שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  פשרת מחירי הלחם: לחם אחיד פרוס וחלה יתייקרו ב-3.85%

  משרד הכלכלה סיכם עם המאפיות כי שלושה סוגי לחם לא יתייקרו ושני סוגים יתייקרו בשיעור גבוה מזה שתוכנן. עקב כך, לא יתייקרו לחם אחיד כהה 750 גרם, לחם לבן 750 גרם ולחם לבן פרוס וארוז 500 גרם. החלה תתייקר בכ-19 אגורות ולחם אחיד כהה ופרוס יתייקר בכ-26 אגורות. הסיכום כפוף לאישור ועדת המחירים

  משרד הכלכלה הודיע היום (א') כי סיכם עם המאפיות ששלושה סוגי לחם לא יתייקרו ושני סוגים יתייקרו בשיעור גבוה מזה שתוכנן.

   

  מחשמל ואסם עד השומשום: גל ההתייקרויות מתרחב

  בעקבות גל ההתייקרויות: כחלון מאריך את הפחתת המכסים

   

  עקב כך, לא יתייקרו לחם אחיד כהה 750 גרם, לחם לבן 750 גרם ולחם לבן פרוס וארוז 500 גרם. חלה או מאפה שמרים 500 גרם ולחם אחיד כהה פרוס וארוז 750 גרם יעלו בשיעור של כ-3.85%, שהם כ-19 אגורות עבור חלה וכ-26 אגורות עבור לחם אחיד כהה ופרוס. זאת במקום 3.4% כמתוכנן. במשרד האוצר טענו כי תכננו להעלות את מחירי הלחם המפוקח בשיעור של 3.4% בעקבות בקשת המאפיות לנוכח התייקרות תשומות.

  החלה לשבת תעלה יותר (צילום: ויז'ואל/פוטוס) (צילום: ויז'ואל/פוטוס)
  החלה לשבת תעלה יותר(צילום: ויז'ואל/פוטוס)
   

  ממשרד הכלכלה נמסר כי "בהינתן המלצת ועדת המחירים לעלות את מחירי הלחמים בפיקוח באופן אחיד, נעשתה התאמה כך שהם לא יחולו על מוצרי הלחם הבסיסיים ביותר.

   

  הסיכום טעון אישור ועדת המחירים והגורמים המשפטיים".

   

  הסיכום הגיע לאחר שאתמול אמר ל-ynet שר הכלכלה, אלי כהן, כי הציע לפצות את המאפיות ב-18 מיליון שקל משום שסכום זה מהווה 3.4% מגודל שוק הלחם המפוקח שעומד על כ-500 מיליון שקל.

   

  הן מצידן ביקשו להוציא את סוגי הלחם הללו מפיקוח, או לקבוע להם מחירי מינימום, מתחת להם אסור יהיה למכור אותם, שכן רשתות השיווק מוכרות לעיתים לחם מפוקח במחירים נמוכים ממחירי הפיקוח. הן עושות זאת למורת רוחן של המאפיות, שמצידן מוכרות סוגי לחם לא מפוקחים ביוקר: בכ-17-13 שקל. השר סירב לבקשות אלה.

   

  כהן מסר להן שאם ידחו את הצעת הפיצוי שלו, הוא יפעל לשינוי חקיקה כדי למנוע את ההתייקרות. כיום, לא נדרשת חתימת שרים לאישור מחירי הלחם המפוקח. מדובר במנגנון אוטומטי של התייקרות או הוזלה, כשאת מחירי הלחם קובעת ועדה משותפת למשרדי הכלכלה והאוצר. אם המאפיות יסרבו להצעת הפיצוי – אזי הוא יביא לתיקון החוק, כך שמעתה והלאה תידרש חתימת שר לכל שינוי במחירים.

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים