שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  לראשונה בישראל: ימונה רשם לענייני שכירת דירות למגורים

  הצעת חוק חדשה מבקשת לפקח על שוק השכירות הפרוץ באמצעות מרשם של חוזי שכירות באזורי מגורים ברחבי הארץ. רשם השכירויות יאסוף מידע על חוזי שכירות מבעלי הבתים, כדי ליצור מסד נתונים חדש

  לראשונה בישראל - ימונה רשם לענייני שכירת דירות למגורים. בתחילת השבוע הבא צפויה לעבור בוועדת השרים לענייני חקיקה הצעת חוק משותפת ליו"ר סיעת כולנו, ח"כ רועי פולקמן, ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) ואחרים בנושא. בהצעת החוק מוצע כי הרשם לענייני שכירות יהיה בעל הכשרה משפטית, עדיפות כנראה לשופט בדימוס, אשר יפקח על מעין מחירון שכירויות - שימנע השתוללות בשוק הפרוץ הזה.

   

  לכתבות נוספות בערוץ הנדל"ן

   

  על פי ההצעה, בעל הבית שמשכיר את הדירה יעביר לרשם השכירויות את פרטי חוזה השכירות בתוך חודש מיום החתימה. מדובר, בין היתר, בכתובת הדירה המושכרת, סכום דמי השכירות ושטח הדירה. המשכיר יחויב להעביר פרטים על חוזה חדש או לחילופין פרטים על הארכה או חידוש חוזה שכירות למגורים למשך שנה ומעלה.

   

  הרשם ינהל מרשם לענייני שכירות דירות למגורים, שבו יישמרו הפרטים שהועברו אליו. המרשם לענייני שכירות דירות למגורים יועמד לעיון הציבור במשרדי הרשם - ויפורסם באתר האינטרנט של משרד הבינוי והשיכון, ובלבד ששמות משכירים ושוכרים לא יפורסמו. כמו כן, המשכיר יצרף לחוזה השכירות העתק מחוזי השכירות עם שוכרים קודמים ב-12 החודשים שקדמו לתחילת תקופת השכירות החדשה לפחות, ובהם פירוט דמי השכירות ששילמו אותם שוכרים.

   

  המטרה: לפגוע כמה שפחות בשוכרים

  כיום בעלי הדירות מעדיפים להציע לשוכרים לכרות חוזים קצרי טווח, לרוב לתקופה של שנה. חוזה לתקופה קצרה עלול לפגוע בוודאות של השוכר לגבי המשך מגוריו בדירה. בפני המשכיר עומדת אפשרות נוחה, שלעתים קרובות אף מנוצלת - להעלות את שכר הדירה בסכום הדומה לשיעור הנזק שעלול להיגרם לשוכר, אם ייאלץ לעזוב את הדירה.

   

  על מנת לצמצם את חוסר היציבות, הוחלט להקים רשם שכירויות שיהיה אחראי לרישום, סידור ופרסום כל חוזי השכירות שמועברים אליו במסגרת החוק. במרשם זה יוצגו, כאמור, לציבור מדדי שכירות לאזור המגורים בו תושבים שוקלים להתגורר בשכירות. תפקיד הרשם יהיה לאסוף מידע על חוזי שכירות - וליצור לראשונה מסד נתונים על שוק השכירות שאינו קיים, נכון להיום.

   

  באופן זה, יוכלו הן שוכרים והן משכירים להכיר טוב יותר את השוק בו הם נמצאים, באופן שיוכל לסייע להם לקבל החלטות מושכלות על בסיס מסד נתונים; כמו גם להגדיל את התחרות, לשכלל את השוק ולטייב את כוח המיקוח של הצדדים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים