שתף קטע נבחר

הביקור והביקורת: סגן ראש ממשלת איטליה בישראל

ראש מפלגת הימין הקיצוני באיטליה נפגש עם נתניהו והשרים לוין, ארדן ושקד. ח"כים מותחים ביקורת: "מי שמסרב לגנות אנטישמיות לא רצוי כאן"; "בנה קריירה פוליטית על גזענות ושנאת זרים"

ביקור תחת ביקורת: שר הפנים וסגן ראש ממשלת איטליה, מתאו סלביני, נחת בצהריים (יום ג') בישראל במטוס מיוחד של חיל האוויר האיטלקי. ביקורו בן היומיים של מי שמכהן כראש מפלגת הימין הקיצוני "לגה", מעורר מחלוקת בקרב נבחרי הציבור הישראלי. 

 

מתאו סלביני ביקור ישראל פוליטיקאי איטלקי איטליה מכהן משנה לראש ממשלת שר הפנים ()

ישראל "הרשמית" מחבקת את סלביני: עם נחיתתו בנתב"ג נלקח סלביני לסיור מוסק בצפון שבו יקבל סקירה על מנהרות חיזבאללה. אחר הצהריים ייפגש עם הארכיבישוף הלטיני פיירבאטיסטה פיזאבלה ובערב ייפגש עם השר לבטחון פנים גלעד ארדן. לאחר מכן ישתתף בארוחת ערב חגיגית שאותה יארח שר התיירות יריב לוין - ששודרגה לארוחת שר ולא סגן שר לפי בקשתו של ראש הממשלה ושר החוץ נתניהו.

 

 

מתאו סלביני ביקור ישראל פוליטיקאי איטלקי איטליה מכהן משנה לראש ממשלת שר הפנים ()
מטוסו המיוחד של מתאו סלביני

מתאו סלביני ביקור ישראל פוליטיקאי איטלקי איטליה מכהן משנה לראש ממשלת שר הפנים ()
סלביני בדרכו לגבול הצפוני

מתאו סלביני ביקור ישראל פוליטיקאי איטלקי איטליה מכהן משנה לראש ממשלת שר הפנים ()

בלילה יבקר סלביני בכותל המערבי ולאחר מכן יצא לסיור גרפיטי וחיי לילה בשוק מחנה יהודה בירושלים. מחר בבוקר יבקר בכנסיית הקבר ולאחר מכן יגיע למשרד רה"מ בירושלים לפגישה עם נתניהו. בצהריים יבקר ביד ושם ויניח זר באוהל יזכור. סלביני ישוב לארצו לאחר פגישה עם שרת המשפטים איילת שקד.

 

האיטלקים ביקשו לקבוע לסלביני פגישה עם נשיא המדינה ראובן ריבלין, אך בבית הנשיא ציינו כי לא נמצא מקום בלוח הזמנים של הנשיא. בבית הנשיא טענו שאין קשר בין אי מציאת הזמן לפגישה עם סלביני לבין האמירה החד משמעית של ריבלין בראיון ל-CNN על כך שישראל לא צריכה לקבל בברכה מנהיגי מפלגות ניאו-פאשיסטיות רק בגלל שהם "מעריצים את ישראל". "ניאו-פאשיזם מנוגד לחלוטין לרוח, לעקרונות ולערכים שמדינת ישראל נוסדה על בסיסם", אמר הנשיא ריבלין. מבית הנשיא נמסר כי האמירה של ריבלין לא קשורה לאי קיום הפגישה.

 

נשיא המדינה ראובן ריבלין פגישה עם נשיא צ'אד אידריס דבי  (צילום: EPA)
הנשיא ריבלין: "ניאו-פאשיזם מנוגד לערכי ישראל"(צילום: EPA)

 

ח״כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) התייחסה לביקור: "שר הפנים ומנהיג הימין הקיצוני האיטלקי הגיע לביקור ממלכתי בישראל, אך בסלביני עצמו אין גרם של ממלכתיות. אדם שמעריץ את מוסוליני, מסרב לגנות את תופעות האנטישמיות במפלגתו ובנה את הקריירה הפוליטית שלו על גזענות, שנאת זרים ופליטים, הומופוביה ותמיכה פומבית בפשיזם - אינו אישיות רצויה בישראל, מדינה שנוצרה מאפר השואה".

 

סבטלובה הוסיפה כי "ראש הממשלה נתניהו יוצר חיבורים הזויים עם הגורמים הקיצוניים והחשוכים ביותר באירופה וביבשות אחרות. מדיניות החוץ של ישראל לוקה בחסר וזקוקה לתיקון משמעותי".

 

יו"ר מרצ ח"כ תמר זנדברג הגיבה אף היא לביקור ואמרה: "מצער אך לא מפתיע לגלות עוד אחד בשורת המנהיגים שזוכים לקבלת פנים חמה מממשלת ישראל. מדיניות החוץ של נתניהו חותרת באופן עקבי ושיטתי להוביל את ישראל לבריתות עם הדמויות המפוקפקות ביותר בפוליטיקה העולמית על חשבון הדמוקרטיות הליברליות. נתניהו מושיט יד למנהיגים הפשיסטיים, שונאי הזרים והאנטישמים. קרן אור אחת יצאה מבית הנשיא והבהירה שגם במדינת ישראל יש כאלה שמוכנים לשים קו אדום".

 

שר התיירות יריב לוין מאחר את שר הפנים האיטלקי מתאו סלביני (צילום: שלומי אמסלם )
השר יריב לוין ושר הפנים האיטלקי סלביני(צילום: שלומי אמסלם )

בתוך כך, אירח הערב שר התיירות יריב לוין את סלביני במלון קינג דיוויד בירושלים. השר לוין בירך את השר סלביני על ביקורו בישראל ובירושלים, אמר כי הוא מעריך את עמדותיו ואת תמיכתו בישראל. השר לוין הוסיף וביקש מסלביני לפעול להעברת שגרירות איטליה לירושלים.

 


פורסם לראשונה 11/12/2018 15:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתאו סלביני, ראש מפלגת הימין בקיצוני באיטליה, הגיע לישראל
מומלצים