שתף קטע נבחר

ראש אמ"ן הימן: "לחיזבאללה אין יכולת תעשייתית לייצור טילים מדויקים"

אלוף תמיר הימן הופיע בפעם הראשונה בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת. "סיום הטלטלות האזוריות טומן בחובו הזדמנויות לצד סיכונים", ציין ראש אמ"ן. הוא הבהיר כי ישראל נחושה להרחיק את איראן וחיזבאללה מהגולן

ראש אגף המודיעין בצה"ל, אלוף תמיר הימן, הופיע היום (ג') בפעם הראשונה בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת מאז מונה לתפקידו לפני שמונה חודשים. "הטלטלות האזוריות עומדות בפני סיום והשתנות גדולה, הטומנות בחובן הזדמנויות לצד סיכונים בכלל הגזרות", אמר ראש אמ"ן בסקירה לחברי הוועדה.

ראש אמ
ראש אמ"ן אלוף תמיר הימן בדיון בכנסת
 

יו"ר הוועדה, ח"כ אבי דיכטר (הליכוד), אמר בפתח הדיון: "שמונה חודשים הם כמו שמונה שנים בכל מדינה אחרת. מי כמו הוועדה הזו, על ועדות המשנה שלה, יודעים עד כמה צה"ל תלוי ומוכוון על ידי המודיעין".

 

אלוף הימן סקר את עיקרי המגמות בזירה האסטרטגית והאזורית, ואת השפעותיה של מהפכת המידע על המחקר המודיעיני באמ"ן. את התקופה הנוכחית כינה ראש אמ"ן "עידן של שיבוש, עיצוב והתהוות" - כהזדמנות לפעולה בכלל הגזרות במסגרת המערכה שבין המלחמות.

 

הקצין הבכיר התייחס לפוטנציאל הנפיצות בזירה הצפונית וסקר בפני חברי הוועדה את התקדמות מבצע "מגן צפוני", שמטרתו היא נטרול איום המנהרות של חיזבאללה בגבול לבנון. ראש אמ"ן הדגיש כי חיזבאללה מחזיק ביכולת אש סטטיסטית זה שנים, אך אין ברשותו יכולת תעשייתית להסבה וייצור של אמל"ח מדויק.

 

המחלוקת בצמרת האיראנית

בנוגע להתרחשויות בסוריה ברקע התייצבות משטרו של בשאר אסד, הבהיר אלוף הימן כי ישראל נחושה להרחיק את איראן וחיזבאללה ממרחב רמת הגולן. הוא הוסיף כי מחיר ההתבססות האיראנית בסוריה מעורר מחלוקת בקרב צמרת קבלת ההחלטות באיראן, ולפיכך מזהה מגמת בלימה וצמצום בשטח בעשרות אחוזים.

 

ראש אמ"ן אף הרחיב על אודות המשבר הכלכלי העמוק שאליו איראן נקלעה מאז חידוש הסנקציות, וציין כי היקף יצוא חביות הנפט ירד משמעותית. בהקשר זה, ציין כי אמ"ן מנטר בהצלחה את המאמצים העדכניים לעקוף את הסנקציות, ופועל אל מול הגורמים הרלוונטיים בקהילה הבינלאומית.

 

בסיכום דבריו ציין אלוף הימן כי הסבירות למלחמה יזומה נמוכה, היות ודומה שמלחמה אינה אינטרס של אויבינו כרגע. עם זאת, מציאות השיבוש, העיצוב וההתהוות מייצרת לדבריו פוטנציאל גובר לדינמיקה של הסלמה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש אמ"ן בדיון בוועדת החוץ והביטחון
מומלצים