שתף קטע נבחר

צילום: דובר צה"ל, אביהו שפירא

צה"ל יצא למבצע "מגן צפוני": "חשפנו מנהרות של חיזבאללה שחדרו לשטח ישראל"

צה"ל הודיע כי "בחודשים האחרונים הבשילו התנאים המבצעיים" למהלך וכי באזור ישנם תגבורי כוחות נרחבים. עם זאת, "אנו בשגרה מוחלטת וראשי הרשויות עודכנו במהלך הלילה". במטולה, סמוך לגדר, הוכרז שטח צבאי סגור: "המנהרות חדרו לשטח ישראל - אך לא מהוות איום מיידי עליה והן מטופלות"

 

 

 

צה"ל החל במבצע "מגן צפוני" לחשיפה ונטרול של מנהרות התקפיות שחיזבאללה בנה לאורך גבול לבנון. הפעילות נעשית כעת מתוך שטח ישראל וכי למרות רגישות המבצע - השגרה האזרחית באזור נשמרת. אלוף פיקוד צפון יואל סטריק קיים הבוקר (יום ג') הערכת מצב במטולה.

 

"משנת 2006 זיהינו כי חיזבאללה בונה מנהרות הגנתיות בשטח שלו והגביר זאת לאחר המלחמה", נמסר מדובר צה"ל. "ב-2012 זיהינו את תוכנית 'כיבוש הגליל' שנסראללה מדבר עליה, והיא כללה רכיב מפתיע של מנהור התקפי. ב-2013 בדקנו את הנושא בעקבות דיווחים של אזרחים על קולות חפירה, אך הם נשללו והתברר שלא היו מנהרות חודרות.

  

נושא המנהרות של חיזבאללה הוא אחד הנושאים שעלו באותה ישיבת קבינט ארוכה בעקבות ההתחממות האחרונה בדרום עם חמאס לפני כשלושה שבועות, ויש להניח שהיוותה שיקול בהחלטה שלא לדרדר את הגבול הדרומי לעימות. ייתכן שגם הארכת כהונתו בשנה של הרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט, הייתה קשורה לנושא החשיפה והנטרול של המנהרות.

 

מצבע מגן צפון (צילום: אביהו שפירא)
מבצע "מגן צפוני"(צילום: אביהו שפירא)

מצבע מגן צפון (צילום: אביהו שפירא)
מבצע "מגן צפוני"(צילום: אביהו שפירא)

 

תמונות ממבצע
מתוך תיעוד מהלך המבצע(צילום: דובר צה"ל)

"באוקטובר 2014 הוקם צוות הנדסי מבצעי מיוחד בפיקוד הצפון שזיהה את תמונת המנהור ההתקפי של חיזבאללה, ובמקביל החל פרויקט לביצור ההנדסי של הגבול הכולל קידוחים בקרקע. ב-2015 החלו להינקט לאורך נקודות מסוימות בגבול מהלכים הגנתיים של חישוף ומיצוק. כל אלה אפשרו לנו הבוקר לצאת למבצע על בסיס תמונה טובה שבנינו, במטרה לחשוף את הפרויקט ולנטרלו.

 

"התנאים המבצעיים הבשילו למבצע בחודשים האחרונים, והוא גובש במטכ"ל כחלק מאיום המנהור. זו ההוכחה הבוטה ביותר להפרת החלטה 1701 של האו"ם שסיימה את מלחמת לבנון השנייה". בצבא העריכו כי הם נערכים למבצע ממושך, ככל הנראה של כמה שבועות, אך הדבר תלוי כמובן בהתפתחויות בשטח, ובין היתר בתגובת חיזבאללה. עוד הובהר כי ישראל תדרוש לנקוט את אמצעי הטיפול ההגנתי שעשתה גם באזורים השנויים במחלוקת, כך שאנחנו הולכים לתקופה רגישה.

 

תמונות ממבצע
מתוך מבצע הריסת המנהרות(צילום: דובר צה"ל)
 

תמונות ממבצע
מתוך מבצע "מגן צפוני"(צילום: דובר צה"ל)

תמונות ממבצע
מתוך מבצע "מגן צפוני"(צילום: דובר צה"ל)

עוד הוסיפו בצה"ל, כי "המנהרות מהוות סיכון כפול - גם לתושבים הלבנונים מעבר לגבול - ואנו רואים בממשלת לבנון אחראית למה שקורה מהגבול צפונה. העובדה היא שצבא לבנון לא שולט בשטח ולא מממש את אחריותו בדרום לבנון וחיזבאללה הוא שפועל באזור ובכפרים השיעיים. מאחורי חיזבאללה יש ידע וכסף איראני - וגם בכך נעסוק בימים הקרובים".

 

עם זאת, נמסר מצה"ל כי ישנם תגבורי כוחות נרחבים בפיקוד הצפון, אך "אנו בשגרה מוחלטת עבור התושבים. אנו בקשר עם ראשי הרשויות הרלבנטיים שעודכנו הלילה. יש שטח צבאי סגור במטולה באזור הסמוך לגדר. אנו בשליטה מלאה על המבצע שמנוהל לפי תכנון ואנו נחושים להסיר את איום התת-קרקעי על מדינת ישראל. עוד נמסר כי בהמשך ייתכן ואף ייחשפו הוכחות ותיעודים למנהרות של חיזבאללה.

 

"העבודות מבוצעות לכל אורך הגבול עם לבנון ואנו עובדים כעת בשטח ישראל. כל המנהרות לא מהוות איום מיידי על מדינת ישראל והאיום מטופל לפני שהוא מאיים. המנהרות חדרו לשטח ישראל אך טרם הבשילו לכדי מימוש האיום. נערכנו למבצע הזה במשך שנתיים וחצי עם נוהל קרב שהובל על-ידי הרמטכ"ל באופן אישי. כל טענה של כל אזרח נבדקה בזמן אמת עם ציוד טכנולוגי והנדסי והמקומות שבדקנו נשללו". בינתיים, לשכת ראש הממשלה הנחתה את השרים שלא להתבטא או להתראיין בנוגע למבצע.

 

 

נתניהו במסר ללבנון: "עצרו את התחמשות חיזבאללה - או שנפעל"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד אמש (יום ב') בבריסל עם מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו, במסגרת המאמצים הישראליים לשכנע את לבנון למנוע מחיזבאללה להקים מפעלי טילים מדויקים על אדמתה. נתניהו ביקש מפומפאו להעביר מסר ללבנון שלפיו אם לא תעצור את התחמשות חיזבאללה - תיאלץ ישראל לפעול בעצמה. מסר דומה הועבר באחרונה מישראל ללבנון באמצעות צרפת.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הדלקת נרות עם מייק פומפאו ()
נתניהו ופומפאו, אמש

נתניהו אמר בפתח הפגישה עם פומפיאו: "אני רוצה להודות לך על כל פועלך, על הצהרותיך התקיפות בנושא ההפרה האחרונה של איראן בעקבות ירי הטילים הבליסטיים. אני מצפה לדון עמך בדרכים שבהן נוכל לפעול יחד כדי לבלום את התוקפנות האיראנית באזור - בסוריה, בעיראק, בלבנון ובמקומות אחרים, ולהמשיך במאמצינו להשיג שלום וביטחון עבור כולם". 

חסן נסראללה ()
חסן נסראללה

 

עם סיום הפגישה, שנמשכה יותר משלוש שעות וחצי, מסר פומפאו כי הוא הדגיש בפני נתניהו את "מחויבות ארה"ב לביטחון ישראל, לזכותה המוחלטת להגנה עצמית ולמאבק באנטי-ישראליות באו"ם". בהודעת מחלקת המדינה נמסר עוד כי "המזכיר שב וחזר על תמיכת ארה"ב ביחסים המתחממים והדיאלוג הגובר בין ישראל לשכנותיה באזור המזרח התיכון ואפריקה, כולל עם עומאן וצ'אד. פומפאו הזכיר את עוצמת הברית בין המדינות והשותפות רבת הפנים שלהן. הוא שב והדגיש את נחישות ארה"ב להתעמת עם עם כל האיומים של המשטר האיראני באמצעות לחץ מקסימלי". בציוץ בטוויטר שלו הוסיף פומפאו כי "היה זה משמח לאחל לנתניהו חג חנוכה שמח כאשר הדלקנו נרות".

 

הפגישה נקבעה כבר בשבוע שעבר והייתה אמורה להתקיים ביום רביעי השבוע. ואולם, בשל הלווייתו של הנשיא ג'ורג' בוש האב, הוקדמה הפגישה ונקבעה בבריסל בשל ביקורו של פומפאו בעיר בפסגת מדינות נאט"ו. נתניהו המריא לפגישה במטוס מנהלים חכור ולקח עמו את ראש המוסד יוסי כהן, ראש המועצה לביטחון לאומי מאיר בן שבת ומזכירו הצבאי.

 

אחרי הפגישה המריא נתניהו חזרה לארץ. עצם קיומה של הפגישה בבריסל - משום שנתניהו לא יכול היה לקיים את השיחה בטלפון - מעיד על חשיבותה ודחיפותה. בכיר ישראלי אמר שלהערכתו מדובר בפגישה בעלת חשיבות דרמטית.


פורסם לראשונה 04/12/2018 07:27

 

איתמר אייכנר השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
מתוך אזור המבצע
צילום: אביהו שפירא
מומלצים