, אבל הוצאנו יותר מבלאק פריידיי אשתקד: גובה הקנייה הממוצעת באתרי אינטרנט בחו"ל עמד על 342 שקל - גידול של 10% לעומת השנה שעברה.

בלאק פריידיי 2018: סיכום נתוני קניות של הצרכן הישראלי  ()

בסייבר מאנדיי הנתונים מתונים יותר: מספר העסקאות אונליין מחו"ל היה גבוה ב-14% לעומת סייבר מאנדיי אשתקד; והמחזור היה גבוה ב-10% לעומת אותו היום ב-2017. גובה עסקה ממוצעת דווקא ירד פה השנה ב-3%.

 

לשם השוואה, ביום הרווקים הסיני הייתה עלייה של 118% בקניות של ישראלים אונליין לעומת אשתקד - יותר מפי 2. המחזורים עלו ב-110% לעומת 2017, מספר הלקוחות שרכשו זינק ב-120% וגובה קנייה ממוצעת עמד על 135 שקל - עלייה של 23% לעומת 2017.

סייבר מאנדיי 2018: סיכום נתוני קניות של הצרכן הישראלי  ()

 

קניונים ואתרי אינטרנט בישראל: לא שיפרו את הביצועים לעומת בלאק פריידיי 2017

בקניונים ובאתרי האינטרנט הישראלים, המחזור אמנם גדל ב-75% לעומת סופ"ש רגיל - אבל הרשתות לא הצליחו לשפר את מחזורי הקניות, לעומת נתוני השנה שעברה, וחלה ירידה של 1% במחזור המכירות וכן ירידה 2% במספר העסקאות. הרשתות יתנחמו בכך שחלה עלייה של 1% בגובה עסקה ממוצעת של לקוחות ישראכרט.

 

לעומת זאת, בסייבר מאנדיי בקניונים ובאתרי האינטרנט בישראל, חל שיפור לעומת סייבר מאנדיי בשנה שעברה: עלייה של 2% במחזור, עלייה של 1% במספר העסקאות ועלייה של 1% בגובה עסקה ממוצעת - לעומת סייבר מאנדיי 2017. גובה העסקה צנח בהשוואה ליום רגיל בחודש אוקטובר ב-3%.

 

נתוני ריס: ירידה בפדיון בבלאק פריידיי השנה לעומת 2017

גם לפי נתוני ריס, שמחוברת לקופות של אלפי חנויות (לא כולל רשתות חו"ל הפועלות בישראל כמו H&M וזארה ורשתות השייכות לקבוצות אלה), הפדיון בקניונים בבלאק פריידיי בשנה שעברה היה גדול יותר.

 

לפי ריס, הפדיון היומי הממוצע של החנויות ירד בבלאק פריידיי 2018 (24-23 בנובמבר 2018) לעומת בלאק פריידיי 2017 (25-24 בנובמבר 2017) ב-2.23%, ממוצע ארצי - כך עולה מבדיקת 2,350 חנויות, לא כולל רשתות חו"ל. ב-2018 הפדיון עמד על 108 שקל למ"ר וב-2017 על 110 שקל למ"ר.

 

מבדיקת 755 חנויות שממוקמות בקניונים בלבד, הירידה מצטמקת ל-0.64% (147 שקל למ"ר השנה לעומת 148 שקל למ"ר בשנה שעברה); ובפאואר סנטרים הירידה במכירות גדולה יותר - ומגיעה ל-4.73% (93 שקל למ"ר השנה לעומת 98 שקל למ"ר בשנה שעברה).

 

לעומת חודש רגיל, בבלאק פריידיי חלה עלייה של 11% בפדיון, כאשר העלייה הגדולה ביותר הייתה בפאואר סנטרים: 129.58% (149 שקל למ"ר לעומת 71 שקל למ"ר ביום "רגיל").

 

השוואה בין הפדיון למ

השוואה בין הפדיון למ

בניגוד לנתוני ישראכרט, לפי נתוני ריס - בסייבר מאנדיי חלה ירידה דרמטית יותר של 3.85% בפדיון. כך למשל, בקניונים הפדיון עמד על 89 שקל למ"ר השנה, לעומת 92 שקל למ"ר בסייבר מאנדיי בשנה שעברה - ירידה של 4.16%. לעומת חודש "רגיל", בסייבר מאנדיי חלה עלייה של כ-26% במכירות.

 

חי גאליס, מנכ"ל מרכזי ביג, מסביר את הנתונים: "קשה להשתפר יותר ממה שהיה לנו בבלאק פריידיי בשנה שעברה. אם יש ילד שמקבל במבחן 97, אז כמה הוא כבר יכול להשתפר במבחן הבא? הנתונים ביום הזה מאוד גבוהים. אצלנו המרכזים שברו שיאים. ביג אשדוד הכניס ביום אחד כמעט 30 אלף איש - שיא של כל הזמנים. אלה מספרים יפים וחזקים, ומה שמעניין יותר זה המצטבר".

 

לדבריו, "כנראה שהשנה כולה תהיה קרובה לאפס, כלומר - שלא יהיה שינוי במכירות לעומת השנה שעברה, או שתהיה ירידה של מינוס אחוז. זה אומר שהעסק יציב בניגוד לפרסומים, הקניונים לא ייסגרו, החיים ממשיכים והאונליין יחיה לצד האופליין ומי שטוב ישרוד. אם דצמבר יהיה טוב, אז יש סיכוי שהשנה הזאת אפילו תסתיים באופן חיובי. זה ממבט ארצי כמובן, כי אצלי בקבוצת ביג יש עלייה במכירות משנה לשנה".

 

נקודות תורפה בנתונים: הבלאק פריידיי הושק ברשתות ובאתרים רבים שבוע קודם לכן

שימו לב שהניתוח של ישראכרט מספק תמונה חלקית בלבד על השוק הישראלי ועל הקניות באינטרנט. הנה כמה מנקודות התורפה:

 

הניתוח נערך לגבי אופנה, מחשבים ומוצרי חשמל, ריהוט, מוצרי פארם ותיירות - ולא בטוח שהוא מקיף את כל מה שהישראלים קנו באינטרנט בחגי הבזבוזים.

 

חברת אשראי אחת: חסרים בניתוח נתוני חברות האשראי כאל ולאומי קארד, שלא סיפקו נתונים ל-ynet. גם נתוני פייפאל חסרים, אך החברה לא מספקת נתונים לשוק הישראלי. אלה היו משלימים את נתוני כלל השוק בישראל - ואולי משנים את התמונה לגבי בלאק פריידיי בארץ.

 

ההבדלים בין נתוני ישראכרט לנתוני ריס: נתוני ריס מאששים את נתוני ישראכרט, לפיהם בלאק פריידיי בקניונים בישראל אמנם היה מוצלח - אבל לא הצליח להשתפר השנה לעומת אשתקד. לפי נתוני ריס, הירידה בפדיון משמעותית יותר מאשר לפי נתוני ישראכרט.

 

ניתן להסביר זאת בכך שריס בודקת רק את נתוני החנויות הפיזיות (בעוד שישראכרט בודקת גם את נתוני האונליין בישראל); וכן בעובדה שריס לא בודקת נתוני קופה של רשתות גדולות מחו"ל שפועלות בישראל. כך שייתכן כי בדיקה של האונליין הישראלי והרשתות האלה הייתה מצמצמת מעט את הפער בין נתוני ריס לנתוני ישראכרט (מראה מכירות טובות יותר, אך לא טובות יותר מאשתקד).

 

הבלאק נחגג במשך יותר מיומיים: את ביצועי בלאק פריידיי בקניונים יש לבדוק במצטבר לאורך כל שבוע בלאק פריידיי ברשתות מסוימות, שהשיקו מבצעים בתחילת אותו שבוע. חלקן אף יצאו במבצעים שבועיים קודם לכן. יתכן שבדיקה לאורך כל התקופה הייתה מראה שבלאק פריידיי בישראל היה מוצלח יותר מהשנה שעברה.

 

גם באינטרנט יש אתרים בינלאומיים, כמו אמזון בריטניה, שהחלו במבצעי בלאק פריידיי שבוע לפני התאריך הרשמי. כמו כן, מבצעי הבלאק נמתחו גם לשבת וראשון - וכך בעצם התמזגו עם מבצעי סייבר מאנדיי. כך שייתכן שעדיף היה לבדוק שבועיים של חגיגות מאשר יומיים של בלאק פריידיי ויום אחד לסייבר מאנדיי. 

 

חסר מידע לגבי אתרי האינטרנט הישראלים: חברות האשראי עדיין לא מסוגלות להבחין בין עסקת אונליין לבין עסקה פיזית - אם מקורה בישראל, כך שאין עדיין גישה לנתוני אתרי האינטרנט הישראלים. כלומר, הנתונים שסופקו על ידי ישראכרט לגבי קניות בישראל כוללים גם את אתרי האינטרנט של הרשתות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים