שתף קטע נבחר

הכנסת אישרה את "חוק גדעון סער" בקריאה טרומית

60 חברי כנסת תמכו בהצעה המבקשת לאסור על הנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על ח"כ שאינו ראש מפלגה. באופוזיציה תקפו: "עוסקים רק בשימור כיסאו של רה"מ, כשזה ייגמר לא תוכלו להסתכל בראי מרוב בושה"

 

 

 

 

מליאת הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה טרומית את הצעת החוק לשינוי סמכויות הנשיא המכונה "חוק גדעון סער", שלפיו הנשיא יוכל להטיל את הרכבת הממשלה רק על חבר כנסת שהוא ראש מפלגה.

 

מדובר בתיקון לחוק יסוד: הממשלה, הקובע כי לאחר הבחירות הנשיא לא יכול להטיל את הרכבת הממשלה על כל חבר כנסת, אלא רק על ח"כ שהוא ראש מפלגה. בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "ההליך שבו מוטל התפקיד להרכבת הממשלה על אחד מחברי הכנסת הוא מרכיב מהותי במימוש ההכרעה הדמוקרטית שהתקבלה בבחירות. הטלת התפקיד חייבת ליישם ולשקף את רצונם של אזרחי המדינה כפי שבא לידי ביטוי בהצבעתם בבחירות לכנסת".

 

עוד נכתב כי "בנוסח החוק הקיים כיום יש לקונה העלולה להביא למצב אבסורדי שבו מלאכת הרכבת הממשלה תוטל על חבר כנסת שאינו ראש מפלגה, ולא היה כלל המועמד מטעמה לעמוד בראשות הממשלה במהלך מערכת הבחירות". הצעת החוק נועדה ליצור ודאות בהליך הטלת התפקיד להרכיב את הממשלה באופן שיבטיח כי רצון הציבור יבוא לידי ביטוי בצורה המיטבית, כך שהתפקיד יוטל על ראש מפלגה".

  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

ההצעה עלתה להצבעה שמית, ו-60 ח"כים תמכו בה לעומת 55 שהתנגדו. כעת היא תעבור לוועדת הכנסת, שתכריע היכן יתקיים המשך הדיונים על החוק.

 

באופוזיציה תקפו את היוזמה, ויו"ר מרצ תמר זנדברג אמרה: "מזה זמן ארוך שהקואליציה הזו לא עוסקת בשום דבר חוץ משימור הכיסא של ראש ממשלה מושחת. כל פעם המשימה החשובה הזאת מוטלת על מישהו אחר ועל חשבון האינטרסים של הליכוד, רק כדי שראש הממשלה יוכל להתחמק מחקירות".

 

זנדברג תקפה את הח"כים שתמכו בהצעה ואמרה: "ראש הממשלה גורר את כולכם לתמיכה בחוק המופרע הזה, זו התאבדות מטורפת מבחינתכם. חבורת חסרי חוליות כמוכם מספקים לו חומת מגן אנושית. כשהדבר הזה ייגמר, אתם לא תוכלו להסתכל בראי מרוב בושה".

 

במסגרת דיון על הצעת חוק הביטוח הלאומי, תקפה את הקואליציה גם סגנית יו"ר הכנסת, ח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני): "מבחינת נתניהו זה לא החיזבאללה ולא החמאס על הגדרות. הוא בפרנויה ורואה רק את רובי ריבלין על הגדרות. ראש הממשלה רועד מפחד, עשר שנים הוא לא ניסה להעביר חוק כזה ועכשיו כשהוא תחת חקירות הדבר היחיד שמעסיק אותו זו הישרדותו הפוליטית. הממשלה הזו מצביעה בעד חוק פרסונלי של הישרדות פוליטית, אך מתנגדת להצעת החוק שיזמתי לאפשר לנכים שהגיעו לגיל זקנה להיות זכאים לקצבת נכות וגם לקצבת הזקנה".

 

סערת "חוק גדעון סער" פרצה באוקטובר בעקבות פרסומים שלפיהם נתניהו סבור שהנשיא ריבלין לא יטיל עליו את הרכבת הממשלה הבאה, כחלק מסגירת חשבונות אישיים. בבית הנשיא אמרו לאחר הפרסומים בנושא כי מדובר ב"פרנויה שאינה נשענת על צעד מוחשי או מחשבה שהתרחשו במציאות".

 

סער עצמו אמר בתגובה: "זאת חציית קו אדום. סייעתי לנתניהו להגיע לשלטון ומעולם לא הייתי מאויביו. לצערי הוא מוקף בחורשי רעות ומזימות. זה לא לטובת הליכוד וזה מזרים רעל לעורקיה. אני קורא לראש הממשלה - תציג ראיות. עליתי לדרגת איום על המשטר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים