שתף קטע נבחר

"כשאומרים למישהו 'אוטיסט', בעצם אומרים 'גאון'"

"הרגשתי כאילו אנחנו שוב פעם בימי הביניים, איפה שיש דעות בורות, לא טובות ואם אשתמש בצורה קצת בוטה – מטומטמות". אלעד לן כהן ונועה רשף, ממשתתפי הקמפיין "פשוט תתנהג רגיל", המיועד לשילוב אנשים עם ובלי צרכים מיוחדים, בריאיון באולפן ynet. צפו

לפני שנתיים בדיוק הציגה לשכת הפרסום הממשלתית (לפ"ם) קמפיין הנועד להנגיש ולקרב אנשים עם ובלי צרכים מיוחדים. אלעד לן כהן ונועה רשף, ממשתתפי הקמפיין ויונית אפרתי, נציבת שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות ממשרד המשפטים, הגיעו לאולפן ynet לשיחה על הקמפיין וחשיבותו.

 

צפו בריאיון המלא באולפן ynet:

 

"ראיתי לפני כמה זמן את הכתבה על איך ש-90% מההורים אומרים שהם לא רוצים שהילדים שלהם יהיו עם אוטיסטים או עם בעלי מוגבלויות", מספר לן כהן. "הרגשתי נבגד. הרגשתי כאילו המדינה שלי תוקעת אותי. אני הרגשתי כאילו אנחנו באמת לא ב-2019, איפה שכולם הם רואים אחד את השני. הרגשתי כאילו אנחנו שוב פעם בימי הביניים, איפה שיש דעות בורות, לא טובות ואם אשתמש בצורה קצת בוטה – מטומטמות.

 

החלק הכי מטומטם זה שמשתמשים באוטיזם בתור קללה", הוא מוסיף, "אנשים כמו איינשטיין ומוצרט היו על הספקטרום לפי מה שאתה יודע אז כשאתה אומר למישהו אוטיסט אז אתה בעצם אומר לו – גאון".

 

נועה רשף מוסיפה: "אני מסכימה איתו שזה לא בסדר איך שמתנהגים לאנשים עם מוגבלויות ושרואים מישהו ברחוב שהוא טיפה שונה אז מסתכלים עליו אחרת. החלום שלי זה שבעתיד כן תהיה המילה 'מוגבלות', אבל שלא באמת ישימו לב לזה בחיי היום-יום".

 

חותמים נגד סגירתה של "כנפיים של קרמבו"

"כנפיים של קרמבו" היא תנועת נוער ישראלית, שמשלבת בתוכה ילדים ונוער מהחינוך הכללי ומהחינוך המיוחד. ילדים שכל שבוע רק מחכים לפעולה, להיפגש עם החונכים שלהם ולקבל יחס חם ואוהב של חבר ללא תנאי כמו שיודעים לעשות בכנפיים של קרמבו.

 

כבר שנים שהתנועה גורמת לחיוכים על פניהם של אלפי ילדים שלא תמיד רגילים לחייך, משפרת את תחושותיהם ובכך נותנת להם תקווה שמישהו שומע אותם בנוסף לכך התנועה היא גם יוזמה חברתית טובה שמפגישה בין סוגי אנשים שונים בחברה הישראלית. חוץ מזה, "כנפיים של קרמבו" נבחרה על ידי האו"ם כארגון "יועץ מיוחד" בתחום שילוב ילדים ונוער עם צרכים מיוחדים בפעילות חברתית מעצימה.

 

עד היום העמותה נתמכת בשלושה מיליון שקלים בפטור ממכרז כספק יחיד במסגרת מיזם משותף המחייב את אישורו של החשב הכללי. לאחרונה החליטה המדינה להפסיק לתת לכנפיים של קרמבו את התקציב שמשמעותי לתנועה.

 

  • לפרטים וחתימה נגד סגירת התנועה לחצו כאן.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים