שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אחרי מאבק ממושך: הסכם בין הכבאים לרשות הכבאות הארצית
  בתום מאבק שנמשך יותר משנה וכלל הפגנות רבות שכוונו אישית נגד הנציב דדי שמחי, הגיעו ארגון הכבאים וההסתדרות להבנות עם הרשות לכבאות והצלה. הכבאים ישובו לשגרה מלאה והצדדים ייכנסו למו"מ על הסכם קיבוצי חדש

  שריפה בגברעם (צילום: רועי עידן)
  הבנות בין רשות הכבאות לארגון העובדים. ארכיון(צילום: רועי עידן)

  לאחר מאבק ממושך בין הרשות הארצית לכבאות והצלה לבין ההסתדרות וארגון הכבאים בשל תנאי העסקתם, הלילה (חמישי) הגיעו הצדדים להבנות וחתמו על הסכם. המחלוקות בין הצדדים יושבו והם חתמו על מסמך הבנות לתקופה של שלושה חודשים.

   

  המאבק החל לאחר כניסתו לתפקיד של נציב כבאות והצלה, רב טפסר דדי שמחי, ובהמשך הסתדרות הכבאים הכריזה על סכסוך עבודה שנגרר אל תוך כותלי בית המשפט אך לא הניב תוצאות.

  הפגנת עובדי הכבאות מול ביתו של נציב דדי שמחי ()
  הפגנת עובדי הכבאות מול ביתו של הנציב דדי שמחי

   

   

  במסגרת המאבק לשיפור תנאי העסקתם, הכבאים חסמו כבישים ברחבי הארץ ובאחד מרגעי השיא של המחאה מנעו מהנציב שמחי להיכנס לתחנת כבאות בירושלים. בשנה האחרונה עלה מדרגה הסכסוך בין ארגון הכבאים לנציבות לאחר שניסו להניע תהליכים לשיפור תנאי השירות של לוחמי האש. בין היתר ציינו בארגון הכבאים כי לוחמי האש נאלצים לצאת לפעילות מבצעית אינטנסיבית עם רכבים מיושנים וציוד בלאי, דבר שמוביל לסיכון חייהם וחיי האזרחים ללא כל צורך מבצעי.

   

  כמו כן טענו העובדים כי ההנהלה פוגעת בזכויות העובדים, מתעמרת בנציגי העובדים ו"עושה להם שיימינג ופוגעת בפרטיותם". מנגד, בנציבות הכבאות טענו כי הקרע בין הצדדים הוא על מאבקי יוקרה ואגו. בחודש ינואר אף פוצץ ארגון הכבאים אירוע סיום קורס לוחמי אש חדשים שבו השתתפו בכירי הנציבות ופרצו לרחבת המסדרים.

  נציב כבאות והצלה, דדי שמחי (צילום: עומר שפירא) (צילום: עומר שפירא)
  נציב כבאות והצלה, דדי שמחי(צילום: עומר שפירא)
  יו"ר ארכון העובדים אבי אנקורי (צילום: מוחמד שינאווי) (צילום: מוחמד שינאווי)
  יו"ר ארכון העובדים אבי אנקורי(צילום: מוחמד שינאווי)

  במסגרת מסמך ההבנות סוכם שהכבאים ישובו באופן מידי לביצוע הכשרות והשתלמויות, לרבות השתתפות הכבאים כבר היום בתרגילי השטח שתוכננו במסגרת התרגיל הלאומי "מגן האש".

   

  עוד סיכמו הצדדים כי עם תשלום כספי הרווחה עוד לפני סוף 2018, יופסקו כלל הצעדים הארגוניים, רשות הכבאות תחזור לשגרה מלאה והצדדים ייכנסו יחד למשא ומתן על הסכם קיבוצי כולל חדש עם משרד האוצר.

   

  השר לביטחון פנים גלעד ארדן אמר לאחר החתימה כי "ההסכם שנחתם הלילה חשוב לכשירות ולמוכנות של מערך הכבאות וההצלה ולהצלת חיים. עשיתי מאמצים רבים וקיימתי פגישות רבות ונסיונות גישור כדי לפתור את סכסוך העבודה, שבמהלכן הגיעו הצדדים להסדרים בנושאים שונים".

   

  ארדן הוסיף: "אני מקווה שבחתימה על מזכר ההבנות הלילה, הסכסוך בא אל סופו לטובת אזרחי ישראל. אני מברך את הנהלת הרשות הארצית לכבאות ולהצלה, את העובדים, ההסתדרות ואת מנכ"ל המשרד על גילוי האחריות לפתרון הנושאים השנויים במחלוקת ועל שיתוף הפעולה".

  גלעד ארדן מסיבת עיתונאים מועמדים ל למפכ
  "הסכם חשוב לכשירות ולמוכנות". ארדן(צילום: מוטי קמחי)

  אבי אנקורי, יו"ר ארגון עובדי הכבאות, התייחס לחתימה על ההסכם: "כארגון עובדים, עמדנו לכל אורך הדרך על כמה עקרונות במסגרת הסכם הבנות עם המשרד לביטחון פנים, שאותן אנו מבקשים ליישם במערך הכבאות. הוסכם בין הצדדים כי כספי הרווחה שנשללו מהעובדים במשך חודשים ארוכים יוחזרו להם, וגם יופשרו כספים של הנציבות לקיום הפעילות השוטפת של ארגון הכבאים, שאותם עיכבה הנציבות זמן רב.

   

  "בנוסף יימחקו תלונות סרק שהוגשו נגד כבאים על ידי הנהלת הנציבות, לנציבות שירות המדינה או מכתבים שהוכנסו לתיקיהם האישיים לצד החזרות כספים לכבאים שנפגעו בשכרם כתוצאה מסכסוך העבודה. ההישג הגדול והמשמעותי ביותר הוא בהסכמה בין הצדדים על פתיחת משא ומתן להסכם קיבוצי חדש במערך הכבאות.

   

  "אנו מודים ליו"ר הסתדרות המעו"ף, ארנון בר דוד, וליו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, על התמיכה והגיבוי לכל המהלכים עד לחתימת מסמך העקרונות הלילה. אנו מברכים על התערבותו של מנכ"ל המשרד לביטחון פנים משה (צ'יקו) אדרי לקידום החתימה על מסמך ההבנות וסיום סכסוך העבודה במערך הכבאות. אנו תקווה כי כל הצדדים יפעלו ליישום הסכם ההבנות שהושג ושאזרחי ישראל יקבלו שירותי כבאות מתקדמים ואיכותיים למען השמירה על ביטחונם ובטיחותם".

   

  יו"ר הסתדרות המעו"ף, ארנון בר-דוד, שהביא לחתימה בין הצדדים, אמר: "אני מברך על הבגרות שגילו הצדדים במהלך הלילה מתוך מטרה להחזיר לשגרה את פעילות מערך הכבאות וההצלה החשוב כל כך למדינת ישראל. אני סמוך ובטוח שהצדדים ישכילו לנהל מעתה את יחסי העבודה בשיתוף פעולה וכבוד הדדי".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים