שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  ב"ש: בית המשפט ביטל השבת כלבות לידי חשוד בהתעללות
  הכלבות ניקי ולוסי הוחרמו מתושב באר שבע בתחילת השנה לאחר שהוגש נגדו כתב אישום בגין הכאת אחת הכלבות והטחת ראשה בקרקע בעוצמה. בית משפט השלום אישר את השבת הכלבות אליו, אך בעקבות ערעור של משרד החקלאות, בית משפט המחוזי בב"ש ביטל את ההחלטה וכעת הכלבות ממתינות לאימוץ לבית חדש

   

   

  בית משפט המחוזי בבאר שבע ביטל בשבוע שעבר את החלטת בית משפט השלום בבאר שבע מיולי השנה וקבע כי שתי כלבות שהוחרמו מבעליהם לאחר שהוגש נגדו כתב אישום בגין התעללות, לא יושבו אליו למרות שהגיש ערעור בנושא ויישארו בידי משרד החקלאות בשל החשש כי יבוצעו כלפי הכלבות עבירות נוספות בניגוד לחוק.

   

  ניקי ולוסי (צילום: משרד החקלאות)
  ניקי (ימין) ולוסי (שמאל)(צילום: משרד החקלאות)
   

   

  התיעוד שהוביל לכתב האישום

  תחילת הפרשה בתחילת השנה, אז התקבלה תלונה ותיעוד של הצעיר בועט בכלבתו, מטיח את ראשה בעוצמה ברצפה. בעקבות התלונה, יצאו פקחי משרד החקלאות עם שוטרי תחנת באר שבע אל ביתו של החשוד במעשים. הוא נעצר בגין התעללות חמורה בכלבה בניגוד לחוק צער בעלי חיים.

   

  מכתב האישום שהוגש נגדו, נכתב כי הנאשם גידל שתי כלבות מעורבות בשם ניקי ולוסי. הוא התעלל והתאכזר אליהן בניגוד לחוק. על פי כתב האישום, הוא חבט את ראשה של לוסי הכלבה בקרקע בעוצמה רבה מספר רב של פעמים, היכה בה בידיו וברגלו, היכה בפניה למרות יללות הכאב של הכלבה.

   

  בנוסף, בעת שהוחזקו הכלבות בביתו הן צויידו בזמם על הפה ובכך נמנעה מהן אפשרות לשתות מים ולאכול מזון. לא סופק להן מזון ומים בכמות ובתדירות הדרושה לקיומן כמתחייב בחוק. בכתב האישום צויין כי הנאשם גידל את הכלבות במתחם בו לא נשמרו תנאי ניקיון נאותים, דבר שגרם לטענת פקחי משרד החקלאות, להצטברות של הפרשות.

   

  הבעלים ערער על ההחרמה והכלבות הושבו אליו

  בעת מעצר הנאשם, הכלבות נתפסו על יד פקחי המשרד והווטרינר העירוני של עיריית באר שבע והועברו למתקן מוגן של משרד החקלאות שם ניתן להן טיפול וטרינרי והן נמצאות בהליך שיקום.

   

  במשרד החקלאות פנו אז אל בית המשפט בבקשה להגביל את הנאשם מהחזקת בעלי חיים, בנוסף לבקשה להטיל על הנאשם עונש מאסר בפועל. לפני מספר חודשים, הגיש בעל הכלבות בקשה אל בית משפט השלום בבאר שבע בכדי לקבל את חיות המחמד בחזרה לחזקתו וטען כי הוא מעניק לכלבות יחס חם, טיפול טוב ומזון ראוי.

   

  ניקי ולוסי (צילום: משרד החקלאות)
  ניקי ולוסי(צילום: משרד החקלאות)

   

  לדבריו, טען כי התנהג בסרטון בשל תחושת חוסר אונים וכי דאג לכלבה עקב נטייתה לאכול חתיכות עץ ומתכת שסיכנו את בריאותה, ולכן השתמש בזמם כדי למנוע הישנות המקרים.

   

  בית המשפט קבע כי למרות שמדובר באירוע "קשה", "האלימות שהופגנה כלפי הכלבה לא נבעה מצורך סדיסטי, ומדובר באלימות שנדרשה על פי הבנת המשיב לחינוך הכלבה ומתוך דאגה לשלומה" וכי הנאשם הסכים להתייעץ עם איש מקצוע ולפנות לטיפול מכל סוג שהוא כדי לרכוש כלים מתאימים ובלבד שכלבותיו יושבו אליו.

   

  בית המשפט אישר את השבת הכלבות לבעליהם בתנאי שיתחייב לא לעבור על חוק צער בעלי חיים בסכום גבוה, תשלום הוצאות אחזקה, תשלום ערבות והתחייבות להשתתף בקורס אילוף בעתיד.

   

  בית המשפט המחוזי: "לא נכון להשיב לו את הכלבות"

  במשרד החקלאות ערערו על ההחלטה בבית משפט המחוזי בבאר שבע וטענו כי "מדובר באירוע אלימות ואין מקום להקל בכך ראש. אפילו בהנחה כי הדברים נעשול למטרות חינוך, עדיין מדובר באלימות שכללה חבטות, בעיטות ומכות". לטענת המשרד בעל הכלבות העיד כי היכה בעבר את הכלבה כדרך חינוך.

   

  בית משפט המחוזי בבאר שבע קבע בשבוע שעבר כי "אלימות חמורה שחזרה פעם אחר פעם מהווה אינדיקציה טובה לנטיית המערער לאלימות כלפי הכלבות שהיו בהחזקתו. אפשר שכוונת המשיב באופי בסיסי היא חינוכית, אך גם מכות ובעיטות שהחלו למטרות חינוכיות, עלולות להגיע לכלל התעללות", כך כתב השופט אלון אינפלד בפסק הדין.

   

  "ייתכן בהחלט שהמשיב יצליח בעתיד ללמוד לנהוג אחרת, ואפשר שיצליח ללמוד כיצד לחנך כלבים בדרך הנכונה, כך שלא יבטא את אהבתו לכלבים בהתאכזרות והתעללות. אולם, כל עוד המשיב לא הצליח להוכיח כי כבר למד וכבר שינה את דרכיו, לא נכון להשיב לו את הכלבות. שכן, עדיין נותר מקום לחשד כבד ומשמעותי, כי ינהג באלימות שאינה מן המידה, והיא אף אלימות פלילית, התעללות והתאכזרות, בניגוד לחוק צער בעלי חיים. התנאים שהותנו על ידי בית המשפט אינם מספיקים כדי להגן על הכלבות בנסיבות של מקרה זה".

   

  ניקי ולוסי (צילום: משרד החקלאות)
  ניקי ולוסי(צילום: משרד החקלאות)

   

  ניקי ולוסי מחפשות בית מאמץ

  בית המשפט ציין כי "יש יסוד סביר לחשש כי המשיב יעבור עבירות חוזרות כלפי הכלבות, ולעניין זה לא מספיקים התנאים שנקבעו בהחלטת בית המשפט כדי להגן עליהן. מטרותיו של החוק והוראותיו, אינן מאפשרות להעמיד את הכלבות בסיכון לפגיעה פלילית חוזרת. לא ראוי לאפשר למשיב להחזיק את הכלבות אותן החזיק בעת ההתעללות, עד אשר יוכיח כי למד כיצד לנהוג, וישכנע כי לא זו בלבד שהוא נכון להשתנות, אלא כי כבר השתנה".

   

  במשרד החקלאות ציינו כי בעקבות ההחלטה, הכלבות שנמצאות בעמותת "להתחיל מחדש", מיועדות לאימוץ יחדיו. לוסי, בת שנה, אנרגטית, אוהבת חיבוקים וטיולים ארוכים. כלבה ממושמעת, מסתדרת עם כלבים אחרים וילדים. ניקי, בת כשנתיים. כלבה אנרגטית, חברותית לאנשים. מעורבת ומתאימה למשפחה גם עם ילדים. הכלבות תימסרנה כשהן מעוקרות ומחוסנות. עדיפות לבית עם חצר.

   

  לאימוץ הכלבות, ניתן ליצור קשר עם עמותת "להתחיל מחדש", דוא"ל: או 054-3314881

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: משרד החקלאות
  ניקי ולוסי כלבות הוחרמו מחשוד בהתעללות
  צילום: משרד החקלאות
  מומלצים