שתף קטע נבחר

צילום: דובר צה"ל, אביהו שפירא

למרות המבצע - בצפון שומרים על שגרה: "שמחים שמנטרלים את האיום"

דוד אזולאי אמר כי הגנים, קייטנת ילדי בית הספר ושאר מוסדות העיר פועלים כרגיל, למרות מבצע "מגן צפוני" באזור הגבול. "אנחנו בקשר בלתי פוסק עם התושבים ונוציא להם הודעת עדכון כל שעה", הוסיף. ראש המועצה האזורית גליל עליון: "יום חשוב מאוד לביטחון הצפון"

 

מצבע מגן צפון (צילום: אביהו שפירא)
"הכל פועל כרגיל". מבצע "מגן צפוני" בגבול לבנון(צילום: אביהו שפירא)

ראש מועצת מטולה דוד אזולאי התייחס הבוקר (ג') לפתיחת מבצע "מגן צפוני" בגבול לבנון ואמר ל-ynet כי המצב האזרחי במועצה שגרתי. אזולאי אמר כי השינוי היחיד הוא שהחקלאים באזור המערבי, הסמוך לגדר, הונחו שלא להגיע למטעים. "הגנים, הקייטנה של ילדי בית הספר, מרכז קנדה, הכול פועל כרגיל. אלוף פיקוד צפון עדכן אותי בלילה, והמבצע החל לפנות בוקר. אנחנו בקשר בלתי פוסק עם התושבים ונוציא להם הודעת עדכון כל שעה", אמר ראש המועצה.

 

אזולאי היה בעבר קצין ההנדסה של פיקוד צפון, ולאחר שחרורו התראיין ל-ynet ואמר כי לא נמצאו מנהרות חיזבאללה וכי באזור הצפון קשה יותר לחפור מאשר באזור הזה. "גם היום אני חוזר ואומר, הקרקע פה קשה יותר לחפור. במקומות שחיפשו בתקופתי לא מצאו מנהרות, ואני שמח שעכשיו גילו אותן ומנטרלים את האיום".

 

בהמשך לדבריו של דוד אזולאי, המועצה פתחה חדר מצב, אך הוא הוסיף כי חדר המצב לא מאויש במלואו, אלא רק בעלי התפקידים האזרחיים נמצאים במקום. עוד מסר כי שאר חברי הצוות קיבלו עדכונים ויופעלו במידת הצורך.

 

גיורא זלץ, ראש המועצה האזורית גליל עליון, אמר כי "זה יום חשוב מאוד לביטחון הצפון. חיזבאללה ממשיך בתוכנית ההתעצמות והפיכת לבנון לבסיס איראני תוך הפרת כל ההסכמים. צה"ל כאן במלוא עוצמתו. אנחנו סומכים על הצבא שלנו.

חשוב להדגיש כי אנחנו כאן בשגרה אזרחית מלאה וברוכה".

 

בינתיים, ראש העיר צפת שוקי אוחנה הנחה את הדרגים המקצועיים לבצע בדיקת מוכנות בכל המקלטים ברחבי העיר. עם זאת, יודגש כי טרם התקבלה הוראה מסוג זה על ידי פיקוד העורף ואין הנחיות מיוחדות לעורף, אך בצפת בחרו לנקוט משנה זהירות ולבצע בדיקה מחשש להתלקחות.

 

 

 

מצבע מגן צפון (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

תמונות ממבצע
(צילום: דובר צה"ל)

הדברים מגיעים אחרי שצה"ל החל במבצע "מגן צפוני" לחשיפה ונטרול של מנהרות התקפיות שחיזבאללה בנה לאורך גבול לבנון. המבצע החל לאחר הערכת מצב שקיים הבוקר אלוף פיקוד צפון יואל סטריק במטולה.

 

"משנת 2006 זיהינו כי חיזבאללה בונה מנהרות הגנתיות בשטח שלו והגביר זאת לאחר המלחמה", נמסר מדובר צה"ל. "ב-2012 זיהינו את תוכנית 'כיבוש הגליל' שנסראללה מדבר עליה, והיא כללה רכיב מפתיע של מנהור התקפי. ב-2013 בדקנו את הנושא - ולא היו מנהרות חודרות.

 

תמונות ממבצע
(צילום: דובר צה"ל)

תמונות ממבצע
(צילום: דובר צה"ל)

עוד הוסיפו בצה"ל, כי "המנהרות מהוות סיכון כפול - גם לתושבים הלבנונים מעבר לגבול - ואנו רואים בממשלת לבנון אחראית למה שקורה מהגבול צפונה. העובדה היא שצבא לבנון לא שולט בשטח ולא מממש את אחריותו בדרום לבנון וחיזבאללה הוא שפועל באזור ובכפרים השיעיים. מאחורי חיזבאללה יש ידע וכסף איראני - וגם בכך נעסוק בימים הקרובים".

 

עם זאת, נמסר מצה"ל כי ישנם תגבורי כוחות נרחבים בפיקוד הצפון, אך "אנו בשגרה מוחלטת עבור התושבים. אנו בקשר עם ראשי הרשויות הרלבנטיים שעודכנו הלילה. יש שטח צבאי סגור במטולה באזור הסמוך לגדר. אנו בשליטה מלאה על המבצע שמנוהל לפי תכנון ואנו נחושים להסיר את איום התת-קרקעי על מדינת ישראל.


פורסם לראשונה 04/12/2018 08:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
אזור המבצע בגבול הצפון
צילום: אביהו שפירא
מומלצים