שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  "מכתב האלוהים" של איינשטיין נמכר בכ-3 מיליון דולר
  במכתב המפורסם, שנכתב ב-1954, טען איינשטיין כי העם היהודי אינו העם הנבחר וש"המילה אלוהים היא כלום עבורי". המכתב נמכר תמורת 2.9 מיליון דולר

  מכתב שכתב המדען אלברט איינשטיין, שנכתב בשנת 1954 - שנה לפני מותו, נמכר הלילה (יום ד') תמורת 2.89 מיליון דולר במכירה פומבית שנערכה בניו-יורק. במכתב, המכונה "מכתב האלוהים", הביע איינשטיין את עמדותיו בנושאי דת.

   

  המכתב שכתב איינשטיין (צילום: רויטרס)
  המכתב שכתב איינשטיין(צילום: רויטרס)

   

  המכתב, שאותו כתב איינשטיין לפילוסוף הגרמני אריק גוטקינד, מתייחס לענייני דת ומדע. מדובר במכתב שנכתב בכתב ידו של המדען המפורסם על פני עמוד וחצי בגרמנית. בבית המכירות הפומביות אמרו כי מדובר במכתב החשוב ביותר של איינשטיין בנושא הדת ובנושא הזהות היהודית שלו. בניו העריכו כי המכתב יימכר תמורת כ-1.5 מיליון דולר, אך קונה שזהותו לא פורסמה - שילם הרבה יותר תמורת המכתב.

   

  אינשטיין כתב בין היתר כי העם היהודי, שאליו השתייך המדען, אינו העם הנבחר. הוא כתב בין היתר כי היהודים אינם שונים מיתר העמים. "עבורי הדת היהודית היא כמו כל הדתות האחרות. היא התגשמות של האמונה הטפלה הילדותית ביותר", הוא כתב.

  המכירה הפומבית בניו יורק (צילום: רויטרס)
  המכירה הפומבית בניו יורק(צילום: רויטרס)

  המעטפה שבתוכה נשלח המכתב (צילום: רויטרס)
  המעטפה שבתוכה נשלח המכתב(צילום: רויטרס)

  אלברט איינשטיין (צילום: AP)
  אלברט איינשטיין(צילום: AP)

   

  במכתב המפורסם, שנמכר בעבר תמורת סכומים נמוכים יותר, התייחס בין היתר איינשטיין לתנ"ך. "המילה אלוהים היא כלום עבורי, אלא התוצר של החולשה האנושית. התנ"ך הוא אוסף של אגדות די פרימיטיביות". 

   

  המכירה הפומבית של הפתק שכתב איינשטיין ב-1922    (צילום: רוייטרס)

  המכירה הפומבית של הפתק שכתב איינשטיין ב-1922    (צילום: רוייטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בשנים האחרונות נמכרו לא מעט פריטים של איינשטיין במכירה פומבית - אך הפעם מדובר בסכום שיא. באוקטובר שעבר הטיפ שהעניק הפיזיקאי אלברט איינשטיין לשליח שניגש אליו במלון ביפן ובו "תיאוריית האושר" שלו נמכרה במכירה פומבית בירושלים - תמורת לא פחות מ-1.3 מיליון דולר.

   

   שליח שהגיע אליו למלון אימפריאל בטוקיו סירב לקבל טיפ, כנוהג המקומי, או שלאיינשטיין כלל לא היה כסף קטן. בכל מקרה, מפתח תורת היחסות לא רצה להותיר את מעביר המסר בידיים ריקות, אז הוא כתב לו שני פתקים בגרמנית. "אולי אם יהיה לך מזל הפתקים הללו יהיו שווים הרבה יותר מסתם טיפ רגיל", אמר איינשטיין למעביר המסר - לפי המוכר, גרמני תושב המבורג, קרוב משפחתו של אותו מעביר מסר. באחד הפתקים נכתב כי "חיים רגועים וצנועים מביאים יותר אושר מאשר רדיפה אחר הצלחה, המשולבת עם חוסר מנוחה מתמיד". בפתק האחר נכתב רק: "כשיש רצון, יש דרך".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים