שתף קטע נבחר

חבר מביא חבר: האנשים שנתניהו רצה שייקנו את אתר "וואלה"

ראש הממשלה נתניהו עשה כל שביכולתו כדי שאתר "וואלה" יירכש על ידי אחד ממקורביו. כך עולה מהקלטות ומעדויות בתיק 4000. נתניהו אף נפגש עם בעלי האתר שאול אלוביץ' ועם אחד הקונים הפוטנציאליים. נתניהו בתגובה: "הדלפות שקריות"

שלדון אדלסון, ג'יימס פאקר, לארי אליסון ופול מרינלי - אלה אנשי העסקים שראש הממשלה בנימין נתניהו ניסה לכאורה לדחוף לרכישת אתר "וואלה". במשטרה טוענים שבידיהם ראיות, כולל עדויות, שמוכיחות עד כמה היה נתניהו אובססיבי לכך שהאתר יימכר לאחד ממכריו. מאמציו כללו פגישות סיור ב"וואלה" ואפילו מפגש של אחד הרוכשים הפוטנציאליים עם הבעלים של האתר, שאול אלוביץ', שנערך במעון ראש הממשלה ברחוב בלפור. מה שנתניהו לא ידע הוא שאלוביץ' רק "שיחק" את המשחק, אך בפועל כלל לא התכוון למכור את האתר בשל רצונו להישאר קרוב לנתניהו.

שאול אלוביץ' בנימין נתניהו (צילום: אוראל כהן, מארק ישראל סלם)
שאול אלוביץ' ובנימין נתניהו(צילום: אוראל כהן, מארק ישראל סלם)
 

אחת מהמלצות המשטרה בתיק 4000 (וואלה-בזק) נגד ראש הממשלה נתניהו היא שקיימת תשתית ראייתית לעבירה של הפרת אמונים מצדו, משום שפעל בניגוד עניינים בכל מה שקשור ל"וואלה" ולמקורבו שאול אלוביץ'. כעת מתברר שהמלצה זו נשענת בעיקר על ראיות שקשורות לפעולותיו של נתניהו בין השנים 2013־2015. אז, על פי הראיות שבידי המשטרה, פעל נתניהו באינטנסיביות כדי להביא למכירת "וואלה" לאחד ממקורביו המיליארדרים.

 

שלדון אדלסון וג'יימס פאקר הם שמות שמוכרים היטב בישראל. שניהם נחשבים למיליארדרים שמקורבים לנתניהו. עוד מועמדים היו המיליארדר לארי אליסון - יזם יהודי, מייסד ושותף בחברת התוכנה הענקית בתאגיד "אורקל", שהונו מוערך ביותר מ-50 מיליארד דולר. יש לו חיבה מיוחדת לסירות ולמטוסים והוא אף מחזיק ברישיון טיס ובעליהם של כמה מטוסים. אליסון התפרסם גם כמי שרכש אי קטן ליד הוואי ואמר שינסה להפוך אותו למעבדה לחיים טובים יותר. הדמות השנייה היא פול מרינלי, סגן נשיא חברת ההשקעות "לורנס אינווסטמנטס".

 

מלבד פאקר שנותר באוסטרליה וחוקרי המשטרה לא הצליחו להגיע אליו פעם שנייה על מנת לגבות עדות, שלושת האחרים ישבו מול חוקרי המשטרה ומסרו עדות מפורטת שקשורה לאותם ניסיונות לרכישת אתר "וואלה". "זה היה ממש עיסוק אובססיבי מבחינת ראש הממשלה נתניהו", אמר גורם שמעורה בפרטי החקירה. "איפה נשמע דבר כזה, שהרגולטור שאמור לפקח על גוף התקשורת, עוזר ומקדם את מכירתו? זה פשוט אבסורד".

 

מהפרטים שהגיעו ל"ידיעות אחרונות" עולה שפול מרינלי היה המתעניין החם ביותר. על פי העדויות שבידי המשטרה אף התקיימה פגישה משולשת בנושא, שנערכה בבית ראש הממשלה ברחוב בלפור ושבה השתתפו נתניהו, מרינלי ואלוביץ' שדנו במכירת האתר. בנוסף, מרינלי אף הגיע לסיור במשרדי "וואלה", שאותו ערך לו מנכ"ל האתר, אילן ישועה, שגם הציג בפניו את הנתונים המסחריים של האתר על מנת לקדם כביכול את המכירה. על פי הערכות המשטרה, עיסוקו של ראש הממשלה בשנים 2013־2015 במכירת "וואלה" נועד ככל הנראה לכך שבעתיד האתר יהיה בשליטה של אחד ממקורביו מחו"ל.

 

מה שנתניהו לא ידע הוא על המשחק הכפול של אלוביץ'. מההקלטות שהביא ישועה למשטרה עולה שאלוביץ' אמנם שוחח עם נתניהו על מכירת "וואלה" אך לא באמת התכוון למכור את האתר. מחומר הראיות שבידי המשטרה עולה שאלוביץ' ובני משפחתו הבינו היטב שהאתר שבבעלותם הוא נכס אסטרטגי עבורם ומהווה למעשה קשר ישיר שלהם ללשכת ראש הממשלה. "גם כאשר הוא שוחח עם הרוכשים הפוטנציאליים הוא למעשה שיחק משחק כפול", אמר גורם בכיר במשטרה על אלוביץ'. "מצד אחד הוא הראה לנתניהו מצג שלפיו הוא מנסה למכור, אבל בתכל'ס הוא טירפד את המכירה לכל אחד ואחד מהרוכשים וקבע מחיר גבוה ולא ריאלי כדי שהעסקה לא תצא לפועל".

 

החשדות של חוקרי המשטרה מגובים בראיות אובייקטיביות לגבי כל אחד ואחד מהרוכשים הפוטנציאליים, שראש הממשלה דחף לעסקה. מלבד הקלטות, ישועה מסר בעדותו שלמרות כל הניסיונות הוא ידע על כוונת אלוביץ' שלא למכור את “וואלה”, ולכן דאג גם הוא לטרפד את המכירה. מטעם ראש הממשלה נמסר: "כצפוי, מאז הפרסום החפוז של ההמלצות אנו עדים לשיטפון של הדלפות שקריות ומגמתיות שמטרתן להנשים בהנשמה מלאכותית את ההמלצות החלולות נגד ראש הממשלה ורעייתו. כיוון שאין כלום בתיק, מנסים לייצר רושם מוטעה שכאילו קיימות ראיות שונות ומשונות ומסמכים כאלה ואחרים שכלל לא הוצגו לראש הממשלה בחקירות. הכול אוויר חם".

 

פרקליטו של אלוביץ', עו"ד ז'אק חן, מסר: "מדובר בהדלפה שקרית מתחילתה ועד סופה. מר אלוביץ' לא פעל עם ראש הממשלה למצוא קונה לוואלה ולא נפגש עמו ועם רוכש פוטנציאלי מעולם. זה פשוט שקר וכזב ובניגוד לפרסום אין ראיה כזו כי לא הייתה פגישה כזו. ממילא מר אלוביץ' לא שיחק 'משחק כפול' כנטען. מדובר בבדיה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: AP
מומלצים