שתף קטע נבחר

"לא מאמינים לשום מילה": הורי נספים באסון צפית מחרימים פגישה עם השר בנט

ברקע מסקנות דו"ח אסון השיטפון של מועצת המכינות, שמתח ביקורת חריפה על התנהלות משרד החינוך, נודע ל-ynet כי כמה מהורי הנספים מחרימים פגישה עם השר הממונה. "הוא ברח מאחריות ולא לקח אותה", האשימה אתי בללי - אמה של גלי ז"ל. ההורים לבנט: "דורשים ועדת חקירה בלתי תלויה"

הצהרתם של שקד ובנט (צילום:AFP)
שר החינוך בנט(צילום:AFP)

כמה הורי נספים באסון השיטפון הכבד בנחל צפית החליטו להחרים פגישה עם שר החינוך נפתלי בנט, שנערכת הערב (יום ד') בירושלים. כך נודע ל-ynet. "מה אנחנו יכולים להגיד? ששוב צדקנו?", אמרה אתי בללי, אמה של גלי ז"ל שנספתה באסון. בללי, שנמנית עם ההורים שמחרימים את הפגישה, הוסיפה: "זה הופך לי את הבטן. כל דו"ח, ככל שהוא קשה יותר וצודק יותר - זה מקומם יותר. ועדיין, שר החינוך יושב במשרדו וחושב שהוא עשה הכול".

 

דבריה של בללי מתייחסים לדו"ח החמור של מועצת המכינות הקדם צבאיות שבחן את התנהלות משרדי הממשלה והמכינות הקדם-צבאיות בעקבות האסון. בדו"ח החריף נמתחה ביקורת חריפה על משרדי הממשלה האמונים על הפיקוח על המכינות, אך התמקד בעיקר במשרד החינוך.

 

ההורים שכן הגיעו לפגישה עם בנט צפויים לחזור על דרישתם להקמת ועדת חקירה בלתי תלויה, שתבדוק את הגורמים שהובילו לאסון הכבד.

 

חלק מההורים, החליטו כאמור להימנע מהגעה לפגישה, מאחר שלדבריהם הם "איבדו אמון במערכת". אתי בללי סיפרה כי על אף תמיכתה בפגישה, היא "לא מתקרבת לפגישה עם בנט". לדבריה, "אני לא מאמינה לשום מילה. מבחינתי, לא הייתה שום לקיחת אחריות ודאגה אמיתית מבחינת מה שבאמת צריך להיעשות. השר ברח מאחריות ולא לקח אותה".

 

בללי אמרה עוד כי "באופן אישי, אין לי יכולת או רצון להתמודד עם הפגישה הזו, בטח לא כשאני מצופה להתנהג במהלכה בנימוס. הוא קיבל אולטימטום מוועדת החינוך לפני שבועיים להקים ועדת חקירה עצמאית - נעשה משהו מאז? אני לא מוכנה להיות מצב ששוב מורחים אותנו, אבל אני מברכת את כל ההורים שיש בהם את הכוח לעשות את זה. לצערי אנחנו קבוצה גדולה ואנחנו מחלקים את הכוחות שיש לנו ואת המשימות שנדרשות כדי לעשות את המעשה שכל כך ברור שצריך לעשות - הקמת ועדת חקירה בלתי תלויה".

 

"לחלק מההורים יש בעיה קשה עם השר" 

היוזם של הפגישה עם השר בנט הוא איציק אור, אביה של אלה ז"ל שנספתה באסון. "לא כל ההורים החליטו להגיע", הוא אומר. "לחלק מההורים יש בעיה קשה עם השר אז הם לא מגיעים. הם איבדו אמון. מי שהחליט לא להגיע - זו זכותו המלאה, ויכול להיות שהם אפילו צודקים. לאבד ילד זה דבר קשה מאוד, וכל אחד מגיב לכך אחרת".

 

אור מספר כי בימים האחרונים היו דיונים רבים בין ההורים באשר להצטרפות לפגישה, והם הציגו דעות שונות. "היה דיון ארוך על הפגישה הזו בימים האחרונים. דיברנו על האם צריך ללכת, ויש אנשים שלא מסוגלים לבוא, וזה בסדר. עם זאת, אלו שכן הולכים מייצגים את כל הקבוצה, וידברו גם בשם אלו שהחליטו לא להגיע. נגיד בשמם שאיבדנו את האמון במשרד החינוך ולכן הם מוחים ולא מגיעים לפגישה".

אילן בר שלום ז
הרוגי האסון בצפית

"בדו"ח שהוציאו רואים שהיו הרבה מאוד כשלים שלא טופלו ולא נבדקו", אומר אריק שמיר, אביה של שני ז"ל, שנספתה באסון. "יש הורים שאיבדו את האמון במשרד החינוך ובמערכת בכלל. הם לא מוצאים לנכון להיפגש עם השר בנט. מנגד, יש הורים שחושבים שצריך לבוא ולהגיד את הדברים, שמשרד החינוך מתנער מאחריות מהיום הראשון, שוועדת בדיקה הייתה צריכה לקום מהיום הראשון ועדיין לא קמה. אנחנו פועלים במשותף להקמת וועדת חקירה בלתי תלויה. כולנו מאוחדים בצורך הזה".

 

בדו"ח שעליו היה אמון המפכ"ל לשעבר שלמה אהרונישקי, נמתחה כאמור ביקורת חריפה על משרדי החינוך והביטחון שאמונים על הפיקוח על המכינות. "משרד החינוך נמנע מלפקח, להנחות או להגביל את המכינות בנושא פעילות השטח", נכתב בדו"ח, ובהמשך צוין כי "משרד החינוך ומשרד הביטחון, שאחראים למכינות באופן כולל, לא יורדים על פי רוב להנחיות פרטניות שמגובות בנהלים בכל הקשור לפעילות המכינות ולנושאי בטיחות כוללים".

 

לצד הביקורת על משרדי הממשלה, הדו"ח בדק גם את התייחסות המכינות עצמן לטיולים ולפעילויות החוץ. "לא מצאנו הגדרות ברורות לבעלי התפקידים ולמסגרת הסמכויות בכל הקשור לשרשרת הניהול", נכתב בדו"ח. "חוסר ההגדרה מקשה לגבש את תרשימי הזרימה, תחומי אחריות, תפקידים, סמכויות וכן נוהלי העבודה המתחייבים".

 

בנוסף צוין כי "ברוב המקרים, תוחלת השירות של מדריכים הינה קצרה ביותר, כך שהניסיון המצטבר והמקצועיות לא מספיקים, בדרך כלל, בעיקר מול פעילויות חוץ מורכבות". להיעדר הניסיון והאוטונומיה יש גם השלכות על תפישת הבטיחות. לפי הדו"ח, "במרבית המכינות אין התייחסות כמעט לבטיחות. במקומות שיש התייחסות אין התייחסות שעוסקת במכלול היבטי הבטיחות בשגרה ובפעילות, אלא מדגישה נושאים פרטניים, בעיקר של התנהגות בטיולים וסיורים".

 

ממשרד החינוך לא התקבלה עד כה תגובה לטענות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מארק ישראל סלם
השר בנט
צילום: מארק ישראל סלם
מומלצים