שתף קטע נבחר

הרמטכ"ל: "אוחזים בתוכנית המנהור ההתקפי של חיזבאללה"

בתדרוך בקריה מסר רב-אלוף גדי איזנקוט כי צה"ל מחזיק בתוכניות המנהרות ההתקפיות של חיזבאללה: "המבצע יצא לדרך בטרם איום המנהרות הפך לאיום מיידי וישיר על יישובי הצפון ועל מחנות צה"ל"

הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט מסר הערב (יום ג') בתדרוך הכתבים בקריה בתל אביב על מבצע "מגן צפוני" לאיתור ולהשמדת מנהרות חיזבאללה כי צה"ל מחזיק בתוכניות המנהרות ההתקפיות (החודרות) של חיזבאללה: "אנו אוחזים בתוכנית המנהור ההתקפי של חיזבאללה ותושבי הצפון יכולים להמשיך את שגרת חייהם ולהרגיש בטוחים".

 

 

לדברי איזנקוט, "מאז סוף 2014 מתקיים מאמץ מודיעיני מבצעי הנדסי לאיתור איום התת-קרקע החודר. פרויקט מסווג מאוד של ארגון חיזבאללה. הבוקר יצאנו לפעולה שנועדה לסכל המנהור ההתקפי של חיזבאללה לשטחנו, לשפר את המציאות הביטחונית בצפון במאמץ משותף להסיר איום התת-קרקע בדרום ולהמשיך לפגוע בהתבססות האיראנית בזירה הצפונית. המאמץ לסיכול כלל המנהרות בצפון יימשך מספר שבועות ומתקיים בפיקוד אלוף פיקוד צפון יואל סטריק ולאחר שהבשילו התנאים המבצעיים על פי המלצת צה"ל שאושרה על ידי הקבינט ב-7 בנובמבר".

גדי איזנקוט הצהרה לתקשורת על מנהרות חיזבאללה (צילום: רויטרס)
הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט בתדרןך בקריה(צילום: רויטרס)
 

לדברי איזנקוט, "המבצע יצא לדרך בטרם איום המנהרות הפך לאיום מיידי וישיר על יישובי הצפון ועל מחנות צה"ל. צה"ל תגבר בצורה משמעתות את המאמת המודעיני המבצעי והמוכנות לכל התפתחות עתידית".

 

 

הוא אמר כי בצה"ל נבנתה יכולת לנטרול מנהרות התקפיות. "כך בצפון וכך בדרום. מאז מבצע צוק איתם השמיד צה"ל 17 תוואים התקפיים בדרום המדינה מרצועת עזה ליישובי הדרום. ועשינו את זה בשילוב של היכולות של צה"ל ושל שב"כ. אנו במקביל בונים מכשול שיבסס את היכולת לשנים ארוכות. הבוקר ביקרתי צפון ופגשתי את ראשי הרשויות. התיישבות וביטחון אפיינו את הצפון מאז ראשית ימי ההתיישבות. אני הודיתי להם על המנהיגות, האחריות ועל העובדה שהרגשנו מספיק בטוחים לשתף אותם לפני שהמבצע יצא לדרך ובסמוך לו מתוך אותה אחריות ושיתוף פעולה".

 

הרמטכ"ל קרא לתושבי הצפון "להמשיך בשגרה, להמשיך את אורח החיים בביטחון מלא וכך אני קורא לתושבי מדינת ישראל להרגיש בטוח, להמשיך בשגרת החיים ולהמשיך לטייל בצפון המדינה. צה"ל פועל לספק ביטחון ותחושת ביטחון לאזרחי המדינה בצפון במרכז וגם בדרום ונמצא במוכנות גבוהה מאוד לכל התפתחות. אני מבקש להביע הערכה ללוחמים למפקדים ולכל מערכי התמיכה במבצע הזה ובפעילות השוטפת של צה"ל כדי לממש הייעוד שלנו להבטיח חיים תקינים במדינה".

 

פרשננו לענייני ביטחון רון בן ישי מסר כי המבצע לחשיפת המנהרה וההכנות לניטרולה מתנהל כמתוכנן וללא בעיות. השאיפה תהיה לנטרל את המנהרה ולא להשתמש באמצעים שיגבירו את המתיחות הצבאית באזור. צה"ל מוכן גם לבצע את ניטרול המנהרות גם באמצעים שונים, בהם אמצעים התקפיים. לפי שעה, חיזבאללה בהלם. הוא מובך גם כלפי ממשלת לבנון ואולי גם אפילו כלפי האיראנים. ניתן להניח כי ראשי הארגון כולל חסן נסראללה שוקלים כיצד להגיב ומה לעשות. צה"ל נערך גם למקרה שחיזבאללה יחליט להגיב באש, אבל ההערכה היא שזה לא יקרה - לפחות לפי שעה. המבצע יימשך שבועות עד חודשים בודדים וייתכן שיהיה צורך לבצע פעילות מונעת מנהרות בשטח לבנון. עיתוי המבצע נקבע משיקולים צבאיים טכנולוגיים בלבד וצה"ל הוא שהציע את העיתוי לדרג הפוליטי ולא להיפך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הרמטכ"ל וראש הממשלה מסרו הצהרות בקריה
צילום: רויטרס
מומלצים