שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צה"ל מפרסם הקלטת רעשי חפירות חיזבאללה | תיעוד מ"מעבדת המנהרות"
  צה"ל חשף הקלטה של הרעשים הסיסמולוגיים של חפירת מנהרות הטרור בצפון, כפי שנקלטו במעבדה לאיתור המנהרות. מפקד המעבדה: "לקחנו את הידע והניסיון שצברנו ברצועת עזה ועלינו איתם לצפון"

   

   

  צה"ל חשף הערב (ב') טפח קטן מהמאמצים שנעשו בשנים האחרונות לאיתור מנהרות הטרור של חיזבאללה בגבול הצפון. בין היתר, פורסמה הקלטת רעשי חפירת המנהרות על ידי חיזבאללה. הסרטון מתפרסם על רקע ההסברה והלוחמה הפסיכולוגית שחיזבאללה מנהל ביומיים האחרונים נגד צה"ל באמצעות צילום מקרוב של הפעילות הצבאית.

   

  המעבדה הצפונית לגילוי ואיתור מנהרות פעלה באופן חשאי עד לפני כשבוע. אבל גם לאחר שחיזבאללה עצר את חפירותיו, עם תחילת מבצע "מגן צפוני", המהנדסים והפיזיקאים במעבדה שבאוגדת הגליל ממשיכים לפענח ולחקור את הנתונים שמגיעים מהתוואים שנחשפים.

  חיילי חיל המודיעין במאמץ לאיתור מנהרות חיזבאללה במסגרת מבצע מגן צפוני (צילום: דובר צה
  המעבדה הצפונית לגילוי ואיתור מנהרות(צילום: דובר צה"ל)

  מבצע מגן צפוני (צילום: דובר צה
  הפעילות בגבול הצפון(צילום: דובר צה"ל)

  מבצע מגן צפוני (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

  מבצע מגן צפוני (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

  מבצע מגן צפוני (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

  עד כה התגלו שתי מנהרות שחדרו לשטח ישראל - אחת מהן ליד מטולה. בצבא חוקרים כעת את המנהרות לפני שיקבעו כיצד ישמידו אותן ואם נטרולן יכלול גם פעילות בשטח לבנון.

   

  "בתפקיד הקודם הייתי סגן מפקד המעבדה לגילוי מנהרות באוגדת עזה. לקחנו את הידע והניסיון המבצעי שצברנו שם ועלינו איתו לצפון", סיפר מפקד המעבדה, סרן ג'. "המאמץ הולך יד ביד עם המאמץ המודיעיני והמבצעי באוגדה. ראינו שכשאנחנו לוקחים אנשי טכנולוגיה ושמים אותם בשטח, התוצאות לא מאחרות לבוא".

  חיילי חיל המודיעין במאמץ לאיתור מנהרות חיזבאללה במסגרת מבצע מגן צפוני (צילום: דובר צה
  מפקד המעבדה. "משתמשים בידע והניסיון שצברנו ברצועת עזה"(צילום: דובר צה"ל)

  סמל א', שמשרת במעבדה, סיפר: "הגענו לעוצבת הגליל מרצועת עזה כדי לעזור באיום המנהרות. אנחנו משתמשים בידע הטכנולוגי שצברנו במשך הזמן ברצועה על מנת להגיע לסיכול מהיר של המנהרות שנמצאות בצפון".

   

  במקביל, לוחמי יחידת יהל"ם של חיל ההנדסה הקרבית ממשיכים להתפרס בשטח ולנייד את הגלאים הסיסמיים, שמהם זורמים הנתונים ישירות למעבדה. בצה"ל אמרו בשבוע שעבר שהמעבדה הצפונית גדולה פי כמה מהמעבדה הדרומית באוגדת עזה, שכבר חשפה בשנה וחצי האחרונות 17 מנהרות טרור של חמאס.

   

  "אנו מפענחים את האותות מאמצעי החישה שהכוחות פורסים וממליצים לאוגדה המרחבית כיצד לפעול", אמר הערב ראש מחלקת תקיפה ואיסוף בחטיבה הטכנולוגית של זרוע היבשה, אל"מ יניב אביטן. "אנו ממשיכים בפעילות הזו גם במזג האוויר החורפי, בהרכב גדול של אנשים". הוא הדגיש את מירוץ הלמידה העיקש שקיים בנושא מול חיזבאללה, שאנשיו ניסו שלשום לגנוב חלק מאמצעי הגילוי שצה"ל פרס בגבול.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דובר צה"ל
  תיעוד מאחת המנהרות שאותרו
  צילום: דובר צה"ל
  מומלצים