שתף קטע נבחר

ראש מועצת שומרון צעק על ציפי לבני: "למה את שונאת אותנו?"

במהלך ישיבת ועדת חוץ וביטחון שהתכנסה ביישוב עפרה, ראשי המועצות ביהודה ושומרון דרשו להסדיר יישובים ולחזק את ההתיישבות. יוסי דגן צעק על לבני: "למה את מתנשאת?". לבני: "בניית עוד יישובים היא לא מענה ביטחוני לטרור, זה קידום אג'נדה פוליטית. אני לא שונאת, אני כועסת"

  

 

עימות קולני חריף בישיבת ועדת חוץ וביטחון שהתכנסה היום (א') לדיון ביישוב עפרה. במהלך ויכוח על המשך הבנייה בהתנחלויות, ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, הטיח ביו"ר האופוזיציה ציפי לבני: "למה את מתנשאת? למה את שונאת אותנו"?. לבני השיבה: "אני לא שונאת, אני כועסת".

 

במהלך הדיון דרשו ראשי מועצות ביהודה ושומרון לפעול להסדרת היישובים, חיזוק ההתיישבות וביטחון התושבים המתגוררים ביישובים. דגן אמר כי התשובה לטרור היא עוד ועוד בנייה וחיזוק ההתיישבות. לבני התנגדה לדבריו ואמרה: "אנחנו מאוחדים בביטחון, אבל אל תכניסו לתוך זה אג'נדה פוליטית. את צורכי הביטחון לא תקבעו".

 

תגובתה עוררה סערה ודגן, שזכה לגיבוי מחברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) ואורן חזן (ליכוד), צעק לעברה: "למה את שונאת אותנו? למה את מתנשאת עלינו?". ח"כ חזן הוסיף: "בשום מקום בעולם לא היית מדברת ככה".

 

דגן תקף את לבני בחריפות ואמר: "את לא היית מעזה לדבר כך לראש רשות מעוטף עזה. אנחנו קברנו תושב. תינוק בן שלושה ימים. תכבדי אותנו. למה את שונאת אותנו? למה את מתנשאת עלינו? ציפינו שבזמן כזה תבואי תשתתפי בצער, ותעזרי לנו בלי קשר לוויכוח הפוליטי להשגת מרכיבי בטחון לישובים ולהציל חיים. במקום זה את מגיעה עם מיקרופון עם החולצה כדי לעשות הצגה".

 

לבני השיבה: "אני לא שונאת, אבל אני כועסת. תדע שמה שאתה מרגיש כלפי התושב אני מרגישה כלפי כל אזרחי ישראל. נוכל להמשיך לנהל את הוויכוח כשנבין שהכאב שלנו הוא אותו כאב וכולנו רוצים לתת ביטחון לכולם. את הוויכוח הפוליטי הקשה בינינו ננהל על בסיס זה, ולא בכסות ביטחונית".

ועדת חוץ וביטחון שהתכנסה לדיון בישוב עופרה במהלך סיור מיוחד של הוועדה, סיפקה זמן לא רב לאחר העימות בממשלה, עימות קולני נוסף ()
העימות בישיבת ועדת חוץ וביטחון, היום בעפרה

ועדת חוץ וביטחון שהתכנסה לדיון בישוב עופרה במהלך סיור מיוחד של הוועדה, סיפקה זמן לא רב לאחר העימות בממשלה, עימות קולני נוסף ()

ועדת חוץ וביטחון שהתכנסה לדיון בישוב עופרה במהלך סיור מיוחד של הוועדה, סיפקה זמן לא רב לאחר העימות בממשלה, עימות קולני נוסף ()

יו"ר האופוזיציה לבני אמרה בדיון: "כולנו כאן ביחד. בכאב הזה. כאב הפיגועים קורע את כולנו. צה"ל מקבל גיבוי מלא מכולנו על מנת לספק ביטחון. את ההכרעה אם הכשרת יישובים נותנת ביטחון - יתנו גורמי הביטחון. אבל צריך לומר בהגינות: בניית עוד יישובים היא לא מענה ביטחוני לטרור, זה קידום אג'נדה פוליטית. אסור לבלבל בין ביטחון ואידיאולוגיה. האידיאולוגיה שלכם לגיטימית אבל היא לא קשורה לביטחון ולא צריכה להיאמר בכסות ביטחונית.

 

"לא אקבל את את הניסיון לקדם בימים קשים אלה אג'נדה פוליטית שאינה קשורה לביטחון, כמו עוד בנייה או סיפוח", הוסיפה לבני. "יש בינינו מחלוקת קשה. אני רוצה להיפרד מהפלסטינים ואתם רוצים לספח. זה כבר לא עניין בינינו לבין הפלסטינים אלא בינינו לבין עצמנו. ואת הויכוח הזה ננהל בנפרד מהדיון הבטחוני".

 

דיכטר: "לחבית הטרור יש תחתית"

יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ אבי דיכטר, אמר בדיון: "חשוב לי להבהיר: לחבית הטרור יש תחתית. זו לא חבית ללא תחתית. בשנים הקשות מאוד של האינתיפאדה השנייה אמרו לנו בעולם שאין אפשרות לנצח את הטרור. צה"ל, השב"כ, המשטרה והתושבים הוכיחו שניתן לנצח את הטרור. האחריות שלנו היא כוללת, מהצפון לדרום ועד הפיגועים הקשים ביו"ש. אנחנו בוועדה נפקח על הנושא הזה כדי לוודא שהביטחון ותחושת הביטחון לא ייפגעו. אם נצטרך לפעול חזק ומהר יותר כדי לספק תחושת ביטחון - אנחנו נספק תחושת ביטחון. אם יהיה עימות בין ביטחונם ותחושת ביטחונם של תושבי יהודה ושומרון לבין איכות החיים של הפלסטינים - אנחנו יודעים במה נתמקד". 

 

מוקדם יותר היום היה עימות חריף בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשרי הבית היהודי. בדיון הבוקר על העברת תיקי הקליטה והחוץ, שבהם מחזיק כרגע נתניהו, אמרה השרה איילת שקד שתימנע בהצבעה מאחר שהשר נפתלי בנט צריך לדעתה להיות שר ביטחון במשרה מלאה. זאת, לאחר שהשניים מחו נגד נתניהו בהפגנת הימין מול משרדי ראש הממשלה.

 

בנט עקץ את ראש הממשלה על המצב הביטחוני, ונתניהו ענה: "אתם עושים מעשה לא ראוי, שלא ייעשה. מערכת הביטחון מתפקדת בצורה מצוינת. שמענו כבר על האולטימטומים שלכם". במהלך העימות השרה שקד אמרה לנתניהו ולשר ישראל כץ: "תפסיקו לחרטט", והשר בנט אמר כי צריך שר ביטחון במשרה מלאה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים