שתף קטע נבחר

קשישה דמנטית ביקשה להעביר 600 אלף שקל לנכדיה – הבנים שלה התנגדו

שניים מבניה של בת 92 טענו שאחיהם השלישי מנסה "לגנוב" להם את הירושה ע"י העברת הכסף לילדיו. ביהמ"ש מינה אפוטרופוס שיבדוק זאת

בית המשפט למשפחה בירושלים מינה לאחרונה אחיין של קשישה כבת 92 הלוקה בדמנציה כאפוטרופוס על גופה ורכושה, והורה לו לבדוק אם היא מסוגלת לעמוד כלכלית בהענקת מתנה של כ-600 אלף שקל לכמה מנכדיה. השופט פליקס גורודצקי קבע כי מאחר שהמומחה שמונה בתיק התלבט בעצמו לגבי היכולת של האישה להביע את רצונה – יש לתת לו משקל ולהתחשב בו.

 

את הבקשה למינוי האפוטרופוס הגישו שניים מתוך שלושת ילדיה של הקשישה לפני כשנתיים, לאחר שהסתכסכו עם אחיהם וחששו שהוא מנסה "לגנוב" להם את הירושה. האם התנגדה בתוקף למינוי ואף הגישה חוות דעת פסיכיאטרית שלפיה אין צורך למנות לה אפוטרופוס.

 

בפברואר 2017 הסכימה הקשישה שבשלב הראשונה ימונה האחיין שלה כתומך החלטות. כמה חודשים לאחר מכן דיווח השופט מנחם הכהן – שדן בתיק זה טרם פרישתו – כי ערך ביקור פתע בבית הקשישה והתרשם שהיא צלולה לחלוטין. באותו מעמד היא הביעה בפניו את רצונה להעביר 180 אלף שקל לכל אחד מששת נכדיה (ילדיו של האח השלישי) והבהירה לו כי יש לה חסכונות של כשני מיליון שקל שיספיקו לה עד תום ימיה.

 

לאחר שהסכימה להפחית את המתנה ל-100 אלף שקל לכל נכד החליט השופט הכהן שאין סיבה שלא לכבד את רצונה. אלא שתומך ההחלטות הודיע כי אינו מוכן למשוך 600 אלף שקל מחשבונה של דודתו. בנסיבות אלה החליט השופט הכהן למנות פסיכוגריאטר שייתן חוות דעת עדכנית לגבי מצבה של הקשישה.

 

המומחה לא הגיע למסקנה חד-משמעית. מחד, הוא ציין כי הקשישה שיתפה פעולה וענתה על כל שאלותיו "בקול רם וברור". מאידך, הוא ציין כי ניכרת אצלה ירידה קוגנטיבית ברמה של דמנציה במצב בינוני, כשבין היתר היא מתקשה להתמצא בזמן ובמקום ולהעריך נכונה את צרכיה הכלכליים.

 

לפיכך הוא החליט לתת את המלצתו לפי הצד הרפואי הפורמלי בלבד, ולנוכח הפגיעה הקוגניטיבית המליץ למנות לקשישה אפוטרופוס לגוף ולרכוש. בעקבות זאת החליט השופט גורודצקי (שמונה לאחר פרישתו של השופט הכהן) למנות את האחיין כאפוטרופוס.

 

הוא ציין כי לנוכח חוות דעתו של המומחה אין ספק שהקשישה זקוקה שמישהו ידאג לענייניה הכלכליים והרפואיים. באשר לזהותו, נקבע כי מקובלת עליו עמדת היועמ"ש והעובדת הסוציאלית – שתמכו באחיין – במיוחד לנוכח העובדה שזהו גם רצונה של הקשישה, וטובתה היא שעומדת במרכז.

 

השופט הבהיר כי לא התעלם מהתנגדותם הנחרצת של המבקשים למינוי זה, אלא שהם לא הוכיחו שיש סיבה כלשהי למנות גוף זר במקום האחיין. לגבי העברת הכספים לנכדים הוא ציין שלנוכח חוות דעתו המתלבטת של המומחה, הוא סבור שהקשישה עדיין נמצאת "בנקודת זמן בה היא יכולה להביע רצון מה ייעשה ברכושה, למצער בכל הנוגע לתת מתנה לנכדים".

 

לפיכך קבע השופט גורודצקי כי הוא מעדיף להתחשב ברצונה באופן מבוקר, במובן זה שלפני העברת הכספים האפוטרופוס יבדוק לעומק את מצבה הכלכלי.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד מורן בן יצחק
מומלצים