שתף קטע נבחר

למה ח"כיות יש עתיד וכולנו תומכות בהדתה?

ח"כ מרב מיכאלי יצאה נגד שטיפת המוח שעוברים תלמידים חילונים "בורים" ע"י בנות שירות דתיות. ח"כיות ממפלגות "המרכז" מיהרו לתקוף אותה

 

 

מדוע דווקא ח"כים מיש עתיד וכולנו עומדים בראש המאבק לעודד הדתה במערכת החינוך הממלכתית? השאלה הזאת מטריפה אותי מאז ראיתי את התגובות של חברות הכנסת עליזה לביא, פנינה שאטה-תמנו ומירב בן ארי לסרטון שהעלתה ח"כ מרב מיכאלי.

 

 

הסיפור הוא פשוט: תהליך ההדתה שמוביל נפתלי בנט מבוצע על ידי בנות שירות דתיות הנשלחות לבתי ספר ממלכתיים, מטעמן של עמותות הקשורות למפלגת הבית היהודי, כדי להרביץ תורה בתלמידים החילונים "הבורים". העיוות בסיפור הזה ברור גם הוא: במקום שהתלמידים ילמדו ממורים ומורות חילונים, שעברו הכשרה חינוכית מתאימה ושיציגו את נושאי הלימוד באופן חילוני וביקורתי, מקבלים התלמידים ילדות בנות 18, חסרות כל ידע או ניסיון חינוכי. רובן תוצרי מערכות השכלה סגורות ומסוגרות שלא נתנו להן כלים מתאימים להתמודד עם אתגרי הילד החילוני במאה ה-21. תפיסת עולמן המשיחית רואה ביהודי הדתי את פסגת השלמות ובחילוני "תינוק שנשבה" והן מעבירות לילדינו את מרכולתן המעוותת, ולטעמי אף המסוכנת, ללא כל פיקוח.

 

הסיבות שבגינן הפכה ההדתה לפרויקט הדגל של הבית היהודי ברורות גם הן. עבורה מדובר בפרויקט win win קלאסי. יש מתאם ישיר בין דתיות לבין הצבעה למפלגת הבית היהודי, ואפילו למפלגות הימין בכלל. ככל שיצליח תהליך ההדתה, יגדל כוחה של מפלגת הבית היהודי. כל סטטיסטיקאי יאשר את נכונות הממצא הזה. בדרך מספק מפעל ההדתה פרנסה לבניה ובנותיה של הציונות הדתית (עובדי העמותות. גם בנות שירות מקבלות משכורת קטנה אבל זו לא המוטיבציה). מאז שהוקפאה רוב הבנייה בהתנחלויות מצאו קברניטי הבית היהודי דרכים להסב כל תקציב אפשרי לקדם הדתה (או כפי שהם אוהבים לקרוא לזה "התנחלות בלבבות"). בלתי נתפס שגרעינים תורניים בלב יישובים עירוניים ושבעים כמו גבעתיים, רמת השרון או רמת אביב ממומנים על ידי גופים כמו משרד החקלאות והחטיבה להתיישבות.

 

 

משרד החינוך של בנט העלה לשיאים בלתי סבירים את תקציבי העמותות הדתיות הפועלות בחינוך הממלכתי שלנו (בחינוך הממלכתי-דתי הן לא פועלות וודאי שלא בקרב הזרמים החרדיים). מרד ההורים גרם לצמצום דרמטי בפעילות העמותות האלו. מאז פועל בנט ללא לאות למצוא להם אפיקי מימון אלטרנטיביים מתקציב משרדו. מעבר לשימוש בכספים הקואליציוניים, הוא מסב תקציבי מלגות למימון העמותות ומשנה קריטריונים כדי לאפשר להזרים להן כספים על בסיס תקנות שלא יועדו לכך.

 

השימוש בבנות שירות מתאים לאסטרטגיה הזאת ככפפה ליד: מחד המדינה מספקת כך כוח עבודה זול במיוחד למפעל ההדתה, ובאותה עת מסדר המגזר המיליטריסטי ביותר (אך גם הצבוע ביותר) לבנותיו שנתיים של פינוקים בצפון תל אביב בשעה שהחילוניות מתגייסות לצה"ל ומשרתות את המדינה.

. (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
.(צילום: מוטי קמחי)

מאבק הנגד שלנו הביא להישגים מרשימים. עיריית תל אביב, למשל, דיווחה שתוך שנה ירד שיעור בתי הספר השוכרים את שירותי העמותות הדתיות מ-70% ל–10%. ערים אחרות הרחיקו לחלוטין את העמותות מתחומן. אבל המאבק רחוק מלהסתיים. התקציבים שבנט הצליח להשיג עבור העמותות של מפלגתו מבטיחים את זכות קיומן, ומכאן גם את המשך ניסיונות החדירה שלהם לבתי ספר הממלכתיים.

 

אם לא מכניסים אותם בדלת, הם מחפשים את החלונות. למשל, הצגות שמשווקות בזול ונראות תמימות, אבל כוללות מסרי הדתה מובהקים. אחת מההצגות האלו שעלתה בכפר סבא התפרסמה בשל הדרישה להפריד בנים ובנות בקהל התלמידים שבא לצפות בה. היא הציגה בלעג ישראלי ש"ירד" לברלין כי הוא לא היה מחובר ערכית (כלומר דתית) לישראל. בהצגות אחרות נתקלנו למשל במסרים התוקפים את מי שבחר לא לעשות בר מצווה באופן דתי וכו'.

 

טיולים שנתיים הם עוד דוגמא טובה: "מסע ישראלי", למשל, הוא סדנת הדתה במסווה של טיול להכרת הארץ. הוא כולל קיום שבת כהלכתה וכיפות לבנים זה חלק מרשימת הציוד. כמובן שכל גיאוגרפיית הארץ מוצגת עם דגש חזק על הצד הדתי, ובעיקר ללא שום אזכור לקיומן של תרבויות לא יהודיות (לא היו בארץ ערבים, צלבנים, טורקים וכו').

 

טורים נוספים של רם פרומן:

 

כל זה מתרחש מאחר שהסבסוד הנדיב של משרדי הממשלה והשימוש בכוח עבודה זול מאפשרים לעמותות האלו להציע מחירי רצפה לבתי הספר, ולפעמים אפילו להציע את השירותים בחינם. אף גוף חילוני לא מסוגל להתחרות במחירים שלהן. המנהלים נדרשים לעמוד שדרה אידיאולוגי חסון על מנת לעמוד בפיתוי. רבים מהם נכשלים בכך ומתפתים.

 

לכן ברור היה מדוע יצאו בנט ואריאל בהתקפה על מיכאלי והסרטון שלה. אנחנו רגילים לכך מהפעילות שלנו. אנחנו מאיימים להם על פרויקט הדגל והם מנסים להגן עליו. אבל למה יש עתיד ו"כולנו" נמצאות בחזית המאבק למען ההדתה? בעיקר מדהים שיש עתיד, שמדי פעם מנסה להציג את עצמה כגוף חילוני (ובבחירות המקומיות אף הבליטה את הצד הזה שלה במקומות כמו תל אביב והרצליה), בוחרת לטפח את מפעל ההדתה של הבית היהודי במקום להגן על הציבור שהצביע לה. זהו עוד נדבך במסע שעוברת המפלגה הזאת, שכולו התנכרות והתכחשות לקהל החילוני לטובת חנופה אין קץ לציבור הדתי.

 

בשנה הקרובה יתקיימו בחירות והציבור החילוני חייב להשמיע בהן את קולו. האם הציבור הזה ימשיך לבצע הצבעות "אסטרטגיות" (שאף פעם לא עובדות – כנראה שאנחנו לא אסטרטגיים גדולים כמו שאנחנו לפעמים חושבים על עצמנו), וגרוע מכך, להצביע למפלגות כמו יש עתיד רק כדי שהן ירקו על מי שהצביע להן? ואולי סוף סוף יבין הציבור החילוני שהוא מאוים על ידי ציבורים אחרים שמחפשים לשנות את צביונו, שמרבית חברי הכנסת שהוא בוחר לא ממש מתעניינים בו, ושהוא חייב להצביע הפעם למפלגה שתייצג אותו.

 

לאחרונה מורגש שינוי בתחום הזה, לפחות בשמאל. קמה שדולה חילונית (שלצערי כוללת רק ח"כים ממרצ ומהעבודה); ח"כ מוסי רז יוזם הצעות חוק חילוניות מובהקות שכבר מזמן לא נצפו בכנסת, וח"כים כמו ח"כ מיכאלי מעלים סרטונים ופוסטים חילוניים לא מתנצלים. חשוב שהשמאל יחדד עוד יותר את המחויבות החילונית שלו, וחשוב עוד יותר שתימצא מפלגת מרכז שתיתן בית למצביעי מרכז ואפילו ימין שחילוניותם חשובה להם. התגובות לסרטון של ח"כ מיכאלי מוכיחות שוב עד כמה יש עתיד איננה הכתובת למצביעים אלו.

 

  • ד"ר רם פרומן הוא יו"ר הפורום החילוני

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים