שתף קטע נבחר

צילום: דובר צה"ל, אביהו שפירא

המבצע נגד מנהרות חיזבאללה: ניוד תותחים, גיוס מילואים חלקי ודיון בקריה

בשעות האחרונות מנייד צה"ל תותחים בצפון הארץ כחלק מההיערכות להמשך מבצע "מגן צפוני" להשמדת מנהרות חיזבאללה. צה"ל גייס כוחות שונים למילואים, אך לא פתח בגיוס נרחב. ראש הממשלה מכנס דיון הערכת מצב בקריה שלאחריו יכונס הקבינט. ב-20:00 הצהרה של נתניהו והרמטכ"ל

 

ניוד כוחות שריון לעבר גבול לבנון (צילום: יואב זיתון)
ניוד תותחים באזור גבול הצפון(צילום: יואב זיתון)

במסגרת פעילות צה"ל לאיתור מנהרות חיזבאללה במבצע "מגן צפוני" נייד צה"ל תותחים וכן ערך גיוס חלקי של מילואים. גויסו כוחות שונים למילואים למערכים מסוימים כמו לאמ"ן ולחיל האוויר. עם זאת, צה"ל לא פתח בגיוס מילואים נרחב והסתפק בעיבוי המערכים בצפון בלוחמי תגבור, רובם בסדיר.

 

מבצע "מגן צפוני" - כותרות אחרונות:

ארה"ב: תומכים במאמצי ישראל להגן על ריבונותה

מתי זיהה צה"ל את המנהרות ומה ניתן לחשוף

תושבים בצפון התריעו: "זה לא ייגמר במנהרות, חיזבאללה התחזק"

צה"ל מזהיר את חיזבאללה: "אל תתקרבו למנהרות, חייכם בסכנה"

 

 

ניוד כוחות שריון לעבר גבול לבנון (צילום: יואב זיתון)
הכוחות עולים לצפון(צילום: יואב זיתון)

ניוד כוחות שריון לעבר גבול לבנון (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו שוהה בקריה בתל אביב ויקיים אחר הצהריים (יום ג') דיון הערכת מצב ביטחונית בהשתתפות הרמטכ"ל, ראש המל"ל ובכירי צה"ל ומערכת הביטחון. מיד אחר כך יכונס הקבינט המדיני-ביטחוני. בשעה 20:00 ימסרו נתניהו והרמטכ"ל הצהרה לתקשורת בקריה.

 

דובר צה"ל תת-אלוף רונן מנליס אמר מוקדם יותר היום כי "כל חטיבת הקומנדו תגברה את גזרת לבנון ופרוסה שם לצד תגבורי חי"ר ושריון נוספים. כך גם מטוסי חיל האוויר וספינות חיל הים שתוגברו בצפון. כך מתנהלת אופרציה מבצעית רחבה: מבצע. אנו נערכים לאירוע ארוך ולכן הכנו כמה אפשרויות. אנו ערוכים לכל האפשרויות והמבצע רק ביומו הראשון. נטרול המנהרות לא בהכרח יהיו בשטחנו".

 

כוחות גדולים של יוניפי"ל, כוח צבאי לשמירת שלום של האו"ם, נפרסו היום משני צידי הגבול בין הכפר הלבנוני כילא למטולה. עשרות חיילי או"ם הגיעו לפקח ולתעד מקרוב את המתרחש, בניסיון להרגיע את השטח ולמנוע הסלמה.

פוסטר של חסן נסאללה מעל פקחי או
כוחות יוניפ"ל בצד הלבנוני(צילום: AP)

פקחי או
כוחות יוניפי"ל סמוך לגבול לבנון(צילום: AFP)

פקחי או
(צילום: AFP)

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין הרגיע את תושבי הצפון. בציוץ בטוויטר כתב: "אני פונה מכאן לאזרחי ישראל בכלל ולתושבי הצפון בפרט. אתם יכולים להיות רגועים ובטוחים. צה"ל כולו דרוך ומוכן למתן מענה, והמבצע הנוכחי מוכיח את החשיבות במוכנות של כלל צה"ל לכל תרחיש שייכפה עלינו. אנחנו יודעים שיש לנו על מי לסמוך".

 

הוא הזהיר את חיזבאללה ולבנון: "אנו רואים בממשלת לבנון את האחראית לכל הנעשה בלבנון, ומזהירים את חיזבאללה לבל יכפיף את לבנון לאג'נדה איראנית, או ישתמש בלבנון כבסיס לתקיפת ישראל. הקהילייה הבינלאומית חייבת להבין כי ישראל תעשה כל הנדרש להגן על עצמה, וכי ישראל דורשת את מעורבות הגורמים הבינלאומיים באכיפת ההחלטות".

רכב צבאי ברחובות מטולה (צילום: רויטרס)
רכב צבאי ברחובות מטולה(צילום: רויטרס)

פעילות צה
פעילות צה"ל סמוך לגבול(צילום: AP)

כמו כן, השטח האווירי במרחק של 6 ק"מ מגבול לבנון נסגר הבוקר לטיסות אזרחיות. השטח האווירי צפוי להיפתח חזרה מחר בשעה 17:00.

 

היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן ג'ון בולטון הביע בצהריים תמיכה בישראל בעקבות מבצע "מגן צפוני": "ארצות הברית תומכת באופן מלא במאמצי ישראל להגן על ריבונותה וקוראת לחיזבאללה לחדול מחפירת המנהרות לתוך ישראל ולהימנע מהסלמה ומאלימות". מסר דומה השמיע ג'ייסון גרינבלט, שליחו של הנשיא טראמפ למשא ומתן: "אנו תומכים מאוד במאמציה של ישראל להגן על עצמה וקוראים לחיזבאללה להפסיק את התנהגותו הפרובוקטיבית מיד ולהימנע מהסלמה ואלימות. אנו קוראים גם לאיראן ולסוכניה להפסיק את מעשיהם הפרובוקטיביים והמסוכנים. אנו עומדים לצד ישראל".

 

נשיא לבנון, מישל עאון, מסר כי הוא עוקב אחר ההתפתחויות בגבול הדרומי, אחרי שישראל החלה בחפירות. בציוץ בטוויטר הוא הוסיף כי קיים שורה של שיחות עם יו"ר הפרלמנט הלבנוני נביה ברי, עם ראש הממשלה סעד אל-חרירי ועם מפקד הצבא ג'וזף עון.

 

 

פעילות צה
(צילום: AP)

פעילות צה
(צילום: AP)

פעילות צה
(צילום: רויטרס)

פעילות צה
(צילום: רויטרס)

פעילות צה
(צילום: AFP)

בצהריים סיים הרמטכ"ל גדי איזנקוט סיור והערכת מצב לאורך הגבול עם קציני פיקוד הצפון ונפגש עם ראשי הרשויות באזור. בעקבות הערכת המצב התייחס דובר צה"ל מנליס למנהרה שנחשפה ליד מטולה: "היא נחפרה במשך יותר משנתיים מהאזור הדרומי של הכפר כילא, מתוך מבנה מגורים. זו חפירה שונה מעזה. מדובר בחפירה בסלע, מורכבת וארוכה יותר. המנהרה נחפרה 40 מטר בשטח ישראל. בסך הכל אורכה המוערך הוא כ-200 מטר. יש מנהרות ארוכות יותר".

 

על פי צה"ל, בניגוד למנהרות שנחפרו מרצועת עזה, המנהרה ליד מטולה היא ללא דיפונים מבטון - אלא מסלע טבעי שבתוכו נחצבה. גובהה ורוחבה - כשני מטרים. יש בה מערכות אוורור, חשמל וצינורות. היא נחפרה בעומק של כ-25 מטרים.

 

כרגע מתבצעות עדיין עבודות הנדסיות עם כלי דחפור שונים מחוץ למטולה. בין מקום הפעילות לבין הגדר ההיקפית של מטולה יש כמה מאות מטרים. פתח המנהרה שהתגלה ומטופל נושק לחומה שמפרידה בין כילא לשדה החקלאי מול מטולה. העבודות באזורים נוספים נגד המנהרות החודרות יימשכו לפי סדר עדיפות ומידת האיום.

 

המבצע לחשיפת המנהרות מתוכנן להימשך כמה שבועות. "חלק מהפעולות יהיו מדויקות ואחרות פחות", אמר תא"ל מנליס. "אנו אוחזים בתמונה רחבה יותר מהתוואי עצמו, כולל מהיכן הגיעה כל מנהרה. יש חברי מטכ"ל שלא ידעו על המבצע שתוכנן אצלנו באופן ממודר בדיוני מעקב פעמיים בשבוע ומול הדרג המדיני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
פעילות צה"ל ליד הגבול
צילום: AP
מומלצים