שתף קטע נבחר

השרים אישרו לקדם את "חוק ההסדרה 2", היועמ"ש: "לא חוקתי"

ועדת השרים לחקיקה אישרה את הצעת החוק שמסדירה מעמד מאחזים. המשנה ליועמ"ש נזרי: "יש בעיית משילות, חוסר יכולות ליישם החלטות ממשלה. החוק עלול להוביל לסיכון בזירה הבינלאומית". השר לוין: "התיישבות חזקה היא התשובה הטובה ביותר לטרור"

הצעת החוק "יישובים ושכונות בהליכי הסדרה", המכונה גם "חוק ההסדרה 2" אושרה היום (א') בוועדת השרים לענייני חקיקה, חרף התנגדות היועץ המשפטי לממשלה בשל "מניעה חוקתית". ההצעה אמורה לזכות לתמיכת הקואליציה בהליכי החקיקה בכנסת, אך לא ברור אם ומתי אלו יקודמו.

 

 

מטעם היועץ המשפטי לממשלה דיבר בישיבה המשנה שלו, עו"ד רז נזרי, שלפי הודעת הדוברות "הציג בפני ועדת השרים לענייני חקיקה את התנגדותו הנחרצת של היועץ המשפטי לממשלה להצעת החוק". נזרי ציין, בין היתר, כי ההצעה "עלולה להוביל לפגיעה גורפת בזכות הקניין ומעוררת קשיים משפטיים רבים בהקשרים של שוויון בפני החוק ושלטון חוק".

 

מהלך ההכשרה של מנדלבליט ייתר את החוק?

 

החוק, שמקדם חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי, בתמיכת יו"ר מפלגתו, שר החינוך נפתלי בנט, מעגן בחקיקה את מעמדם המיוחד של המאחזים והשכונות בהתנחלויות, שמוגדרים בהצעה יישובים ביהודה ושומרון הנמצאים על אדמות מדינה. במקרים רבים מדובר במקומות שבהם יש מחלוקת לגבי מעמד הקרקע לנוכח רישום בעלות פלסטינית.

עמונה, מאחז שפונה (צילום: Topview) (צילום: Topview)
עמונה, מאחז שפונה(צילום: Topview)

 

הצעת החוק כוללת שלושה רכיבים עיקריים: הראשון - קביעת מסגרת זמנים להסדרת היישובים, ולפיה הממשלה תחויב להשלים את מהלכי ההסדרה של יישובים אלו בתוך שנתיים ממועד חקיקת החוק.

 

השני - בתקופת הביניים, תתאפשר קבלת השירותים המוניציפליים שלהם זכאי כל אזרח, בהם חיבורי קבע לחשמל ולמים, פינוי אשפה, תחזוקת גני ילדים ועוד. כיום נאסר על הרשויות המקומיות, משרדי הממשלה והחברות הממשלתיות להעניק שירותים מוניציפליים לאלפי המשפחות.

 

המרכיב השלישי שעליו מבוססת הצעת החוק הוא הקפאת מהלכי ההריסה הקיימים. עד להשלמת הליכי ההסדרה, יוקפאו כל הליכי האכיפה והצווים המנהליים, וכן לא יבוצעו פעולות של יחידת אכיפה במנהל האזרחי, בלא הנחיה ישירה של שר הביטחון, ראש הממשלה ובאישור הקבינט.

 

היועמ"ש: העמדנו כלים

לפי ההודעה מטעם היועץ המשפטי לממשלה, לאור דברים שעלו בישיבה באשר למטרת החוק, התריע נזרי בפני השרים, כי בשל "מה שנראה כבעיית משילות של חוסר יכולת ליישם החלטות ממשלה שכבר נקבעו בעניינים אלו, בין היתר בשל בעיות של תקנים וכיו"ב, מובא לאישור חוק המעורר בעיות משפטיות משמעותיות ביותר, שאף עלול להוביל להשלכות בינלאומיות ולחשוף את ישראל לסיכונים משמעותיים בהיבט זה".

 

נזרי הדגיש כי היועץ המשפטי "העמיד לרשות הדרג המדיני שורה של כלים להסדרת התיישבות העומדים בגדרי הדין, ונדרש כי גורמי הממשלה הרלבנטיים יפעלו ליישמם ביחס לנקודות היישוב נשוא הצעת החוק; וזאת, במטרה לבחון היכן וכיצד ניתן להסדיר דברים באופן פרטני ונקודתי באופן חוקי לאחר בחינת ההיבטים הקנייניים והתכנוניים של המקום".

 

תזכורת - מהו "חוק ההסדרה" הראשון?

רז נזרי (צילום: יואב דודקביץ)
המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי(צילום: יואב דודקביץ)

יריב לוין בראיון אולפן ynet (צילום: יריב כץ)
השר יריב לוין. הצעד הראשון(צילום: יריב כץ)

שר התיירות ומ"מ יו"ר ועדת השרים לענייני חקיקה, השר יריב לוין, אמר: "פעלתי בכל כוחי להעברת החוק היום בוועדת השרים לחקיקה ואני מברך על הצעד הראשון בדרך להסדרת היישובים. התיישבות חזקה היא התשובה הטובה ביותר לטרור ולרצחנות הפלסטינית. התושבים הגרים ביישובים הנמצאים בהליכי הסדרה זכאים לכל השירותים המוניציפליים בדיוק כמו כל אזרח אחר בישראל".

 

השר בנט אמר כי "ממשלת הימין לא יכולה להתייחס לאזרחי יהודה ושומרון כאל אזרחים סוג ב'. חוק 'מרקם חיים' מתקן עוול של שנים רבות - לאחר שהגבלות בירוקרטיות מנעו מראשי הרשויות ביהודה, שומרון ובנימין לדאוג לתושבים שלהם לשירותים בסיסיים, אנחנו נתקן את זה. עלינו לממש את רצון הבוחר, ליישם מדיניות ימין, לתמוך בחוק ולתקן את העוול".

 

לדברי שרת המשפטים איילת שקד, "ועדת השרים לחקיקה עשתה היום את המעשה הנכון ונתנה אמירה חד משמעית שתסדיר את ההתיישבות הצעירה ביהודה ושומרון. בשלוש השנים האחרונות שינינו את השיח - משיח של פינוי עברנו לשיח של הסדרה. אין סיבה שתושבי יו"ש ייאלצו לחיות תחת חרב פינוי תמידית. המחבלים ידעו שאנחנו כאן כדי להישאר. פיגועים לא ירתיעו אותנו".

 

ח"כ סמוטריץ': "מדינת ישראל הקימה התיישבות מפוארת ואחריותה לאפשר מרקם חיים נורמלי לתושביה. אזרחי יהודה ושומרון הם שווי חובות הגיע הזמן שיהיו גם שווי זכויות. אני קורא לראש הממשלה ושר הביטחון לקדם את החוק במהירות האפשרית על מנת להעניק לאזרחים את המגיע להם. הממשלה הזו מחוייבת להסדרת ההתיישבות והמחויבות הזו לא יכולה להישאר רק ברמת הדיבורים. הגיע העת לעבור לשלב המעשים״.


פורסם לראשונה 16/12/2018 14:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים