שתף קטע נבחר

"בואו להתארח": מזמינים שכנים עם מוגבלות

חגיגות חנוכה מרגשות במיוחד נערכות השבוע במסגרת פרוייקט "קרובים קרובים" במסגרתו אנשים עם צרכים מיוחדים מארחים את שכניהם. הפרוייקט נועד להגביר את הסולידריות של הסביבה הקרובה לאנשים עם מוגבלות בקהילה, לבטל דעות קדומות, ולהראות שגם אנשים עם צרכים מיוחדים יכולים לתת ולתרום. אור קטן

דווקא בשבוע בו הוצגו נתונים חשוכים המראים כי ל-89 אחוזים מהנשאלים, בסקר של חברת המתנ"סים, יפריע שילדם ישתתף בחוג לצד ילדים עם מגבלות, פרויקט "קרובים קרובים" מאיר לחברה בישראל אור קטן.

 

השבוע נערכו חגיגות חנוכה מרגשות במיוחד במסגרת הפרוייקט המקיים מפגשים של אנשים עם צרכים מיוחדים המארחים בדירות בהם הם מתגוררים  את השכנים שלהם.

 

"קרובים קרובים" הוא חלק ממיזם "העתק הדבק" של עמותת "רוח טובה". אנשי העמותה בחרו משלל הפרויקטים שהתקיימו ב"יום מעשים טובים", אותו היא מנהלת, חמישה פרויקטים שהתקיימו ברשויות מקומיות, ושכפלו אותם לרשויות מקומיות אחרות תוך ליווי צמוד של "רוח טובה".

 

חברי וחברות אקים ישראל התכנסו מכל הארץ ומכל חלקיה של החברה הישראלית לשיר יחד עם מתנדבים, אנשי צוות מקצועי בני משפחה וחברים, את שירם של שלמה ארצי ודודו וטסה "לתת ולקחת" ולקדם ערכים של שוויון, הכללה ושילוב בחברה, סובלנות והקשבה.

 מילים ולחן: שלמה ארצי.  עיבוד, ניצוח וניהול מוסיקלי: עמית בן-עטר

 

הפרויקט "קרובים קרובים" מקיים מפגשי שכנים ייחודיים במסגרתו  אנשים עם צרכים מיוחדים הם אלו שמארחים את השכנים שלהם וניצבים מהמקום הנותן. הפרוייקט נועד להגביר את הסולידריות של הסביבה הקרובה לאנשים עם מוגבלות בקהילה, לבטל דעות קדומות, ולהראות שגם אנשים עם צרכים מיוחדים יכולים לתת ולתרום.

 

ירושלים היא העיר הראשונה בה פרוייקט "קרובים קרובים" נחנך, וזאת ביוזמת מחלקת צמי"ד (צרכים מיוחדים) של אגף חברה בעירייה, בהובלת הילה זיו מנהלת המחלקה. במסגרת הפרוייקט בירושלים, דירות של דיירים עם צרכים מיוחדים בעיר פותחות את דלתותיהם בפני השכנים הקרובים ומארחות אותם לסדנאות מהנות ומגבשות.

 

שלט שמזמין שכנים להצטרף למסיבת חנוכה של בעלי צרכים מיוחדים ()
"דירות של דיירים עם צרכים מיוחדים בעיר פותחות את דלתותיהם בפני השכנים הקרובים ומארחות אותם"

 

את הפעילות מנהלים אנשי מקצוע מגוונים: שחקנים, קוסמים, מעגלי מתופפים, ליצנים ועוד. בין המשתתפים ישנם ארגונים לבעלי צרכים מיוחדים בהם: עלי שיח, אקי"ם ירושלים, קשת, שק"ל ועוד.

 

תחילתה של מסורת נפלאה

הפרוייקט בבירה "הועתק" ו"הודבק" לערים חולון וקרית גת, והשבוע התקיימו הדלקות נרות מרגשות בהן אירחו בעלי הצרכים המיוחדים את שכניהם. במסגרת החגיגות הגיעו עשרות אנשים , משפחות וילדים, להכיר את הדיירים ולחגוג איתם. כולם נהנו מהמאכלים שהמארחים הכינו בעצמם, וניגנו, רקדו ושרו בפעילויות משותפות.

 

משתתפים בהדלקת חנוכיה במסגרת
"לשמחת כולנו, הם זכו לתגובות לבביות, ומשפחות מהבניין הגיעו לקחת חלק בפעילות בדירה"

 

דיירי דירה 3 בבניין מגורים בלב חולון שהזמינו את שכניהם להדלקת נרות ולפעילות שמחה משותפת בדירתם, לוו על ידי הצוות המסור של עמותת אקים. "זו הפעם הראשונה שבה הדיירים מובילים מפגש, הם ניגשו לכל השכנים והזמינו אותם באופן אישי להגיע, מסבירה בהתרגשות מיכל דיין דוד, מנהלת מערך הדיור של אקים בחולון.

 

"לשמחת כולנו, הם זכו לתגובות לבביות, ומשפחות מהבניין הגיעו לקחת חלק בפעילות בדירה. אנחנו באקי"ם פועלים ללא לאות כדי לשלב את האנשים שלנו בקהילה ולחבר אותם עם האוכלוסייה המקומית".

 

סביבונים, בצק בצורות של חנוכיה וסביבונים ()

 

"אין ספק שמיזם 'קרובים קרובים' מוכיח שמגבלה אינה מחסום ויש מקום לקשר ולחיבור שעושה טוב בחיים של כולנו באופן קבוע ורציף". מספרת דנית אליאסי-בוני, מנהלת תחום התנדבות עירוני בעיריית חולון, מי שיזמה את הפעילות בעיר, "אנחנו מקווים שזוהי תחילתה של מסורת נפלאה בחולון שתתרחב למקומות נוספים".

 

"חשוב לנו לעשות רושם טוב"

מרטין ממו, מנהלת יחידת ההתנדבות העירונית בעיריית קרית גת, ממו קידמה את הפרוייקט בעזרת שני כהן מנהלת הוסטל "בית אדוריים".

 

"כשהוחלט לשתף את הדיירים הם הביעו שמחה ונכונות לארח, דבר שכלל ארגון הבית והכנת מטעמים יחד עם הצוות", משתפת כהן. אחד הדיירים מההוסטל אמר: "זה טוב, משמח. חשוב לנו לעשות רושם טוב ולשמור על סביבה נקייה". כשפנתה ממו לשכנים מהרחוב של ההוסטל הם הביעו נכונות להשתתף בפרויקט ואף לאפות עוגות למען האירוע.

 

חנוכיה וסביבונים ()

"האירוע היה משמח, מרגש מאוד, וקירב את הלבבות של כולם. כולם נהנו ושמחו על החגיגה המשותפת. בעקבות שיתוף הפעולה ההדוק הוחלט על קיום מפגשים נוספים בחג המימונה ובסוכות", מוסיפה ממו.

 

יעל ריפל-רובין מנהלת יום מעשים טובים ומחלקת רשויות בעמותת "רוח טובה" מסכמת: "התרגשנו להיות חלק מהמפגשים מקרבי הלבבות, שאליהם הגיעו עשרות שכנים, ילדים ומשפחות וביחד עם הדיירים הדליקו נר שלישי של חנוכה. דווקא בשבוע שבו פורסם סקר מדאיג ומעציב שמעיד על ניכור הנובע מחוסר היכרות, המפגשים שנערכו אתמול יצרו חיבור אמיתי והכרות ממקום שוויוני, קיבלו משנה תוקף."

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים