שתף קטע נבחר

צה"ל הרס את בית המחבל שהרג לוחם בהשלכת לוח שיש

תיעוד: כוחות הצבא נכנסו ללב מחנה הפליטים הצפוף אל-אעמרי, והרסו את קומת המגורים של בית משפחת המחבל שהשליך פלטת שיש מגג הבניין והרג את סמ"ר רונן לוברסקי, לפני יותר מחצי שנה. אבנים יודו לעבר החיילים. בחודש שעבר דחה בג"ץ עתירה נגד הרס הבית

 

 

כוח צה"ל נכנס למחנה פליטים צפוף - והרס את קומת המגורים של בית המשפחת המחבל שהרג לוחם בהשלכת פלטת שיש: צה"ל פוצץ הלילה במחנה הפליטים אל-אמערי, הסמוך לרמאללה ואל-בירה, את קומת המגורים של בית משפחתו של איסלאם אבו חמיד, המחבל שהרג את לוחם צה"ל סמ"ר רונן לוברסקי לפני יותר מחצי שנה. צפו בתיעוד הפיצוץ.

 

בית המשפחה נמצא בלב מחנה פליטים צפוף, וצה"ל היה צריך לחסום אזור נרחב כדי לבצע את הפעולה. בסרטונים שהפיצו הפלסטינים נראו הכוחות במחנה הפליטים, כשאבנים מושלכות לעברם.

 

הריסת בית המחבל איסלאם אבו חמיד (צילום: EPA)
הריסות בית המחבל איסלאם אבו חמיד(צילום: EPA)

הריסת בית המחבל איסלאם אבו חמיד (צילום: EPA)
בית המחבל שנהרס(צילום: EPA)

הריסת בית המחבל איסלאם אבו חמיד (צילום: EPA)
צה"ל הרס את בית המחבל(צילום: EPA)

הריסת בית המחבל איסלאם אבו חמיד (צילום: EPA)
הריסות בית המחבל איסלאם אבו חמיד(צילום: EPA)

 

 

בית המחבל אסלאם אבו חמיד שנהרס ברמאללה ()
הקומה שנהרסה

בית המחבל אסלאם אבו חמיד שנהרס ברמאללה (צילום: רויטרס)
הרס בית המחבל איסלאם אבו חמיד (צילום: רויטרס)

בית המחבל אסלאם אבו חמיד שנהרס ברמאללה (צילום: AFP)
פיצוץ הבית(צילום: AFP)

אמו של איסלאם אבו חמיד אמרה שההריסה לא תגרום לה להרים ידיים וכי ביתה הוא "בית ההקרבה לעם הפלסטיני". היא הבהירה שהבית ייבנה מחדש: "כל עוד יש כיבוש על אדמתנו - נמשיך בהתנגדות". במקביל הודיע וליד עסאף, השר הפלסטיני האחראי על המעקב והמאבק בגדר ההפרדה ובהתנחלויות, כי למשפחת אבו חמיד יסופק בית חילופי וכי היום תוקם ועדה לאומית להקמת הבית מחדש מהר ככל האפשר.

 

לפני שבועיים דחה בג"ץ את העתירה נגד הרס בית המחבל ולמשפחה ניתנו 10 ימים של התארגנות לצורך ביצוע ההריסה. בחודש ספטמבר צה"ל הודיע למשפחתו של אבו חמיד כי בכוונתו להרוס את כל הבניין בן ארבע הקומות שבו התגורר המחבל, שהשליך על לוברסקי לוח שיש מגג בית בפאתי רמאללה. הודעה על כוונה להרוס שתי קומות במבנה כבר נמסרה למשפחת המחבל לפני יותר מחודש. בשבועות האחרונים נערכה ביוזמת צה"ל בדיקה נוספת, ובסיומה הוחלט להרוס את הבניין כולו.

 

בעקבות גל הפיגועים האחרון, הורה שלשום ראש הממשלה בנימין נתניהו לצה"ל להגביר את הצעדים למלחמה בטרור, ובכלל זאת דרש לזרז את הריסת בית אבו חמיד ואת בית משפחת אשרף נעאלווה, המחבל מברקן, ולהרוס את הבתים תוך 48 שעות. בנוסף הוא הורה על הגברת מעצרים מינהליים של פעילי חמאס ביו"ש והצבת מחסומים בכבישים.

רונן לוברסקי  (מתוך עמוד הפייסבוק של רונן לוברסקי )
סמ"ר רונן לוברסקי (מתוך עמוד הפייסבוק של רונן לוברסקי )

ולדימיר לוברסקי, אביו של רונן, התייחס לפני שבועיים לאישור הריסת ביתו המלא של המחבל איסלאם יוסף אבו חמיד: "החלטת בג"ץ היא ניצחון השפיות. אנו מקווים כי כעת ימשיכו המחוקקים בצעדים המתבקשים הבאים והם קידום חבילת הרתעה נגד הטרור. אנו מצפים רק לדבר אחד נוסף והוא הטלת עונש מוות למחבל שרצח את רונן".

 

לפני כן שיגר לוברסקי האב מכתב חריף לאלוף פיקוד המרכז, נדב פדן, ובו כתב כי "שלושה חודשים וחצי עברו מאז שרונן נרצח והבית של המחבל עדיין עומד. שלושה חודשים וחצי שאנחנו מקבלים את אותן תשובות". בחודש אוגוסט האחרון נפתח משפטו של אבו חמיד, הנאשם בהריגה בכוונה, סעיף השווה ערך לרצח. אביו של רונן אמר בפתח המשפט: "אנחנו מצפים מהתביעה הצבאית לגזור עונש מוות על מנת לחזק את ההרתעה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים