שתף קטע נבחר

היום שאחרי פרישת אדרי: הדילמה של ארדן

לנוכח העובדה שהשר לביטחון פנים לא האמין שגם הניצבים הלוי וביתן יצלחו את ועדת גולדברג, נאלץ ארדן לשקול כעת מחדש את מועמדיו לתפקיד המפכ"ל. אחת האפשרויות היא לפנות שוב לבנצי סאו, מ"מ המפכ"ל לשעבר, או להסתכן ולמנות שוב מפכ"ל מבחוץ

 

עוד מינוי למפכ"ל שנכשל. גלעד ארדן (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
עוד מינוי למפכ"ל שנכשל. גלעד ארדן(צילום: עמית שאבי)

אחרי ההודעה הסופית של ניצב בדימוס משה (צ'יקו) אדרי על הסרת מועמדותו לתפקיד המפכ"ל - הבין השר לביטחון הפנים בפני איזו בעיה הוא ניצב כשגם המינוי השני שדחף לצמרת המשטרה נכשל באופן מהדהד.

 

לשכתו של ארדן פרסמה אמש (רביעי) הודעה שבה הוא הביע צער על ההחלטה, יחד עם הטלת האשמה על "מסע ההכפשות" שאדרי נאלץ לעבור, למרות העימות עם הוועדה למינוי בכירים בשירות הציבורי והדיווחים על הפגישה עם עורכת הפוליגרף.

 

אתמול בבוקר רמז היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כי הוא יתקשה להגן על מינויו של אדרי בפני בית המשפט. הסיבות לשחיקה בעמדת משרד המשפטים הן בין היתר חוות הדעת של ועדת גולדברג שהמינוי אינו ראוי.

 

"ניצב אדרי הוא אדם שנלחם עשרות שנים למען בטחון אזרחי ישראל וגם אם עשה טעות במעלה הדרך, הרי שנוהל נגדו מסע הכפשות לא מוצדק שעשה לו עוול נוראי", אמר ארדן. "הליך הגשת המועמדות נוהל בצורה המסודרת והראויה ביותר, ומועמדותו של ניצב אדרי נבחנה תחילה מול כל רשויות האכיפה על-ידי היועץ המשפטי לממשלה וצוותו - ואושרה", הדגיש השר.

 

ארדן הוסיף כי "למרות ההכפשות ניצב אדרי עבר בהצלחה בדיקת פוליגרף, שאף בעל תפקיד אחר אינו עובר בנוגע לעברו. מעבר להליכים אלו, אין בדיקה נוספת שניתן לבצע טרם הגשת המועמדות". בלשכתו של ארדן מסרו כי "השר ביקש מוועדת גולדברג לבחון תחילה את שלושת המועמדים בהתאם לקריטריונים שלה, אך הוועדה סירבה".

אמיר אשל בנצי סאו ניצן אלון סמי תורג'מן (צילום: שאול גולן, מוטי קמחי, יאיר שגיא, מארק ניימן, לע
המועמדים הפוטנציאליים?(צילום: שאול גולן, מוטי קמחי, יאיר שגיא, מארק ניימן, לע"מ)

נראה כי למרות הכל ארדן ינסה שוב למנות את ממלא מקום המפכ"ל לשעבר בנצי סאו. סאו אמנם אמר למקורביו כי זה לא בתוכניותיו, אבל במקרה שארדן ייזום את הפנייה אליו - סביר להניח שהוא יצליח לשכנע אותו. סאו, כזכור, כיהן בתפקיד במשך כחצי שנה לפני מינוי אלשיך בעקבות סערת גל הירש, וארדן מעריך אותו מאוד. 

 

ככל שתהליך האיתור למפכ"ל התקדם ארדן האמין שרק מנכ"ל משרדו, משה אדרי יוכל לעבור את ועדת גולדברג בהצלחה. על שני המועמדים האחרים, הניצבים יורם הלוי ודוד ביתן, נשמע ארדן אומר שיהיה להם קשה מאוד לעבור את הוועדה.

 

 

משה צ'יקו אדרי (צילום: חורחה נובומינסקי )
משה (צ'יקו) אדרי (צילום: חורחה נובומינסקי )

יחד עם זאת, אם ארדן לא ידע בוודאות גבוהה שמועמדו הבא יעבור את התהליך, הוא ישקול להרחיב את רשימת המועמדים מחוץ לגבולות המשטרה.

השמות סמי תורג'מן, אמיר אשל וניצן אלון, בכירי צה"ל לשעבר כבר נזרקו לאוויר. ולמרות זאת, אי אפשר לשכוח שארדן נכווה בכך שמינה את אלשיך שהגיע משב"כ ולא הסתדר עמו, ולכן האפשרות הזאת מוטלת בספק.

 

"ברור לי כי גם לאחר שהממשלה תמנה אותי למפכ"ל אהיה צפוי להליכים משפטיים ממושכים לאישור מועמדותי", אמר אדרי בהודעת הפרישה מהמרוץ והוסיף :"לכן, מתוך דאגה כנה ואהבה למשטרת ישראל, שעלולה להישאר ללא מפקד קבוע חודשים רבים, ושתישא גם כן במחיר הסערה ומסע ההכפשות, גמלה בלבי ההחלטה בימים האחרונים להודיע על הסרת מועמדותי לתפקיד. אני מאחל הצלחה רבה למי שייבחר לתפקיד המפכ"ל ואמשיך להירתם לכל משימה למען מדינת ישראל ואזרחיה".


פורסם לראשונה 05/12/2018 23:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
גלעד ארדן
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים