שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ספיקת המים באיילון - שיא של חמש שנים, הכביש עדיין חסום
  260 קוב בשנייה זורמים באיילון לאחר שבאגן ההיקוות באזור נתב"ג ירדו כ-200 מ"מ בכמה שעות. ספיקת השיא נרשמה ב-1992 והשנייה בעוצמתה הייתה ב-2013. נתיבי איילון חסומים בין מחלף גלילות למחלף גנות לשני הכיוונים

  כמויות גשם מרשימות: הספיקה באיילון היא השלישית בעוצמתה מאז הקמת הכביש. כך מסר לפני הצהריים (יום ו') השירות ההידרולוגי של רשות המים. עוצמת הספיקה התגברה והיא עומדת על 260 קוב בשנייה והמערכת בעיצומה. גובה המים נמצא ממש ברום הצפה של הכביש. גם בנחלים שורק ולכיש יש זרימות נדירות, הצפות ושיטפנות חריגים. הצפות נוספות נרשמו באזור רחובות, יבנה, שפירים, חמד וביובלי נחל איילון.

   

  נתיבי איילון עדיין חסומים לשני הכיוונים מחשש להצפה. המשטרה חסמה את הכניסה לאיילון דרום ממחלף גלילות ואת הכניסה לאיילון צפון ממחלף גנות. עומסי תנועה כבדים נוצרו בכל גוש דן. תנועת הרכבות נמשכת לעת עתה כסדרה והרכבת אף תגברה את תנועת הרכבות.

   

  צילמתם סרטונים או תמונות (לרוחב)? שלחו למייל האדום בצירוף טלפון

   

   
   
  מזג אוויר נתיבי איילון דרום (צילום: ליאל בניו)
  הספיקה בנחל איילון בשיא של שלוש שנים(צילום: ליאל בניו)

  מזג אוויר נתיבי איילון דרום (צילום: ליאל בניו)
  איילון גאה, הכביש נחסם(צילום: ליאל בניו)

  מזג אוויר נתיבי איילון דרום (צילום: מוטי קמחי)
  נתיבי נחסמו בגלל עלייה במפלס המים(צילום: מוטי קמחי)
  מזג אוויר נתיבי איילון דרום (צילום: חניאל שאול )
  עורק התנועה המרכזי נחסם(צילום: חניאל שאול )

  מזג אוויר נתיבי איילון דרום (צילום: שאול גולן)
  הספיקה השלישית בעוצמתה בשנות נתיבי איילון(צילום: שאול גולן)

  מזג אוויר נתיבי איילון דרום (צילום: שאול גולן)
  הכביש נחסם לשעות רבות(צילום: שאול גולן)
    
  מזג אוויר הצפות בית דגן (צילום: עידן קליימן)
  הצפות בבית דגן (צילום: עידן קליימן)

  מזג אוויר הצפות בית דגן ()
  הצפות בבית דגן

  מזג אוויר חורפי בחוף בקשתות אשדוד (צילום: שמואל דוד )
  מזג אוויר חורפי בחוף בקשתות אשדוד(צילום: שמואל דוד )

  שלג בחרמון (צילום: אביהו שפירא)
  שלג בחרמון(צילום: אביהו שפירא)

  חורף בנמל יפו תל אביב (צילום: רועי דואק)
  חורף בנמל תל אביב(צילום: רועי דואק)

  באגן ההיקוות של האיילון, בעיקר באזור נמל התעופה בן גוריון ירדו ביממה 200-180 מ"מ, ורוב הכמות ירדה מאז שעות הלילה. ספיקת השיא הייתה ב-1992 והשנייה בעוצמתה הייתה בינואר 2013. המשטרה הציבה ניידות תנועה בכל המחלפים המובילים לנתיבי איילון והנהגים הופנו לדרכים חלופיות.

   

  עמיר גבעתי, מנהל תחום המים העיליים בשירות ההידרולוגי של רשות המים, אומר ל-ynet כי מדובר באירוע חריג ודרמטי וכי כמות המשקעים שירדה ביממה האחרונה הייתה חריגה ביותר. "מדובר בהמון הצפות, באזורים שלא היו מוצפים כבר קרוב ל-10 שנים. זה באמת אירוע של עשור", אמר. 

   

   

  הצפה בראשון לציון (צילום: שרית אוסקר)
  הצפה בראשון לציון(צילום: שרית אוסקר)

  הצפה בראשון לציון (צילום: שרית אוסקר)
  הצפה בראשון לציון(צילום: שרית אוסקר)

  מזג אוויר נתיבי איילון דרום (צילום: איתי בלומנטל)
  המשטרה חסמה את הכניסות לנתיבי איילון(צילום: איתי בלומנטל)

   

   

  "כל הנחלים באזור שורק, גדרה ורחובות מוצפים וזורמים בספיקות גבוהות. ציפינו למערכת חריגה אך לא ברמה כזו", אמר גבעתי. הוא הוסיף כי השעות הקרובות הן קריטיות, משום שהזרימה היא עדיין ברמות שיא ובשלב זה לא מסתמנת ירידה בעוצמת הספיקה - היות שהגשמים נמשכים. ביחס לצפון אמר גבעתי כי ירדו עשרות מילימטרים באגן ההיקוות של הכינרת, אך עדיין אין בכך די כדי להשפיע על המפלס. "בנחלים התחילו זרימות אבל עדיין לא רואים השפעה על עוצמת הספיקה ועל מפלס הכינרת", הסביר.

   

  קודם לכן נחסם איילון ממחלף רוקח לכיוון דרום, אך החסימה התרחבה מחשש להצפות. חדר מצב נפתח בחברת נתיבי איילון, וצוותי החברה נמצאים בשטח ופועלים בשיתוף עם משטרת התנועה להכוונת התנועה ולכל סיוע שיידרש. כוחות משטרה רבים נמצאים בצירי התנועה המובילים לנתיבי איילון, חסמו כבישים וכיוונו נהגים.

   

  רועי טאוזר, שעובד במגדלי עזריאלי, סיפר ל-ynet: "ראיתי את המשטרה חוסמת את הנתיבים ושהמפלס עולה ועולה, זה כמעט לגמרי למעלה. אני מניח שעוד חצי שעה של מבול רציני וכל איילון יהיה נחל גדול. כרגע הפסיק קצת הגשם, אז יש סיכוי שזה יירד קצת". 

   

  משפחות נצורות בבתים בגלל הצפה גדולה במושב ליד נתב"ג

  מזג האוויר הסוער ביממה האחרונה גרם לנזקים רבים. משפחות רבות היו נצורות בבתיהן במושב אחיעזר הסמוך לנתב"ג שחלק גדול ממנו הוצף הבוקר. לוחמי האש הוזעקו למקום וניתקו מערכות חשמל וגז. במקביל נערכים לקליטת המשפחות שפונו מביתן לאחר שהוצף. עד הצהריים סרקו לוחמי האש 30 בתים וחילצו כ-80 אזרחים.

  מזג אוויר מושב אחיעזר (צילום: אביבה בודני)
  הצפות במושב אחיעזר(צילום: אביבה בודני)

  כפר חב
  חילוץ בעקבות הצפות בכפר חב"ד (צילום: דוברות כבאות הצלה מחוז מרכז)

  כפר חב
  (צילום: דוברות כבאות הצלה מחוז מרכז)

   

  הכוחות נקראו למקום בעקבות דיווח על משפחה שנלכדה בביתה לאחר שהקומה הראשונה הוצפה. לפי הדיווחים שהתקבלו בהתחלה, המשפחה חיכתה לכוחות בקומה השנייה ולא נשקפה סכנה לחייה.

   

  לא רחוק משם, נחסם לתנועה כביש 4402 בין כפר חב"ד למושב צפריה בשני הכיוונים, זאת לאחר שהכביש הוצף. מוקדם יותר חולצו ואב ושלושת ילדיו שרכבם הוצף בכפר חב"ד והם נתקעו במשך כשעה בשלולית מתחת לגשר. במהלך הבוקר והלילה חילצו כוחות הכיבוי וההצלה עשרות בני אדם ממכוניות שנלכדו תחת המים, בעקבות הגשמים העזים שירדו. 13 בני אדם חולצו ברחובות, 11 בראשון לציון ושניים ברמלה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים