שתף קטע נבחר

תחקיר הפיגוע: המחבל ירה מטווח קצר מאוד, וגנב נשק לחייל שנרצח

המחבל שביצע את הפיגוע בגבעת אסף ירה בלוחמים מטווח קצר מאוד והחוליה נמלטה מהמקום עם נשקו האישי של אחד הנרצחים. כך עולה מתחקיר הפיגוע שבו קיפחו את חייהם סמל ראשון יובל מור יוסף מאשקלון וסמל יוסף כהן מירושלים. צה"ל נערך לגל מעצרים נרחב בפאתי רמאללה

מפרטים ראשונים שעולים מתחקיר פיגוע הירי אתמול (ה') בגבעת אסף שבו נרצחו סמל ראשון יובל מור יוסף בן 21 מאשקלון וסמל יוסף כהן בן 19 מירושלים עולה כי המחבל ירה מטווח קצר מאוד. על פי החשד, החוליה נמלטה מהמקום לאחר שגנבה את נשקו האישי של אחד הלוחמים שנרצח. לוחם נוסף נפצע קשה מאוד. תושבת בית אל שהייתה בטרמפיאדה נפצעה אף היא באורח קשה.

הרמטכ
הרמטכ"ל בזירת הפיגוע. לימינו אלוף פיקוד המרכז נדב פדן ומולו מפקד חטיבת בנימין, אל"מ שרון אסמן (צילום: דובר צה"ל)

יובל מור יוסף ו- יוסף כהן ()
קורבנות הפיגוע

זירת הפיגוע בגבעת אסף בנימין (צילום: AFP)
תחנת האוטובוס עליה שמרו הלוחמים. נורו מטווח קצר מאוד(צילום: AFP)

זירת הפיגוע בגבעת אסף בנימין (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
שלושת הלוחמים הוצבו במקום במסגרת משימת אבטחת תחנת האוטובוס בצומת. פרטים נוספים שעלו בתחקיר הצביעו כי החוליה מנתה כמה מחבלים ולפי ההערכות היא תכננה מראש את מקום מסתורה.

 

צה"ל נערך לגל מעצרים לילי נרחב באזור שבו מתמקד המצוד אחר המחבלים, פאתי רמאללה, בדגש על העיירה אל בירה וסביבתה. לוחמי דובדבן וימ"מ ערוכים בכוננות גבוהה ופעלו אתמול לאורך היום גם בעומק השטח הפלסטיני במטרה להגביר את הלחץ על חברי החוליה, אך טרם בוצעו מעצרים.

זירת הפיגוע בגבעת אסף בנימין (צילום: AFP)
כוחות צבא בזירת הפיגוע(צילום: AFP)

 

 

החשש הגדול הוא מגל פיגועים חדש בעקבות הצלחת שני פיגועי הירי השבוע, בהתאם נפרסו מאות רבות של לוחמי תגבור בחטיבות המרחביות באוגדת יהודה ושומרון.

 

חופש התנועה לפלסטינים נשמר גם אמש בכבישים הראשיים והמשותפים ברחבי יהודה ושומרון ומחסומי פתע נפרסו מעת לעת, בעיקר בגזרת רמאללה, כחלק מהכתר החלקי שהוטל על העיר - כדי להקשות על בריחת חוליית הירי מהאזור.


הפרות הסדר ברמאללה  (צילום: רויטרס)
הפרות הסדר באל בירה(צילום: רויטרס)

הפרות הסדר ברמאללה  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

הפרות הסדר ברמאללה  (צילום: AFP)
הרכב שביצע את פיגוע הדריסה באל בירה. לוחם נפצע קל(צילום: AFP)

במהלך המצוד אחר חוליית המחבלים התעמתו מאות פלסטינים עם כוחות צה"ל ליד אל בירה שבאזור רמאללה. כוחות צה"ל השתמשו נגדם באמצעים לפיזור הפגנות. לוחם אחד נפצע באורח קל מאבן שהושלכה ופגעה בפניו. קודם לכן נפצע באורח קל לוחם צה"ל בפיגוע דריסה סמוך לאל בירה. המחבל, פלסטיני בן 60 מהכפר עראבה ליד ג'נין, חוסל ביריות.

 

במערכת הביטחון בוחנים את האפשרות לשלול היתרי עבודה וכניסה לישראל מקרובי המחבלים שהשתתפו בפיגועים השבוע, כפי שדרש ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו. במהלך הדיונים שקיים נתניהו הוא הנחה על שורת צעדים, בהם הגברת המעצרים המינהליים של פעילי חמאס ביהודה ושומרון, הצבת מחסומים והסדרת מעמדם של אלפי בתים שמעמדם טרם הוסדר. הוא העביר מסר תקיף לחמאס: "לא יהיה מצב של הפסקת אש בעזה והפעלת אש ביהודה ושומרון".

 

אמש הגיע הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, אל זירת הפיגוע בצומת גבעת אסף ושמע פרטים מפי מפקד חטיבת בנימין, אלוף-משנה שרון אסמן. קודם לכן הוא קיים הערכת מצב בהשתתפות מפקד הפיקוד אלוף נדב פדן, ראש אגף המבצעים אלוף אהרון חליוה, מפקד אוגדת איו"ש תת-אלוף ערן ניב, ראש המנהל האזרחי תת-אלוף אחוות בן חור ונציג שב"כ. לפני כן רמז האלוף פדן כי החולייה שביצעה את הפיגוע בגבעת אסף היא אותה חולייה שאחראית לפיגוע הירי בעפרה, שם נפצעו שבעה בני אדם ונרצח תינוק שנולד בעקבות פציעת אמו.

 

 

"בימים האחרונים הצליחה חוליית טרור של חמאס לפגע בנו ולגבות מאיתנו מחיר כבד, גם במקרה הזה נרדוף אחריהם ונבוא עם החוליה הזאת חשבון", אמר פדן. "לא יהיה מקום מסתור ביו"ש למפגעים. צה"ל ימשיך וירדוף אותם. בעקבות הפיגוע אנחנו מתגברים כוחות, מגינים על הצירים והיישובים, ומרחיבים את המאמצים לסיכול טרור".

 

בפיגוע הירי בגבעת אסף נרצחו שני לוחמים מגדוד הנח"ל החרדי. סמ"ר יובל מור יוסף ז"ל, בן 21 מאשקלון, וסמל יוסף כהן ז"ל, בן 19 מירושלים. הם יובאו למנוחות היום בשעות הבוקר. בפיגוע נפצע באורח קשה מאוד לוחם נוסף וכן תושבת בית אל נפצעה באורח קשה.

יובל מור יוסף ו- יוסף כהן ()
הנרצחים בפיגוע

 

"אל תשכח אותי אחי, אוהב אותך"

הלווייתו של סמ"ר מור יוסף ז"ל תתקיים היום בשעה 11:00 בבית העלמין הצבאי באשקלון. כמה שעות לפני הפיגוע שוחח יובל עם אביו וסיפר לו שלמרות שהיה אמור לצאת הביתה, הוא התנדב להחליף כמה מחבריו כדי שיוכלו לנוח. לחבריו שלח הקלטה בוואטסאפ: "אם אתה עובר בגבעת אסף, אל תשכח אותי אחי. אוהב אותך".

 

דודו של יובל, סמי מור יוסף, ספד לו: "משאת חייו הייתה לשרת ביחידה קרבית, זה מה שהוא עשה ורצה. הוא התעקש ללכת לקרבי, למרות המצב בארץ. הוא מאוד נהנה בשירות, תרם והתנדב. אבא שלו דיבר איתו הבוקר ויובל אמר לו שהוא אחרי משמרת לילה, היה צריך לצאת הביתה, אך התנדב להחליף אחרים בגזרה כדי שהם יוכלו לנוח".

 

 

אומר נגב, חברו הטוב של יובל, ספד: "הוא שלח הודעה שהוא הולך למשימה בגבעת אסף ומאז לא שמענו ממנו. הוא סיפר לנו שבוע שעבר על החוויות בצבא ואתמול בלילה כשהמחבל מברקן נתפס הוא שלח לנו על זה הודעה בקבוצה. הוא היה אמור לצאת היום הביתה אחרי המשימה, ונרצח ממש לפני. הוא שלח לנו הודעה שהוא בגבעת אסף והוא אוהב אותנו".

 

"קשה לתפוס את זה, קשה לקבל בשורה כזאת רעה. הוא היה בחור מדהים, קשה לדבר עליו בלשון עבר", סיפר הדוד סמי. "אנחנו דורשים ממשלת ישראל להרוג את המחבל. אבל גם מותו של המחבל לא ינחם את ההורים, אנחנו מתפללים לאלוהים שייתן את הכוח".

מודעת אבל של החייל ההרוג סמ
(צילום: בראל אפרים)

החייל ההרוג מאשקלון בפיגוע הירי בגבעת יוסף, סמל יובל מור יוסף ז
יובל ז"ל
 

יהודית זדה, חברת המשפחה, ספדה לו: "מגיל 13 הוא קורא לנו בתורה בבית הכנסת ועכשיו אנחנו צריכים למצוא קורא חדש. הוא מעולם לא פגע באף אחד, צנוע, ביישן", ספדה חברת המשפחה יהודית זדה. "היה לו חשוב להתגייס, הוא רצה להיות מלח הארץ. למרות כל הקושי שהיה במשפחה, כששאלתי אותו הוא אמר לי 'רק קרבי'".

 

"מודה על הזכות להגן על עם ישראל בגופי"

סמל יוסף כהן ז"ל, בן 19 מירושלים, שירת כחייל בודד, לאחר שהתגייס לצה"ל בניגוד לדעת משפחתו. הוא התגורר בדיור שהותאם לחיילים בודדים. הלווייתו תצא היום ב-10:30 מבית הלוויות שמגר בירושלים והוא ייטמן בבית העלמין האזרחי בהר הזיתים.

החייל ההרוג בפיגוע הירי בגבעת אסף, רב
יוסף כהן ז"ל

מודעת אבל של החייל ההרוג סמל יוסף כהן ז

יוסף היה יתום מאב, אמו התחתנה בשנית עם טייס קרב בחיל האוויר שחזר בתשובה ונהיה אברך. אביו היה הרב איתן כהן ז"ל, רופא שיניים ידוע בבני ברק שטיפל בין היתר במנהיג הקהילה החרדית-ליטאית הרב חיים קנייבסקי.

 

אביו החורג, הרב אליהו מירב, ספד לו: "יוסי נשמה נפלאה, אין כאלה, בחור נדיר. הוא היה בחור רציני, כל דבר לקח ברצינות. יש לנו מנהג להודות על מה שהיה השבוע בשבתות. בשבת האחרונה יוסי אמר ככה: 'אני מודה לקב"ה שנתן לי את הזכות להגן על עם ישראל בגופי'".

 

 

מ', שהכיר את שני הלוחמים שנרצחו בפיגוע, סיפר ל-ynet: "כולם אהבו אותם, הם היו אנשים שהיו מוכנים תמיד להתנדב. כל מי שהיה צריך עזרה - הם היו נותנים לו יד. אנשים טובים, מלח הארץ. כשהרס"פ היה מבקש עזרה - תמיד הם היו הראשונים להתנדב. הייתה להם הרבה מוטיבציה".

 

"אני זוכר שכשהיינו בנופש גדודי ישבנו בשק"ם והלוחמים קנו אוכל. לאחד הלוחמים לא היה כסף לקנות שתייה, אז יוסי הוציא את הארנק שלו וקנה בשבילו. הוא לא רצה שכולם יאכלו חוץ מלוחם אחד", הוא הוסיף.

 

תושבי יו"ש נגד נתניהו: "תתעורר!"

כאלף מפגינים השתתפו אמש בהפגנת מחאה בכיכר פריז בירושלים בעקבות גל הטרור. חיים זילברשטיין, אביה של שירה איש-רן וסבו של התינוק עמיעד ישראל ז"ל, נאם בעצרת ופנה לנתניהו בשם כל המשפחה: "האם הילד המתוק יישאר רק סטטיסטיקה? האם הוא יהיה רק שורה שתתווסף לבנק הקורבנות של מאבקנו על העם והארץ?".

 

 

מאות בני אדם השתתפו בעשרות הפגנות ספונטניות נערכו אמש לכל אורך כביש 60 שבמהלכן חסמו תושבי יהודה ושומרון את הציר. כוחות משטרה רבים נפרסו לאורך הציר כדי לדאוג לשמירה על תנועת הרכבים לאורך הציר.

 

בצומת תפוח שבשומרון הפגינו עשרות בני אדם במחאה על המצב הביטחוני באזור. גם בדרום הר חברון ירדו התושבים להפגין על הכביש המרכזי, שעובר לאורך יהודה ושומרון. בין המפגינים גם רינה אריאל, שבתה הלל ז"ל נרצחה בפיגוע דקירה בביתה שבקריית ארבע.

 

22 נערים נעצרו על ידי המשטרה על ידי המשטרה לאחר שניסו לחסום את הכביש באזור הכפר סינגיל, בין עפרה לשילה שבבנימין. הם הובאו לתחנת בנימין ולאחר כמה שעות שוחררו.

 

במהלך ההפגנות בכביש 60 אירעו כמה עימותים בין המפגינים לנהגים פלסטינים שניסו לנסוע בכביש. באחד המקרים, איש ביטחון ישראלי ירה באוויר והניס את המפגינים. 

 


פורסם לראשונה 13/12/2018 23:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מימין לשמאל: סמל ראשון יובל מור יוסף וסמל יוסף כהן שנרצחו
מומלצים