שתף קטע נבחר

ריקול למוצר שמכיל חלב: הורים התלוננו, במשרד הבריאות לא בדקו לעומק

חברת מזון הודיעה על איסוף יזום של חטיף בוטנים מצופים שכבר קיים כשנה בנקודות המכירה, משום שהיבואן לא כלל חלב ברשימת האלרגנים. כשביקשנו לדעת האם צרכן נפגע מהמוצר, גילינו שבמשרד הבריאות לא ממש יודעים. מבדיקת ynet עולה שהיו שתי תלונות של הורים שטענו שילדיהם קיבלו לכאורה תגובה אלרגית אחרי אכילת המוצר

מה אמורים לדעת במשרד הבריאות על איסופים יזומים של מוצרים על-ידי חברות? האם רק את המינימום האפשרי? למה המשרד לא בודק לעומק תלונות של צרכנים שלכאורה נפגעו ממוצר ולמה הוא לא מקדם סימון מדויק יותר של אלרגנים במוצרי מזון ארוזים ושלטי אזהרה לצד מוצרי מזון שבתפזורת?

 

גל ההתייקרויות במשק: "יש מעוטי יכולת שישלמו יותר מ-6% על החשמל"

כך נראה יוקר המחייה בישראל: העניים מרחיבים את המינוס ב-2,000 שקל כל חודש

מחשמל ואסם עד השומשום: גל ההתייקרויות מתרחב

 

חברה בשם מנצ'יס הודיעה אתמול על איסוף יזום של מוצר, ריקול. את ההודעה על כך שלח משרד הבריאות, אך כפי שנהוג במקרים כאלה, החברה היא זו שמנסחת את ההודעה, לעיתים קרובות ביוזמת ובשיתוף משרד הבריאות.

מנצ'ס חטיף בוטנים (מקור: משרד הבריאות)
מנצ'ס חטיף בוטנים(מקור: משרד הבריאות)

 

אין חלב ברשימת האלרגנים, יש חלבון חלב ברשימת הרכיבים

זו לשון ההודעה: "היבואן מנצ'ס בע"מ מודיע בזאת כי ברשימת הרכיבים של המוצר 'חטיף ע"ב בוטנים מצופים בטעם תירס מתוק' מתאריך ייצור 25 בדצמבר 2017 ופג תוקף ב-25 בדצמבר 2018, מופיע קזאין (חלבון חלב), אך במידע על האלרגניים לא מופיע חלב.

 

"כמשנה זהירות החברה פועלת לאיסוף המוצר מדרכי השיווק ומבקשת ממי שרכש את המוצר ואלרגי לחלב או לאחד האלרגניים הכתובים בתווית שלא לצרוך אותו. מי שברשותו המוצר, ניתן להחזיר אותו לחברת מנצ'ס בכל שאלה אפשר לפנות לחברת מנצ'ס בטלפון 099552435".

 

היצרן עמד בחוק שכן כלל את הרכיב החלבי ברשימת הרכיבים. בנוסף, אין חוק שמחייב חברות להבליט רשימת אלרגניים (אם כי יש כוונה כזאת). יחד עם זאת, ברגע שיצרן מבליט רכיבים אלרגניים בהבלטה נפרדת, אבל משמיט רכיב אחד, עלול להיווצר חשד להטעיה וצרכנים עלולים לצרוך את המוצר בטעות, בחושבם שאין בו חלב, שכן חלב זה לא רכיב נפוץ בסוג זה של פיצוחים.

מנצ'ס חטיף בוטנים (צילום מסך)
(צילום מסך)

מנצ'ס חטיף בוטנים (צילום מסך)
מנצ'ס חטיף בוטנים(צילום מסך)

 

למה עושים רק עכשיו ריקול למוצר שקיים כבר שנה על המדף? במשרד לא יודעים

מה שהיה יוצא דופן בהודעת האיסוף היזום, היתה העובדה שמדובר במוצר שקיים כשנה על המדף (תאריך ייצור: דצמבר 2017) והתוקף שלו עוד מעט פג. זה עורר את השאלה: למה דווקא עכשיו יצאה החברה בהודעת האיסוף וכן זה מעורר את התהייה: האם הסיבה לכך היא שצרכן עירני שם לב לפער שבין רשימת הרכיבים לרשימת האלרגניים, או שמישהו טעם מהמוצר וקיבל תגובה אלרגית?

 

ההודעה נשלחה לעיתונות אחר הצהריים ובשירות הלקוחות של החברה כבר לא ענו. פנינו למשרד בשאלות מתוך הנחה ששם ידעו לומר לנו מיד במה מדובר ולמה המוצר נאסף רק עכשיו. ובכן - לא.

 

במשרד אמרו לנו להתקשר לחברה. כן, כך בדיוק. תשובות תקבלו מהחברה, לא ממשרד הבריאות, מסתבר. לא עונים בחברה? נסו מחר בבוקר. אנחנו מבקשים ששירות המזון של משרד הבריאות ייתן תשובות או שמשרד הבריאות יפנה לחברה? לא כרגע. "אני לא עובדת בשבילך", אמרה לנו עובדת המשרד.

 

פנייה למספר גורמים במשרד לא הועילה ותחושת החלמאות והקפקאיות התעצמה. מה בסך הכל ביקשנו לבדוק? מדוע אוספים מוצר שקיים שנה על המדפים.

 

פתרון התעלומה: שתי אמהות התלוננו; מסקנה: משרד הבריאות לא בודק ריקולים לעומק

הבוקר שלמחרת הגיע, משרד הבריאות לא חזר אלינו, הזכרנו שוב לכל הגורמים והתקשרנו לחברה. בעלי החברה מסר לנו באדיבות ובסבלנות שהמוצר נמכר בתפזורת ולכן רשימת הרכיבים לא ממש זמינה לצרכנים (יתכן שגם זו בעיה, אך לא שלו אלא בתקנות). לטענתו, במוצר יש אחוז מזערי של קזאין. עוד אמר לנו שהסיבה לריקול היא שהתקשרה אליו מישהי מעמותה כלשהי ואמרה שיתכן שילד טעם מהמוצר למרות שלכאורה אסור היה לו.

 

בינתיים חזרו אלינו ממשרד הבריאות ומסרו בתגובה: "עם קבלת המידע אתמול על העדר סימון 'חלב' במידע על אלרגנים, יצרנו קשר עם היבואן אשר פרסם הודעה זו בתיאום עם משרדנו. לא ידוע לנו על מקרים של תגובה אלרגית ממוצר זה".

 

אז במשרד הבריאות פעלו מהר לנוכח הצרימה בין רשימת הרכיבים לרשימת האלרגנים, וטוב שכך, אבל מבדיקת ynet עולה שיתכן שבמשרד לא מכירים את כל הסיפור ולא בדקו אם היו נפגעים לכאורה מהמוצר - לפחות כך מעידה התגובה שלהם, כי שלומית רדר, מנכ"לית עמותת יה"ל העמותה לאלרגיות מזון, היא זו שפנתה לחברה ואחרי כן פנתה גם למשרד הבריאות. היא עשתה זאת אחרי ששתי אמהות התלוננו שילדיהן לכאורה אכלו מהמוצר ואחרי כן פרצה אצלם תגובה אלרגית.

 

לטענתה פנתה לחברה ואז לשירות המזון של משרד הבריאות, שם פנו לחברה שפרסמה את ההודעה במהירות. "חזרו אלי משירות המזון אחרי 24 שעות ואמרו לי שפנו לחברה. בחברה אמרו לי שהם הפסיקו למכור את זה".

 

נעמי היא אחת האמהות שהתלוננו. איש לא פנה אליה ממשרד הבריאות. היא אמרה ל-ynet: "הבן שלי אלרגי לחלב בלבד. אנחנו אוכלים הרבה פיצוחים ופעמיים אחרי שאכל את הדבר הזה הוא קיבל תגובה אלרגית. הוא מיד התלונן שמעקצץ לו בגרון, שיש לו נזלת. קישרנו את זה למוצר הזה (אם כי לא ניתן לקבוע זאת בוודאות. מ.ק), זה מוצר שנמכר בחנויות פיצוחים בעיקר בתפזורת, לא ראינו רשימת רכיבים ולא תיארתי לעצמי שיהיה בו חלב.

 

"פתאום ראיתי פוסט בקבוצה לילדים אלרגיים. מישהי צילמה את האריזה של המוצר (אריזת 6 ק"ג מ.ק) וכתוב על החבילה קזאין! מיד זכרתי שזה המוצר וחשכו עיני. אני קניתי את זה בתפזורת. כיוון שחששתי שאולי יש פה משהו שעלול לסכן ילדים אלרגיים. פרסמתי בקבוצת הפייסבוק של העמותה שאף אחד לא יתקרב לזה".

 

לפי שלומית רדר, אין עדיין תקנות שמחייבות יצרנים ויבואנים לסמן אלרגנים במוצרים ארוזים ובטח שלא במוצרים בתפזורת. כך שהיצרן עמד בחוק, אך בכל זאת אסף את המוצר בשם הזהירות. "אם כיצרן או יבואן לא סימנת בכלל רשימת אלרגנים - לא אסמוך עלייך. אם סימנת רשימת אלרגנים – עלייך לסמן הכל, אחרת זו הטעיה", אמרה ל-ynet. "אם יש קוביית אלרגנים, למה אני צריכה להסתכל פעמיים"?

 

 ברשות המזון של משרד הבריאות אמרו ל-ynet שעל ההורים להגיש תלונה ללשכת הבריאות המחוזית כדי שתלונתם תתברר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מקור: משרד הבריאות
חטיף הבוטנים "מנצ'ס"
מקור: משרד הבריאות
מומלצים