שתף קטע נבחר

בג"ץ אישר: בית המחבל שרצח את רונן לוברסקי ייהרס בשלמותו

לאחר שבספטמבר הודיע צה"ל למשפחתו של איסלאם יוסף אבו חמיד על הכוונה להרוס את כל הבניין בן ארבע הקומות שבו התגורר, בית המשפט קבע לטובת המהלך. השופט ג'ורג' קרא היה בדעת מיעוט וביקש להרוס חלק את הבניין

רונן לוברסקי (מתוך עמוד הפייסבוק של רונן לוברסקי )
סמ"ר רונן לוברסקי ז"ל(מתוך עמוד הפייסבוק של רונן לוברסקי )

בג"ץ הודיע היום (א') על דחיית העתירה נגד הריסת ביתו של איסלאם יוסף אבו חמיד, המחבל שנאשם ברצח סמ"ר רונן לוברסקי ז"ל. השופטות ברק, ארז ו-וילנר דחו את העתירה ואילו השופט ג'ורג' קרא היה בדעת מיעוט וטען כי יש להרוס רק חלק מהמבנה ולא את כולו. בסוף כאמור הוחלט להתיר את ההריסה, ונתנו למשפחה 10 ימים של התארגנות לצורך ביצוע ההריסה.

 

בחודש ספטמבר צה"ל הודיע למשפחתו של אבו חמיד כי בכוונתו להרוס את כל הבניין בן ארבע הקומות שבו התגורר המחבל, שהשליך על לוברסקי לוח שיש מגג בית בפאתי רמאללה. על פי דובר צה"ל, הודעה על כוונה להרוס שתי קומות במבנה כבר נמסרה למשפחת המחבל, איסלאם יוסף אבו חמיד, לפני כשלושה שבועות. בשבועות האחרונים נערכה ביוזמת צה"ל בדיקה נוספת, ובסיומה הוחלט להרוס את הבניין כולו.

 

ולדימיר לוברסקי, אביו של רונן, התייחס לאישור הריסת ביתו המלא של המחבל איסלאם יוסף אבו חמיד: "החלטת בג"ץ היא ניצחון השפיות. אנו מקווים כי כעת ימשיכו המחוקקים בצעדים המתבקשים הבאים והם קידום חבילת הרתעה נגד הטרור. אנו מצפים רק לדבר אחד נוסף והוא הטלת עונש מוות למחבל שרצח את רונן". יו"ר תנועת "אם תרצו" מתן פלג, שמלווה את פורום "בוחרים בחיים" שבו חברה משפחת לוברסקי, אמר כי "שופטי בג"ץ לא היו צריכים כלל לדון בעתירה".

 

 

כשבוע לפני הודעת צה"ל, שיגר ולדימיר לוברסקי מכתב חריף לאלוף פיקוד המרכז, נדב פדן, ובו כתב כי "שלושה חודשים וחצי עברו מאז שרונן נרצח והבית של המחבל עדיין עומד. שלושה חודשים וחצי שאנחנו מקבלים את אותן תשובות". במכתב הלין האב על התשובות שקיבלה המשפחה מהצבא.

 

"כל התקופה הזאת אנחנו עוקבים אחרי התפתחות הליך הריסת בית המחבל (או יותר נכון אי הריסת הבית). ב-22 ביולי קיבלנו תגובה שאומרת כי נערך מיפוי של הבית וגובשה חוות דעת הנדסית בעניין הריסתו. כחודש לאחר מכן, ב-13 באוגוסט, נאמר לנו שהטיפול נמצא בשלבים מתקדמים, וב-7 בספטמבר נאמר שהתקבלה השגה ממשפחת המחבל ושהאלוף צריך לקבל עוד כמה בדיקות הנדסיות כדי לקבל החלטה סופית".

 

בחודש אוגוסט האחרון נפתח משפטו של אבו חמיד, הנאשם בהריגה בכוונה, סעיף השווה ערך לרצח. אביו של רונן אמר בפתח המשפט: "אנחנו מצפים מהתביעה הצבאית לגזור עונש מוות על מנת לחזק את ההרתעה". במשפחת לוברסקי כעסו על הרכב השופטים, המורכב משני רבי סרנים וסגן אלוף, שלא יכול לגזור עונש מוות.

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים