שתף קטע נבחר

לא עשה בגרות ומרוויח מאות אלפי שקלים

יובל הס הוא רק בן 17, אבל יש לו חשבון בנק מנופח, מאה אלף עוקבים ברשת, עסק עם חמישה עובדים וחלום לשנות את מערכת החינוך. "בתי הספר לא מתאימים לדור שלנו. במקום ללמד שטויות, שילמדו אותנו לנהל רגשות ולהיות יזמים. אני עוד אהפוך את המערכת", הוא מבטיח

הוא רק בן 17 וכבר בעל עסק מתפתח וחשבון בנק מנופח. יובל הס מתל־אביב מלמד אנשים שגילם זהה לגיל הוריו כיצד לשווק את העסקים שלהם ברשת. "בכל בוקר אני מצלם את עצמי מתרגל העברת פרזנטציה ומתאמץ להיות יותר טוב מאשר ביום הקודם. למחרת אני עובר על הסרטון ומשדרג גם אותו, הלמידה לעולם לא נגמרת".

 

הס הוא לא רק פרפקציוניסט, אלא בעיקר ילד פלא שחושף שלעסקים אין גיל. "זה התחיל בגיל 14. הרגשתי שבבית הספר לא נותנים לי את הכלים האמיתיים להצלחה בחיים", משתף הס, ומגלה שהיה ילד ביישן, בעל ביטחון עצמי נמוך ותקשורת בין־אישית גרועה. "עברתי מכיתה לכיתה, לא היו לי חברים, ואז נרשמתי לקורס אימון וזה שינה לי את החיים. קיבלתי כלים איך לנהל את הזמן שלי בצורה נכונה ואיך לתקשר עם הסובבים אותי.

 

לכתבות נוספות - היכנסו לפייסבוק הורים של ynet

 

"הייתי הילד היחידי בקורס ואחד המבוגרים שישב לצידי היה במקרה בעל עסק קטן. התחלנו לדבר, הוא התעניין מה אני אוהב לעשות בחיי הפרטיים ובסוף השיחה הוא הציע לי להכין לו וידיאו שיווקי לעסק. אני בספק אם הוא האמין שהתוצאה תצא טוב, אבל אחרי שצלחתי את המשימה גם בעלי עסקים נוספים שהיו בקורס ביקשו ממני, וככה העסק האישי שלי התחיל. הידע שהקורס נתן לי ביחד עם ההזדמנות שנפתחה בפניי לגמרי בטעות, בזכות זר מוחלט שישב לידי, גרמו לי לפתוח עסק משלי".

 

במקביל הוא פתח עמוד פייסבוק בשם "אוכלוסיית ה־5%", כאשר הכוונה לחמישה אחוזים מהאוכלוסייה שמצליחים להשפיע ולשנות. "האג'נדה של העמוד היא שהפרט שולט במציאות של עצמו ובוחר את החיים שבהם הוא חיי. העמוד שלי צבר 100 אלף עוקבים ומעל מיליון צפיות בסרטונים. הייתי מכין סרטונים ומעלה אותם לעמוד כדי לחקור את ההתנהגות של האוכלוסייה בישראל, וככה למדתי שיש עקרונות פסיכולוגיים שחוזרים על עצמם.

 

"התחלתי ללמוד למה אנשים מתחברים ולמה פחות, מה גורם להם לאמונה, לשמחה או לכעס, וככה פיתחתי את הידע שלי בתחום השיווק ברשת. ואז הגיע השלב שהרגשתי מוכן להתחיל לעבוד בתחום, ממש לעבוד ולקבל על העבודה שלי כסף. ובשביל זה הייתי צריך לפתוח עסק".

 

ומה ההורים שלך אמרו?

"ההורים היו לגמרי נגד. עבדתי מאוד קשה כדי לשכנע אותם שזה הדבר הנכון עבורי, ולשם כך הכנתי קובץ של עשרים עמודים שמסביר בפירוט שבית הספר לא מאתגר אותי ושיש לי צורך במשהו נוסף, כדי להרגיש שאני נהנה. אחרי שכנועים רבים ותקופה בה היו המון ריבים על הנושא בבית, ההורים שלי אישרו את פתיחת העסק, ובאותה שנייה הרצתי אותם ביחד איתי למס הכנסה, כי חששתי שהם יתחרטו. השנה, כשהתחלתי להביא תוצאות, הם פתאום לקחו אחריות על הנושא כדי להרגיש חלק מההצלחה שלי".

 

במשך ארבעה חודשים עבד בחינם, "רק רציתי שיפנו אליי עם פרויקטים מעניינים, כדי שאבנה לעצמי תיק עבודות. במקביל גם המשכתי ללמוד את תחום הווידיאו והמשכתי את קורס האימון האישי, וככה בעצם יצרתי לעצמי ידע וניסיון בו־זמנית".

 

יובל הס (צילום: יוני ברגמן)
החברים שלי הם אנשים בגיל ההורים שלי(צילום: יוני ברגמן)

היום הוא כבר לא מפיק סרטונים, אלא "מלווה בעלי עסקים קטנים ובינוניים בתחום הדיגיטלי, ומלמד אותם איך להפיץ את המוצר שלהם ולהביא לקוחות חדשים דרך הרשת".

 

איך באמת?

"קודם כל - לבנות אסטרטגיה פסיכולוגית. כלומר, לחקור ברמה מעמיקה את הלקוחות וקהל היעד. ניתן לעשות את זה במגוון דרכים, כגון שאלונים אינטרנטיים, שיחות טלפון, ועוד. בנוסף, להבין מה המחשבות, החששות והאהבות של הלקוחות הפוטנציאליים, להבין מה מרגש אותם ומה מושך את תשומת ליבם ולפי זה לבנות תהליך שיווקי ברשת. בעידן שאנו חיים בו מאוד קשה להצליח להגיע לרמת אמון עם קהל הקונים, אז צריך לתת ללקוחות ערך לפני שמנסים להפוך אותם ללקוחות. לדוגמה, קוסמטיקאית צריכה לייצר סרטון הכולל טיפים לניקוי עור הפנים ורק לאחר מכן, כאשר רכשה את אמונן של הנשים שכבר סומכות על הידע שלה, היא יכולה לנסות להפוך אותן ללקוחות".

 

וכמה עולה הליווי שלך?

"5,000 שקל. חשוב לציין שלא באים אליי כדי לנוח, באים כדי ללמוד. במהלך הקורס מתחלקים לקבוצות, מכינים סרטונים, בונים תהליכי שיווק ויוצאים עם כל הידע הנדרש כדי להצליח בתחום. ולא, אין צורך בציוד משוכלל או בידע גרפי, אני מלמד הכל דרך הסמארטפון".

 

אין לי חברים בגילי

אז מה הפלא שהוא כבר מזמן פרש מבית הספר, ומעולם לא סיים כיתה י"ב. "זה היה קשה, מהסיבה הפשוטה שרציתי לפרוש כבר שנתיים לפני, אבל ההורים שלי התעקשו שאמשיך. אם יש משהו שאני מצטער עליו, זה שנשארתי בשנתיים האלה בבית הספר, ביזבזתי לעצמי זמן, זמן ששווה כסף. עכשיו אני משלים בגרויות, ואסיים אותן עוד לפני שחבריי לשכבה יסיימו, בלימוד אישי עם מורים פרטיים ולמידה בבית. אבל אם ישאלו אותי, אני חושב שבגרויות זה מיותר ובולשיט מוחלט, אני עושה את זה רק כי להורים שלי זה חשוב".

 

וחברים?

"אין לי חברים בגילי. החברים שלי הם אנשים בגיל ההורים שלי, השותפים שלי לעבודה, איתם אני נמצא ביום ויוצא לבלות בערב. העסק הוא החיים שלי, והדבר היחידי שמבאס אותי לפעמים זה שאני לא עוצר לחגוג הצלחות. אף פעם לא עצרתי לרגע ואמרתי לעצמי: וואו יובל, הרווחת עכשיו מאה אלף שקל בכנס, או כל הכבוד לי - הצלחתי במטרה שהצבתי לעצמי. וגם כשפעם אחת כבר אמרתי לעצמי שאקנה לעצמי מתנה לכבוד השגת המטרה, קניתי לעצמי קורס בנושא פיתוח הרגלים".

 

קראו עוד:

אחרי הלידה עם בטן של חודש רביעי

"הבן שלי היה חולה, לא מצורע"

חיים עם משברים: מאיפה את מוצאת את הכוחות?

 

יש לו עסק עם חמישה עובדים שאחראים על תחום המכירות, השיווק, הטכנולוגיה, שירות הלקוחות וההרצאות. פעם בחודש הוא מעביר הרצאה בת ארבע שעות בכנס אליו מגיעים מאות בעלי עסקים, ובסוף הכנס רבים מהם נרשמים לקורס המלא. "אנשים נותנים בי כבר אמון, למרות הגיל הצעיר שלי", הוא אומר.

 

לא עושה שופינג, חוסך

לא רק צעיר, אלא עדיין גר אצל ההורים. "אני גר אצל ההורים וחוסך את הכסף שאני מרוויח. לא תראו אותי מסתובב בקניון עם שקיות של זארה, או קונה קורקינט. אני נהנה מהדרך, אני לומד לנהל עובדים, להגיע להסכמות עם שותפים, להתעסק עם כסף ולשרת לקוחות".

 

ומה בעתיד?

"אני מחכה לפגוש את בנט ולהגיע למערכת החינוך. יש לי חזון לשנות את התפיסה של משרד החינוך. בתי הספר מבזבזים את הזמן של הילדים בארץ. המקצועות בבית הספר לא מפתחים את היכולות שלנו, ואני הדוגמה לכך".

 

אז מה אתה מציע?

"להוריד קצת שיעורים על היסטוריה וחשבון, להכניס ידע על תקשורת בין־אישית, על הצבת מטרות, ניהול זמן וניהול רגשות. אנשים לא יודעים שעם ידע בניהול רגשות אחוזי ההתאבדות ירדו ומספר הילדים הדיכאוניים יקטן. זה ביזיון שבשנת 2018 דברים אלה לא נלמדים בבתי הספר. הדרך שבה מערכת החינוך פועלת מיושנת, צריך להחדיר לדור הצעיר קודם כל אמונה מנטלית ורק אז למידה שכלית ופרקטית.

 

"אני רוצה להעביר את הגישה שאני חי בה הלאה, לגורמים בעלי יכולת. האמת היא שכבר התחלתי לעסוק בתחום והגשתי את זה למספר גופים שקשורים למשרד החינוך, ובשבוע שעבר הרציתי בפני חמש מאות אנשי משרד החינוך על דור ה־Y ועל הסיבות שבגללן בתי הספר בארץ לא מתאימים לילדים שחולמים להיות יזמים. אני רוצה לעשות רעש גדול, לגרום לכולם שיבער בהם הרצון לשינוי שאני מדבר עליו. יש לי את הכלים להצליח במטרה הזאת: יש לי עמוד פייסבוק חזק עם המון עוקבים. זה יקרה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוני ברגמן
"העסק הוא החיים שלי"
צילום: יוני ברגמן
מומלצים