שתף קטע נבחר

סופית: נפגעי תקיפה מינית יוכלו להיחשף בלי אישור מבית המשפט

הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית תיקון לחוק שיאפשר לנפגעי ולנפגעות עבירות מין להיחשף בשמם ולהתראיין - בלי צורך לקבל אישור לכך מבית המשפט, כפי שנדרש כיום. "מי שצריך להתחבא אלה העבריינים, לא הנפגעים", אמרה השרה שקד

מליאת הכנסת אישרה הערב (ב') בקריאה שנייה ושלישית את התיקון לחוק העונשין, שלפיו מתלונן בעבירת מין או נפגע עבירה כזו יוכל להביע את הסכמתו, בכתב, לפרסום זהותו - בלי צורך באישור מפורש מבית המשפט לכך.

 

עד היום אסר חוק העונשין לפרסם את פרטי המתלונן או נפגע העבירה, זולת אם נתן הסכמתו לכך בפני בית המשפט, או שהאחרון התיר זאת מטעמים מיוחדים.

"המציאות משתנה, נשים לא מוכנות עוד לשתוק". אילוסטרציה (צילום: שאטרסטוק) (צילום: שאטרסטוק)
"המציאות משתנה, נשים לא מוכנות עוד לשתוק". אילוסטרציה(צילום: שאטרסטוק)
 

התיקון לחוק, שאושר כעת סופית, הובא כהצעה ממשלתית שיזמה שרת המשפטים איילת שקד, ואליה מוזגו הצעות פרטיות של חברות הכנסת יפעת שאשא-ביטון (כולנו), אורלי לוי-אבקסיס ועליזה לביא (יש עתיד).

 

הצעת החוק נולדה לאחר שמתלוננות פנו לאחרונה לחברות כנסת ולשרת המשפטים, וביקשו להיחשף - אולם לא ניתנה להן האפשרות בשל העובדה שבית המשפט לא אישר זאת.

איילת שקד (צילום: צביקה טישלר)
"שמנו סוף לעוול של נפעות תקיפה מינית". שקד(צילום: צביקה טישלר)
 

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "לאחרונה נשמעת ביקורת מצד נפגעי עבירות מין על נוסחו של הסעיף, ובמיוחד בכל הנוגע למנגנון הקבוע בו להתיר את הפרסום - באמצעות הסכמת הנפגע או המתלונן בפני בית משפט בלבד".

 

נפגעי עבירות מין ומתלוננים, אשר רצו דווקא לחשוף את סיפורם האישי באמצעים שונים, למשל בפוסט ברשתות החברתיות, בריאיון עיתונאי, בדיון פומבי בוועדות הכנסת או בכנס, בבלוג וכדומה, ראו בדרישה להסכמה בפני בית משפט מכשול המגביל את יכולתם לבחור להשמיע את קולם באופן ובצורה שבה יבחרו", נכתב עוד.

 

על מנת להגן על קטינים ולמנוע אפשרות להפעיל עליהם לחץ פסול, החוק החדש קובע כי קטין יוכל לחשוף את פרטיו האישיים רק לאחר שהצהיר על כך בבית המשפט.

 

 

השרה שקד אמרה לאחר אישור החוק כי "שמנו סוף לעוול של נפגעות תקיפה מינית". לדבריה, למרות הרצון הטוב, החוק הקיים יצר מצב אבסורדי שבו נפגעי תקיפה מינית נענשים פעמיים: פעם אחת בעת התקיפה ופעם שנייה כאשר נאסר עליהן לגולל בפני הציבור את אירוע התקיפה. או לחלופין, נפגעת שמחליטה להתראיין בכל זאת - עוברת על החוק.

 

"מדינת ישראל פועלת להגן על מותקפים ומותקפות מינית. החוק החדש שאושר הערב מתקן את העוול שנגרם לנפגעות תקיפה מינית. מי שצריך להתחבא אלה העבריינים הפוגעים, לא הנפגעות והנפגעים", מסרה השרה.

 

ח"כ עליזה לביא, מיוזמי החוק, אמרה לאחר אישורו כי הוא "החזיר לנפגעות את קולן. הן תוכלנה להתראיין לתקשורת ללא אישור בית משפט וללא סנקציה פלילית. המציאות משתנה. נשים לא מוכנות עוד לשתוק - הן מוכנות לפרסם את שמן, להתעמת עם הקושי ולדרוש צדק, הכרה ותיקון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאטרסטוק
"מי שצריך להתחבא אלה העבריינים". אילוסטרציה
צילום: שאטרסטוק
מומלצים