שתף קטע נבחר

דתיים, שימו לב: המרד החילוני החל

הסערה סביב הנחת תפילין בציבור היא סמל למהפכה. החילונים הפסיקו לוותר: הניחו לבנות שלנו בצבא, תרגיעו עם הכשרות בבסיסים, אל תכפו תכנים דתיים על הילדים בביה"ס ואל תחזירו אותם בתשובה ברחוב. זה נגמר

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

האסימון נפל לי כשעליתי לשידור השבוע מול רב מחב"ד. כשהבן שלו עבר לשדל נוסעים ברכבת להניח תפילין, הם התלוננו והפקח ביקש ממנו להפסיק. האב שאל אותי מה השתנה השנה שפתאום כל כך הרבה חילונים מתנגדים לפעולות שלהם. זה גרם לי להבין איזו מהפכה אנחנו מחוללים כאן. החילונים מתעוררים.

 

 

זה התחיל בבתי הספר. עד השנה שעברה הצליחו עמותות דתיות - בעיקר מטעם הבית היהודי אבל גם מחב"ד - להתנחל ברוב בתי הספר הממלכתיים. ההצעה שלהם הייתה מאוד מפתה – העשרה בחינם. לא קשה כשכוח האדם שלהם הוא בנות שבמקום צבא באות לעשות הדתה כשירות לאומי, וכשהם ממומנים על ידי כל משרד בממשלה, ובעיקר על ידי משרד החינוך של נפתלי בנט שמוציא עליהם פי 17 ממה שהוא מוציא על לימודי מדעים וטכנולוגיה. המנהלים התפתו וההדתה שגשגה. אבל השנה עשו לזה סוף בבתי ספר רבים. הורים חילונים התגבשו, פנו להנהלה, והצליחו לגרום לסילוק העמותות.

 

זו הייתה פעם ראשונה שהמון חילונים, שהרגישו חסרי אונים עד אז, התארגנו, פעלו וראו שכר בעמלם. לפתע התפכחנו והבנו כמה כנועים וחדלי אישים היינו תמיד מול כל מה שהפריע לנו.

 

חלק מההורים ניצלו את הגל הזה כדי להיאבק ביתר תופעות ההדתה בבתי הספר: תוכנית הליבה החדשה והמקוממת של בנט (קוראים לה תרבות יהודית ישראלית, אבל היה עדיף לקרוא לה בשמה האמיתי: שטיפת מוח דתית לילדים חילוניים), ספרי לימוד במקצועות השונים – מלשון והבעה ועד מתמטיקה ומדעים - שהדת נדחפת בהם בכל מקום, הטקסים הדתיים, האירועים שבהם בנות יושבות רק מאחור. אפילו המנהלים עצמם החלו להתקומם ולאחרונה התארגנו נגד הפרדה בין בנים לבנות ביום כיף שארגן משרד החינוך.

ארכיון. למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
ארכיון. למצולמים אין קשר לכתבה(צילום: shutterstock)

לאט לאט מגיעה ההתעוררות גם לצה"ל. חיילות מתחילות למחות על האיסורים וההגבלות המוטלים עליהן לדרישת חיילים דתיים. למשל, פינוי לבסיס אחר, איסור להיכנס לחדר האוכל כדי שחיילים דתיים לא יראו אותן, או איסורים על מדריכות אימון גופני להדגים תרגילים או אפילו לרוץ עם החיילים (בסוף אישרו להן לרוץ אבל רק מאחורי הבנים).

 

 

חיילים מתלוננים על הגבלות לא הגיוניות בגלל חוקי שבת וכשרות. זה הגיע לשיא בפסח האחרון עם סיפורים כמו זה של מוצב מבודד שנלקחו ממנו כל כלי הבישול ונאלץ לחיות שבוע עם אוכל קר בלבד, או מחלקה שהייתה בשטח וחזרה לבסיס לגלות שפרצו להם לארוניות במסגרת ביעור חמץ. חיילים גם מתלוננים על כך שהרבנים הצבאיים לוקחים בעלות בכל פעילות וקיבלו מנדט על הרצאות על "ערכים". הורי החיילים האלו מתחילים ללמוד מהורי התלמידים כיצד אפשר להפעיל את כוחם ולהילחם לפני שהצבא נהפך דתי.

 

בפסח האחרון הגיעה המחאה לשערי בתי החולים. התקוממנו נגד הדרישה האבסורדית שהחולים לא יוכלו לקבל אוכל ביתי במהלך החג מטעמי כשרות. ועכשיו היא מגיעה גם לחב"ד ולפעולותיה הבלתי נסבלות במרחב הציבורי החילוני. נמאס לחילונים מכך שחב"ד מנסה ללא הרף להחזיר בתשובה את ילדיהם ותוך כדי כך מטרידה אותם בכל מקום שבו הם נמצאים: ברכבת, בסופרמרקט, בשדה התעופה.

 

השנה, כשלחילונים נמאס, החילונים פועלים. דובר תנועת חב"ד מרגיש את זה על בשרו. הוא כתב כאן שהוא לא הפריע "לאף אחד מעולם. אבל כנראה שזה היה פעם. לפני ש'חפש את ההדתה' הפך לספורט לאומי". יש לי חדשות בשבילו: מה שהוא מרגיש זה לא משחק ולא ספורט. זו ההתעוררות של החילונים, והיא רק בתחילת דרכה. נגמרה התקופה שבה אפשר היה לרמוס את זכויות החילונים. למדנו לעמוד על שלנו ולדרוש להוציא את ההדתה מחיינו: מבית הספר, מהצבא, מהשכונה.

 

אני מבין ללבו. הייתה תקופה ארוכה שבה יכלו מדיתים למיניהם לעשות ככל העולה על רוחם. זה נגמר וקשה להם לעכל את זה.

 

המרד החילוני התחיל מלמטה אבל אסור לו להישאר מאבק עממי. הפוליטיקאים החילונים חייבים להבין שעתידם תלוי ביכולתם להיאבק עבורנו. אנחנו השבט הכי גדול בישראל והגיע הזמן שנקבל חזרה את הכוח הפוליטי הראוי לנו.

 

  • ד"ר רם פרומן הוא יו"ר הפורום החילוני

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים