שתף קטע נבחר

סוף הסאגה: אדרי הודיע על הסרת מועמדותו למפכ"ל

בעקבות שרשרת ההתפתחויות, האחרונה שבהן עם חשיפת הפגישה הלא מדווחת עם עורכת בדיקת הפוליגרף - הודיע הניצב בדימוס כי הוא פורש מהמירוץ לתפקיד. אדרי: "ניסו לסכל את מועמדותי בכל דרך. כוחות רבים פגעו בשמי הטוב במסע הכפשות שחצה כל גבול". ארדן: "נעשה לו עוול נוראי"

 

 

הגילויים בהליך הבדיקה הכריעו: ניצב בדימוס משה (צ'יקו) אדרי הודיע הערב (יום ד') כי הוא מסיר את מועמדותו לתפקיד מפכ"ל המשטרה. אדרי, שנבחר לתפקיד על ידי השר לביטחון פנים גלעד ארדן, קיבל את ההחלטה לאחר שורה של גילויים שהטילו ספק בהתאמתו, והובילו את ועדת גולדברג למינוי בכירים להמליץ שלא למנותו. הקש ששבר את גב הגמל התפרסם אחר הצהריים, ולפיו אדרי הסתיר מהוועדה פגישה מוקדמת שקיים עם בוחנת הפוליגרף חווה יודפת - זאת שלבסוף ערכה לו את הבדיקה הגורלית שאמורה הייתה לאשר את מינויו.

 

הערב, מחוץ לביתו, אמר אדרי: "אלה החיים. אני רוצה להודות לשר גלעד ארדן על התמיכה ועל האמון שנתן בי כל הדרך במסע הזה. תודה גם לעם ישראל על התמיכה, על הגיבוי, על ההודעות המדהימות ואני מאחל בהצלחה למפכ"ל שייכנס".

 

בהודעה שמסר לשר ארדן כתב אדרי: "לצערי, ישנם כוחות רבים שכל מטרתם היתה, מהיום בו הוכרזתי כמועמד, לסכל את מועמדותי, להכפיש ולרמוס את שמי הטוב ולפגוע במשפחתי. לחמתי בצה"ל כסגן מפקד סיירת גולני, לאחר מכן שירתי במשטרת ישראל יותר מ-28 שנים בתפקידי ליבה, ביחידות המיוחדות, בתחנות, במרחבים וכמפקד המחוזות המורכבים ביותר וזכיתי להערכה רבה. פיקדתי על עשרות אלפי שוטרים, שעמדו איתי ולצדי בכל תפקידיי באירועים גדולים ומאתגרים למען ביטחון הציבור, בלוחמה בטרור ובפשיעה. אני מצדיע להם.

 

"אין בכוונתי לאפשר את המשך מסע ההכפשות נגדי, בזמן שכל חטאי הוא שנבחרתי כמועמד לתפקיד החשוב של המפקח הכללי של משטרת ישראל. כבר עם הכרזת מועמדותי לתפקיד היתה בי התחושה כי מנסים לסכל אותה בכל דרך. תחושה זו קיבלה משנה תוקף עם פרסום חוות הדעת של הוועדה, ובמיוחד חוות דעתם של שני חברי הוועדה, נציב שירות המדינה פרופ' דניאל הרשקוביץ ומר משה טרי, שהמליצו לאשר את מועמדותי וכתבו 'יש כאן ניסיון לפגוע במועמדות המועמד בכל מחיר'.

 

"בימים האחרונים, ועם התקדמות התהליך, מסע ההכפשות חצה כל גבול והביא לפגיעה בשמי הטוב, על לא עוול בכפי. אני מודה לשר לביטחון הפנים על האמון הרב שנתן בי כאשר עמד לצדי לאורך כל הדרך, ולציבור בישראל על תמיכתו הרבה בי, ועל שאשר חש את העוול שנגרם לי והביע זאת בפני בכל מקום שבו ביקרתי. ברור לי כי גם לאחר שהממשלה תמנה אותי למפכ"ל אהיה צפוי להליכים משפטיים ממושכים לאישור מועמדותי, לכן, מתוך דאגה כנה ואהבה למשטרת ישראל, שעלולה להישאר ללא מפקד קבוע חודשים רבים, ושתישא גם כן במחיר הסערה ומסע ההכפשות, גמלה בלבי ההחלטה בימים האחרונים להודיע על הסרת מועמדותי לתפקיד. אני מאחל הצלחה רבה למי שייבחר לתפקיד המפכ"ל ואמשיך להירתם לכל משימה למען מדינת ישראל ואזרחיה".  

משה צ'יקו אדרי (צילום: חורחה נובומינסקי )
משה (צ'יקו) אדרי, הערב(צילום: חורחה נובומינסקי )

 

 
מטעם השר ארדן נמסר: "השר לבטחון הפנים מביע צער על הסרת מועמדותו של ניצב (בדימוס) משה אדרי לתפקיד המפכ"ל. ניצב אדרי הוא אדם שנלחם עשרות שנים למען ביטחון אזרחי ישראל, וגם אם עשה טעות במעלה הדרך, הרי שנוהל נגדו מסע הכפשות לא מוצדק שעשה לו עוול נוראי. השר ארדן מדגיש כי הליך הגשת המועמדות נוהל בצורה המסודרת והראויה ביותר, ומועמדותו של ניצב אדרי נבחנה תחילה מול כל רשויות האכיפה על ידי היועץ המשפטי לממשלה וצוותו ואושרה.
 

"למרות ההכפשות, ניצב אדרי עבר בדיקת פוליגרף בהצלחה - בדיקה שאף בעל תפקיד אחר אינו עובר בנוגע לעברו. מעבר להליכים אלו, אין בדיקה נוספת שניתן לבצע טרם הגשת המועמדות. נבקש להזכיר כי השר ארדן ביקש מוועדת גולדברג לבחון תחילה את שלושת המועמדים בהתאם לקריטריונים שלה, אך הוועדה סרבה". 

 

 

אדרי הוא המינוי השני של השר ארדן לתפקיד המפכ"ל שלא יוצא לפועל. הראשון היה לפני כשלוש שנים, כשנפסל מינויו של גל הירש בשל חקירות משטרה שנפתחו נגדו. על אדרי, ששימש עד כה מנכ"ל משרדו של ארדן, הגיעו לוועדת גולדברג כמה תלונות שהטילו צל על נאותות המינוי לתפקיד שלגביו אמר בג"ץ כי הוא צריך להיות ללא רבב.

 

בין יתר הנושאים שנבדקו על ידי הוועדה הייתה טענה שכראש אגף התנועה ביטל אדרי כתבי אישום וקנסות נגד קצין בכיר שתועד נוהג במהירות מופרזת, וכן דו"ח של מבקר המדינה שלפיו כמפקד משטרת כפר סבא הוא התערב התערבות פוליטית אסורה בעירייה.

 

המכתב שהעבירה ועדת גולדברג לשר ארדן כללה שורה תחתונה שלפיה: "אין בידינו להמליץ על מינויו של המועמד לתפקיד מפכ"ל המשטרה". בהקשר לבדיקת הפוליגרף שעבר נכתב: "מניתוח הממצאים בשאלות הרלוונטיות אובחנו תגובות לאמירת אמת".

 

אחרי שוועדת גולדברג המליצה לא לאשר את מינוי אדרי שקל השר ארדן להביא אותו בכל זאת להצבעת הממשלה, אולם בימים האחרונים התקבל בצמרת הפרקליטות הרושם שהיועמ"ש אביחי מנדלבליט יבהיר לו שאין אפשרות להגן על המהלך בבג"ץ. כל זאת, כאמור, אולי היה רלוונטי עד הפרסום היום על הפגישה הלא מדווחת עם בודקת הפוליגרף. החשיפה שלה טרפה את הקלפים.

 

בתגובה מטעמו של אדרי מוקדם יותר לא הוכחשה הטענה שלא דיווח על הפגישה: "עוד בטרם החליטה הוועדה על דרישתה לביצוע בדיקת פוליגרף, ועוד קודם לקביעת היועץ המשפטי לממשלה את זהות מכון הפוליגרף, פנה ניצב בדימוס אדרי להתייעצות באשר ליכולתו הבריאותית לביצוע בדיקת פוליגרף במידה שיידרש לעשות כן, לאור עברו הרפואי. ניצב אדרי לא הכיר את הבודקת ולא שכר מעולם את שירותיה, אלא פגש אותה כבודקת מוסמכת לביצוע בדיקות פוליגרף. אין לו שום קשר לבודקת שנבחרה פרט לפגישת הבירור הרפואי שהתקיימה ביניהם, כאמור עוד טרם החליטה הוועדה כי עליו לבצע בדיקת פוליגרף תעסוקתי".


פורסם לראשונה 05/12/2018 19:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חורחה נובומינסקי
אדרי, הערב מחוץ לביתו
צילום: חורחה נובומינסקי
מומלצים