שתף קטע נבחר

מבוי סתום: שוחררו כל החשודים בירי לעבר מתקני שב"ס

חוקרי היחידה המרכזית של מחוז מרכז במשטרה נאלצו לשחרר בהוראת בית המשפט למעצר בית את חמשת "חיילי" ארגון הפשע של קוטייר עודה, שנחשדו בירי לעבר בית המעצר הדרים וכלא איילון. עודה עצמו עלה לקבר אחיו, אחרי שנטען כי אי שחרורו להלוויה היווה מניע לירי. שב"ס: "לעלייה לקבר אין קשר לחשדות"

 

הפגיעה במגדל השמירה (צילום: דוברות שב
אחרי הירי לעבר כלא איילון(צילום: דוברות שב"ס)

מכה למשטרה: השופטת זהר דיבון סגל מבית משפט השלום בראשון לציון הורתה בצהריים (יום א') לשחרר למעצר בית את שני החשודים המרכזיים במעורבות בירי לעבר שני מתקני שירות בתי הסוהר בחודש שעבר. שלושה חשודים נוספים שוחררו כבר לפני כמה ימים למעצר בית - וכעת נותרה המשטרה ללא אף חשוד בתיק.

 

פרשת הירי לעבר בית המעצר הדרים וכלא איילון גרמה לתהודה רבה, ובעקבותיו יצאה המשטרה לגל מעצרים, אולם היום הגיעה למעשה החקירה למבוי סתום. בהתייחסה לעצורים, שמקורבים לראש ארגון הפשע קוטייר עודה, קבעה השופטת כי אין חשד סביר מבוסס נגדם. כמה מהיריות לעבר כלא איילון כמעט פגעו בסוהר.

הפגיעה במגדל השמירה (צילום: דוברות שב
(צילום: דוברות שב"ס)

כניסה לכלא איילון ברמלה (צילום: ליהיא קרופניק)
הכניסה לכלא איילון יום לאחר הירי(צילום: ליהיא קרופניק)

 

כמה שבועות לפני הירי הכפול מת אחיו של עודה, וזה תכנן, לפי הנטען, לצאת להלוויה. ואולם, שירות בתי הסוהר דחה את הבקשה. במשטרה ובשב"ס העריכו כי זה הרקע לסדרת הפעולות החריגה, וחשדו כי "חייליו" של ראש ארגון הפשע מג'לג'וליה עומדים מאחורי הירי לעבר בית המעצר הדרים בשרון ויומיים לאחר מכן לעבר כלא איילון ברמלה.

 

לאחר הירי השני עצרה המשטרה את חמשת החשודים, שהושמו בהפרדות ובתנאי מעצר חשודים - צעדים המלמדים על חומרת האירוע כפי שהשתקפה בקרב הרשויות. שניים מחשודים אף "יורטו" בעת שהיו על טיסה לרומניה, הוחזרו לארץ ונעצרו בנתב"ג.

הארכת מעצר במחוזי תל אביב  (צילום: יריב כץ )
שלושה מהחשודים באחת מהארכות המעצר(צילום: יריב כץ )

עו"ד טובים (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
עו"ד טובים(צילום: עידו ארז)

כעת, אחרי שהמשטרה עוסקת בעיקר בפארסת המינוי של המפכ"ל - מתברר כי לחוקרים לא נותר דבר ביד. חוקרי היחידה המרכזית של מחוז מרכז נאלצו בהוראת בית המשפט לשחרר את שני החשודים האחרונים בתיק.

 

השופטת דיבון סגל ציינה בהחלטתה כי "לא נעלם מעיניי חומרת החשדות המיוחסות למי מהחשודים, ואולם אינני סבורה כי לאור האמור לעיל ובהיעדר חשד סביר מבוסס, הנדרש בשלב של הארכת מעצר רביעית ובתקופה מצטברת של למעלה משבועיים ימים - יש להותיר את החשודים במעצר".

 

עו"ד שי טובים, פרקליטם של שני החשודים המרכזיים, אמר: "הוא שטענו, רשויות האכיפה מיהרו לעצור, ואפילו הגיעו עד רומניה לבצע מעצרים, כשטענו כי אין לחשודים קשר למיוחס. צר לנו כי בשב"ס בחרו בכל תקופת המעצר, ובאופן חריג, להותירם במעצר בתנאים קשים של הפרדה".

 

במקביל, קוטייר עודה ואחיו שרחביל עודה, הוסעו הלילה תחת אבטחה כבדה לקבר אחיהם שמת כאמור לפני כמה שבועות ונקבר בג'לג'וליה. השניים, שעצורים בשני בתי סוהר שונים בדרום, לא הורשו להשתתף בהלוויית האח מטעמי ביטחון. העלייה לקבר נעשתה בנפרד, ובשל כך שני האחים לא נפגשו זה עם זה.

 

בשב"ס הדגישו כי אפשרו לשניים לעלות לקבר אחיהם ללא קשר או תלות בחשדות המיוחסים להם, שנחקרים עדיין, ומתוך תפישת עולם כי תפקידו של שב"ס הוא לא להעניש מעבר לקביעת בית המשפט, ושיש לתת מענה לצרכים הומניים, ככל הניתן, לעצורים ולאסירים, שבחזקתם.

 

ממשטרת ישראל נמסר: "כפי שציינו בעבר, אין בשחרורם של חשודים למעצר בית כדי להעיד על תוצאות החקירה בעניינם ובוודאי לא על חפותם או על העובדה שהם אינם בגדר חשודים. החשודים נעצרו ונחקרו בחשד למעורבותם באירועי הירי לעבר מתקני שירות בתי הסוהר. מעצרם הוארך מעת לעת על ידי בית המשפט והיום, בדיון נוסף שנערך בעניינם, שוחררו למעצר בית מלא כאמור. משטרת ישראל תמשיך בחקירת המקרה ביסודיות במטרה להגיע לחקר האמת ולמצות את הדין עם המעורבים בהתאם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ליהיא קרופניק
כלא איילון ברמלה
צילום: ליהיא קרופניק
מומלצים