שתף קטע נבחר

צילום: דובר צה"ל, אביהו שפירא

תיעוד מתוך המנהרה: מחבלי חיזבאללה התקרבו למצלמה, מטען הופעל

דובר צה"ל הציג תיעוד של מצלמה שהוחדרה למנהרה שאותרה בגבול לבנון. בתיעוד נראו שני מחבלים מתקרבים למצלמה ומטען שהוצמד לה מפוצץ. נתניהו: "הפעולה תימשך ככל שיידרש, רב הנסתר על הגלוי". הרמטכ"ל: הפעולה אושרה בקבינט לפני כחודש, צה"ל תגבר משמעותית את המוכנות

 

 

 

דובר צה"ל הציג הערב (ג') תיעוד מיוחד של מצלמה שהוחדרה הבוקר למנהרה שאותרה בגבול לבנון במסגרת מבצע "מגן צפוני". בתיעוד נראו שני מחבלים מתקרבים למצלמה ומטען שהוצמד לה פוצץ.

 

תיעוד של צה
מחבלי חיזבאללה התקרבו למצלמה ואז התפוצץ המטען(צילום: דובר צה"ל)
 

 

מבצע "מגן צפוני" - כותרות אחרונות:

סרטון ראשון מהמנהרה שנחשפה, חיזבאללה פרסם תמונות חיילים

"התרעתי על מנהרות חיזבאללה, בצבא הטילו עליי חרם"

המבצע נגד מנהרות חיזבאללה: ניוד תותחים וגיוס מילואים חלקי

המבצע בצפון: אולי מישהו רצה להגזים | פרשנות‏

ארה"ב: תומכים במאמצי ישראל להגן על ריבונותה

 

 

 

בתחילת ההצהרות של ראש המממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו ושל הרמטכ"ל גדי איזנקוט, הציג דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, פרטים נוספים על המנהרה שאותרה ונוטרלה. "המנהרה נחפרה ממבנה אזרחי ששימש כמפעל בלוקים אזרחי עד שנת 2014, מטרים ספורים מעמדת יוניפי"ל ומסיור יוניפי"ל".

 

"דקות לאחר תחילת המבצע, החדרנו, בפעולה חשאית, מצלמה לעומק 25 מטרים למנהרה ודקות ספורות אחרי הכנסת המצלמה אפשר לראות פעילים של חיזבאללה נעים לכיוון המצלמה בעלייה בתוך המנהרה, מגיעים עד המצלמה עצמה ולמעשה למצלמה מוצמד מטען קטן שלאחר כמה דקות מוחלף למטען משמעותי יותר שמונע שימוש מבצעי במנהרות האחרות", הוסיף מנליס. 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהרה לתקשורת על מנהרות חיזבאללה (צילום: רויטרס)
ראש הממשלה בנימין נתניהו והרמטכ"ל בהצהרה לתקשורת(צילום: רויטרס)

גם ראש הממשלה התייחס לתיעוד מהמנהרה: "מה שראיתם עכשיו הוא תיעוד מהבוקר. רואים בו את אנשי חיזבאללה שצולמו בתוך מנהרת טרור שנחפרה לשטחנו. המנהרה הזו כבר לא תשיג את מטרתה. כך גם יהיה עם שאר מנהרות הטרור. הכוונה של חיזבאללה הייתה להחדיר באמצעות המנהרות הללו מחבלים לשטחנו, וצריך להבין שגם זה חלק ממערכה רחבה שהם תכננו של כיבוש חלקים מהגליל. זה איום ממשי בהיקף, בעוצמה ואפילו בתעוזה שלא ידענו.

 

"במקביל אני חייב להגיד שפעולה זו היא חלק מרשת הטרור והתוקפנות האזורית והעולמית בהכוונת איראן ובמימונה. כידוע לכם, אנחנו פועלים בתקיפות רבה למנוע את ההתבססות הצבאית של איראן בסוריה. אני יכול להגיד לכם שהפעולות שלנו כבר הגיעו לירידה של עשרות אחוזים במספר הכוחות האיראניים שנמצאים בסוריה".

 

עוד אמר נתניהו: "בהנחייתי ובאישור הקבינט צה"ל יצא היום למבצע 'מגן צפוני' כדי לסכל את איום מנהרות הטרור בגבול לבנון. הפעולה תימשך ככל שיידרש, עד שיושגו כל יעדיה. זוהי לא פעולה נקודתית, זוהי פעולה נרחבת ומתמשכת".

 

"במשך שנים חיזבאללה וחמאס השקיעו הון עתק בבניית נשק המנהרות. הן השקיעו מאמצי על בהסתרת הכלי הזה. ובכן, בשיטתיות, בקור רוח, בנחישות אנחנו מפרקים את הנשק הזה", הוסיף נתניהו. "אני מבקש להביע הערכה מיוחדת לרמטכל על הובלת הפעולה וכן לשר הביטחון הקודם ליברמן שהיה שותף בהכנתה".

 

ראש הממשלה ושר הביטחון הוסיף: "רק לפני שבועיים אמרתי שכדי להבטיח את ביטחון ישראל דרושים אורך רוח וקור רוח. הוספתי עוד דבר - אמרתי שרב הנסתר על הגלוי. גם היום אני מבקש לומר לכם שמה שנגלה לכם עכשיו הוא רק חלק קטן מהתמונה הכוללת של ההיערכות שלנו והפעולות שלנו והפעולות שאנחנו מכינים להבטחת ביטחון ישראל בכל הגזרות".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהרה לתקשורת על מנהרות חיזבאללה (צילום: שאול גולן)
נתניהו ואיזנקוט(צילום: שאול גולן)

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהרה לתקשורת על מנהרות חיזבאללה (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

הרמטכ"ל איזנקוט אמר בהצהרה: "המאמץ לסיכול כלל המנהרות ההתקפיות יימשך כמה שבועות ומתקיים בפיקודו של מפקד פיקוד הצפון, אלוף יואל סטריק, ולאחר שהבשילו התנאים המבצעיים, על פי המלצת צה"ל ואושר על ידי הקבינט לפני כחודש בתאריך 17 בנובמבר 2018. המבצע יצא לדרך בטרם איום המנהרות הפך למיידי וישיר על יישובי הצפון ועל מחנות צה"ל".

 

הוא ציין כי צה"ל תגבר משמעותית את המאמץ המודיעיני, המבצעי ואת המוכנות לכל התפתחות עתידית: "בצה"ל נבנתה לאורך השנים יכולת מבצעית טכנולוגית הנדסית ומודיעינית מתקדמת מאוד לנטרול מנהרות התקפיות בצפון ובדרום. מאז צוק איתן פגע והשמיד צה"ל 17 תוואים התקפיים בדרום המדינה מרצועת עזה ליישובי הדרום ועשינו את זה בשילוב של היכולות של צה"ל ושל שירות הביטחון הכללי. אנחנו במקביל בונים מכשול שיבסס את היכולת לשנים ארוכות".

 

המבצע שגרם להפסקת האש

זמן קצר קודם לפני ההצהרה המיוחדת הסתיים הכינוס המיוחד של הקבינט המדיני-ביטחוני שבו נמסרו לשרים עדכונים על המבצע. הפעולה בגבול הצפון אושרה סופית בישיבת הקבינט ביום רביעי שעבר, אך נידונה בכמה ישיבות קבינט, כולל בישיבה הדרמטית ב-13 בנובמבר, שאישרה את הפסקת האש מול חמאס.

פעילות צה
עבודות צה"ל בגבול לבנון. "המבצע נידון בישיבת הקבינט שבה הוחלט על הפסקת האש בדרום"(צילום: AP)

פעילות צה
(צילום: AP)

פעילות צה
(צילום: רויטרס)

כבר ביומו הראשון במשרד הביטחון רמז נתניהו על אירוע דרמטי שגרם להחלטה ללכת להפסקת אש בדרום, והכין את הציבור להקרבה. כעת ברור שסוגיית המנהרות היתה אחד הנושאים שהשפיעו על ההחלטה שלא לצאת למבצע בעזה, אך לא הנושא היחיד.

 

סוגיית המנהרות בצפון הייתה חלק מהשיקול של הקבינט שלא להמשיך את הסבב בעזה, ובהחלט הייתה בסדר העדיפויות שעליו המליצה מערכת הביטחון. המנהרות לא היו השיקול היחיד בהחלטת הקבינט, אך בהחלט שיקול חשוב. לדברי כמה שרים, היו שיקולים נוספים שהביאו להפסקת האש וקשורים לצפון.

 

הצבא לחץ על הקבינט לבצע את הפעולה בעיתוי הזה, ההצעה עלתה עוד לפני התפטרותו של אביגדור ליברמן מתפקיד שר הביטחון. "זה היה ברור לנוכחים שליברמן התנגד לביצוע הפעילות בצפון משיקולים פוליטיים", אמרו שרים בקבינט, שדחו על הסף את הטענות שלפיהן יש קשר בין עיתוי הפעולה לחקירות ראש הממשלה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא צ'כיה מילוש זמאן במליאת הכנסת (צילום: אלכס קולומויסקי)
ליברמן. לפי שרים בקבינט הוא התנגד למבצע בצפון בגלל אינטרסים פוליטיים(צילום: אלכס קולומויסקי)

במהלך הדיונים העריך הצבא שהפעולה לא תביא להסלמה בצפון. עם זאת, לא שללו שם אפשרות שהמבצע עלול לגלוש להתנגשות והכל נלקח בחשבון. מדובר במכה אסטרטגית קשה מאוד לחיזבאללה, שמאבד אופציה התקפית משמעותית וזאת בנוסף למכה המודיעינית. על פי הדיווח לקבינט, המבצע צפוי להימשך כמה שבועות.

 

יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ רוברט אילטוב, התייחס לטענות שלפיהן ליברמן התנגד למבצע בצפון: "לצערי אנחנו רגילים להדלפות מישיבות קבינט, אבל רמת שפל כזו עוד לא ראינו. שקרים לעיתונאים במסווה של 'הדלפות אותנטיות' רק כדי לגרוף הון פוליטי הם שפל חסר תקדים במדינת ישראל".

 

מנהרה אחת כבר אותרה

המנהרה שחשף צה"ל באורך 200 מטרים, 40 מהם בשטח ישראל. פתחה הישראלי נמצא מאות מטרים ממטולה. המנהרה, שנחפרה מבית הגיעה לעומק 25 מטרים, גובהה שני מטרים ורוחבה שני מטרים. הדיפון שלה סלעי טבעי (בניגוד למנהרות חמאס שמדופנות בבטון בגלל הקרקע החולית). היא מצוידת במערכות חשמל ואוורור ובצה"ל העריכו היום כי יש ארוכות ממנה.

 

 

חיזבאללה עוקב מקרוב אחר פעילות כוחות צה"ל והפיץ הערב סרטונים ותמונות תקריב של קצינים וחיילים בגבול במהלך הפעילות לאיתור המנהרות. כוחות גדולים של יוניפי"ל, כוח צבאי לשמירת שלום של האו"ם, נפרסו היום משני צידי הגבול בין הכפר הלבנוני כילא למטולה. עשרות חיילי או"ם הגיעו לפקח ולתעד מקרוב את המתרחש, בניסיון להרגיע את השטח ולמנוע הסלמה. השטח האווירי במרחק של 6 ק"מ מגבול לבנון נסגר הבוקר לטיסות אזרחיות. השטח האווירי צפוי להיפתח חזרה מחר בשעה 17:00.

 

המבצע לחשיפת המנהרות מתוכנן להימשך כמה שבועות. "חלק מהפעולות יהיו מדויקות ואחרות פחות", אמר דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס. "אנו אוחזים בתמונה רחבה יותר מהתוואי עצמו, כולל מהיכן הגיעה כל מנהרה. יש חברי מטכ"ל שלא ידעו על המבצע שתוכנן אצלנו באופן ממודר בדיוני מעקב פעמיים בשבוע ומול הדרג המדיני".

 

במסגרת הפעילות בצפון נייד צה"ל תותחים וכן ערך גיוס חלקי של מילואים. גויסו כוחות שונים למילואים למערכים מסוימים כמו לאמ"ן ולחיל האוויר. עם זאת, צה"ל לא פתח בגיוס מילואים נרחב והסתפק בעיבוי המערכים בצפון בלוחמי תגבור, רובם בסדיר.

 

פרשננו לענייני ביטחון רון בן ישי מסר כי המבצע לחשיפת המנהרה וההכנות לניטרולה מתנהל כמתוכנן וללא בעיות. השאיפה תהיה לנטרל את המנהרה ולא להשתמש באמצעים שיגבירו את המתיחות הצבאית באזור. צה"ל מוכן גם לבצע את ניטרול המנהרות גם באמצעים שונים, בהם אמצעים התקפיים. לפי שעה, חיזבאללה בהלם. הוא מובך גם כלפי ממשלת לבנון ואולי גם אפילו כלפי האיראנים. ראשי הארגון כולל חסן נסראללה שוקלים כיצד להגיב ומה לעשות. צה"ל נערך גם למקרה שחיזבאללה יחליט להגיב באש, אבל ההערכה היא שזה לא יקרה - לפחות לפי שעה. המבצע יימשך שבועות עד חודשים בודדים וייתכן שיהיה צורך לבצע פעילות מונעת מנהרות בשטח לבנון. עיתוי המבצע נקבע משיקולים צבאיים טכנולוגיים בלבד וצה"ל הוא שהציע את העיתוי לדרג הפוליטי ולא להיפך.


פורסם לראשונה 04/12/2018 19:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
מתוך התיעוד
צילום: דובר צה"ל
מומלצים