שתף קטע נבחר

אפס ק"מ? אפס אמת בפרסום: בקשה לייצוגית נגד אלבר

בבקשה נטען שחברת הליסינג פרסמה רכבי אפס ק"מ שלא היו קיימים במלאי כדי למשוך לקוחות. לחוקר פרטי אמר נציג המכירות כי "זה גימיק שיווקי, לא יותר". אלבר: "התביעה מנותקת מהמציאות"

בבקשה לאישור תביעה ייצוגית שהוגשה לאחרונה נגד אלבר ציי רכב, נטען כי אלבר הציגה פרסומים כוזבים ומטעים לפיהם בחזקתה דגמי רכבים עם היסטוריית אפס ק"מ למכירה - אף שהרכבים המדוברים לא היו במלאי. בבקשה נטען כי מטרת הפרסום היתה משיכת לקוחות פוטנציאליים באמצעות, "מצג שקרי ומטעה למען בצע כסף, כתרגיל שיווקי".

 

כתבות נוספות במדור צרכנות

 

המבקש, יניב לב, טוען במסגרת הבקשה שיש לחייב את אלבר לחדול מפרסום רכבים שאינם זמינים למכירה, וכן מבקש פיצוי של כ־3.3 מיליון שקל לחברי הקבוצה, שהם "כל אדם שנחשף לפרסום השקרי והמטעה של אלבר בדבר מכירת רכבים שבפועל אינם זמינים למכירה".

 

באתר יד2 נמצאו 32 רכבים עם אפס ק"מ שלא היו קיימים במאגרי החברה (צילום: רועי צוקרמן) (צילום: רועי צוקרמן)
באתר יד2 נמצאו 32 רכבים עם אפס ק"מ שלא היו קיימים במאגרי החברה(צילום: רועי צוקרמן)

אופס, בדיוק אזל מהמלאי

בבקשה, שהוגשה באמצעות עוה"ד עידו שטיינר ומשה ואנונו, לב מספר שב־5 ביוני השנה גלש באתר יד2 וחיפש אחר רכב חדש, כש"בתוצאות החיפוש היו הצעות שונות מטעם 'אלבר' לרכישת רכבים מדגמים שונים, משנת ייצור 2017 עם היסטוריית נסיעה של אפס ק"מ". לב ראה מודעה עם רכב לטעמו ופנה טלפונית לנציג של אלבר, שמספרו הופיע במודעה. הנציג השיב לו שהרכב לא קיים במלאי, והציע לו לרכוש רכב מאותו הדגם משנת 2018 או רכבים אחרים הנמצאים ברשות אלבר.

 

השיחה הסתיימה ללא מכירה ולב חזר שוב לאתר כדי למצוא רכב אחר, אך הוא טוען בבקשה ש"התופעה חזרה על עצמה, ונציגי אלבר טענו שהמכונית המפורסמת אזלה אך אותו רכב קיים בשנת ייצור 2018". לב חשד שמדובר בשיטת "מצליח", והחליט לתעד בהקלטה את שיחותיו עם נציגיה של אלבר. לב ערך שלוש שיחות עם נציגי אלבר בעניין רכב סוברו XV 2017, שבמודעה פורסם שלרכב אפס ק"מ. בכל הפניות קיבל אותה תשובה - "הרכב אזל מהמלאי".

 

"אחי, אין חיה כזאת"

לאחר שלֵב החליט לפנות לעורכי דינו, נעשתה בדיקה של חוקר פרטי, שבמסגרתה החוקר התקשר לנציגי החברה, ביקר בסוכנויות ובדק מדגמית את פרסומי החברה. בבקשה נטען שאחד מנציגי אלבר אמר לחוקר, "אין חיה כזאת 2017 אפס קילומטר, אחי. אין דבר כזה, זה 2018. כנראה במקום להקיש 18 הוקש 17". בביקור אחר של החוקר, אמר לו נציג ש"זה סוג של, אתה יודע, פרסום". חלק גדול מהמוכרים גם טענו שזו מודעה ישנה שהוקפצה או לא נמחקה.

 

בחיפוש באתר יד2 נמצאו 32 רכבי 2017 עם אפס ק"מ שמוצעים למכירה על ידי אלבר. גם הפעם, בשיחות הטלפון עם נציגי אלבר, התבשר החוקר שהרכבים הללו לא קיימים במאגרי החברה, והם בכלל נמכרו עד דצמבר 2017 או לכל היותר ינואר 2018. כמו ללב, גם לחוקר הוצע לרכוש רכב מדגם זהה אך משנת ייצור 2018.

 

גם בפגישות במגרשים של אלבר, שהוקלטו על ידי החוקר, הובהר לו שלא קיימים רכבים מהסוג שפורסם. באחד המגרשים נטען שהנציג אף ציין במפורש, "כן, הוא רוצה למשוך את הלקוחות לסניף שלו ... זה רק גימיק שיווקי, לא יותר מזה".

 

מאלבר נמסר: "החברה טרם הגישה לביהמ"ש את תשובתה לתובענה, ומנועה מלהתייחס לגופן של הטענות. כל שניתן לומר בשלב זה הוא כי התביעה מנותקת מהמציאות ומשוללת כל יסוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים