שתף קטע נבחר

לצד צלמי חיזבאללה: לוחמי צה"ל במובלעת

ארגון הטרור מתעד את הפעילות במבצע "מגן צפוני", והפעם ממרחק קטן במיוחד: אנשיו טענו כי צה"ל הציב בזנ"טים וסימן על סלעים את קו הגבול שמעבר לגדר. ההערכה: המבצע יימשך חודשים ולא שבועות. החשש: תקרית עם נפגעים באחת המובלעות תוביל להסלמה

 

 

לוחמי צה"ל, מבעד לעדשת חיזבאללה: צלמי ארגון הטרור תיעדו גם היום (א') את הלוחמים שפועלים במבצע "מגן צפוני", והפעם ממרחק קטן במיוחד. לפי כתב רשת "אל-מנאר" המזוהה עם חיזבאללה, צה"ל נראה בתמונות מסמן בכחול את קו הגבול במובלעת, שטח ישראלי שמעבר לגדר המערכת.

 

מבצע "מגן צפוני", כותרות אחרונות

מנהרה נוספת שחוצה לשטח ישראל אותרה בגבול לבנון

דיווח: צבא לבנון פרס טנקים באזור הגבול

שטייניץ: נסראללה על הכוונת שלנו, שיישב בשקט

צה"ל מעביר משימות לחברות אזרחיות, במשרד הביטחון מזהירים מהסכנות

"ערוכים לחודשים של מבצע": החורף הארוך של יחידת ההנדסה בגבול לבנון

מקלעי מא"ג נגנבו מכוח שנפרס סמוך לגבול לבנון

 

בערוץ ההסברה של חיזבאללה נטען כי צבא לבנון העלה כוננות בגבול ישראל מול העיירה מייס אל-ג'בל, לאחר שחיילי צה"ל ניסו לסמן את הגבול במובלעת ללא נוכחות אנשי צבא לבנון. הדבר, כך לטענת רשת חיזבאללה, הוביל לנסיגתם של חיילי צה"ל, שהציבו בזנ"טים במרחק של מטרים ספורים מהגדר.

לוחמי צה
לוחמי צה"ל במובלעת, בתיעוד של חיזבאללה

לוחמי צה
מסמנים בכחול את הגבול

לוחמי צה

לוחמי צה
הפעילות ליד הגבול

לוחמי צה

לוחמי צה

ה
צוות של צבא לבנון באזור

בתמונות ניתן לראות כמה קרובים אנשי חיזבאללה ללוחמי צה"ל, שככל הנראה שהו במארב ממושך על הקרקע בטרם קמו לסמן על הסלעים במובלעת את הקו הכחול (קו הגבול שבו הכיר האו"ם לאחר נסיגת צה"ל מלבנון בשנת 2000). לאחר מכן הגיע לאזור שבו פועלים חיילי צה"ל "צוות לעניינים גיאוגרפיים" של צבא לבנון, כדי לבחון מקרוב את סימון הגבול.

 

במובלעת מעין זו התרחשה אתמול בצהריים התקרית הראשונה מאז החל המבצע, כאשר לוחמי צה"ל ירו לעבר שלושה פעילי חיזבאללה, שהגיעו בלבוש אזרחי כשאינם חמושים על מנת ליטול - לפי צה"ל - את האמצעים הטכנולוגיים שצה"ל פרס לגילוי מנהרות. השלושה ברחו חזרה ללבנון.

 

לאורך 130 הקילומטרים של הגבול עם לבנון, בין ראש הנקרה לחרמון, ישנן מספר מובלעות שכאלה. השליטה בשטחן היא בריבונות ישראלית, אך הן נמצאות מעבר לגדר המערכת, כך שקו הגבול הרשמי בהן אינו ברור באופן מדויק ונתון לוויכוח כמעט תמידי. צה"ל מפטרל מעת לעת, בעיקר רגלית, במובלעות אלה, ומקיים בהן גם פעילות סמויה. מובלעות אלה עלולות להיות המוקד לתקרית נוספת בין הצדדים, שאם תסתיים בנפגעים לחיזבאללה או לצה"ל עשויה להוביל להסלמה משמעותית.

 

לכך ניתן להוסיף את ההערכה שגוברת מיום ליום כי המבצע יימשך כמה חודשים ולא כמה שבועות. כך ניתן להבין את שתקרית מקומית או אי הבנה, חרף נוכחות מוגברת של פקחי יוניפי"ל, הן ככל הנראה רק עניין של זמן. זאת, למרות הערכות בצמרת צה"ל כי פני חיזבאללה אינם להסלמה, וכי הארגון השיעי עדיין לומד ובוחן את השטח. נוכחות מקבילה במובלעות אלה גם של חיילים מצבא לבנון עלולה אפוא לייצר תקרית ירי גם מצד אחד מהם, שלא באופן מכוון בהכרח או בהוראה מלמעלה, על רקע הפעילות המוגברת והנרחבת של צה"ל בקו הגבול ודרישתו לפעול נגד המנהרות גם בצד הלבנוני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיזבאללה מצלם את לוחמי צה"ל
מומלצים