שתף קטע נבחר

חרף התנגדות היועמ"ש: החוק לגירוש משפחות מחבלים יקודם

ועדת השרים לחקיקה אישרה את הצעת החוק לגירוש משפחות מחבלים שביצעו או ניסו לבצע פיגוע. היועמ"ש התנגד להצעה מכיוון שהיא מנוגדת לחוק הבינלאומי. בנט: "צעד חשוב במלחמה נגד הטרור ובהשבת ההרתעה"

שחרור אסירים פלסטינים. ארכיון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שחרור אסירים פלסטינים. ארכיון(צילום: גיל יוחנן)

ועדת השרים לחקיקה אישרה הערב (א') את הצעת החוק לגירוש משפחות מחבלים, שמקדם שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט. ההצעה אושרה למרות התנגדותו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.

 

 

הצעת החוק, שאותה מקדמים בנט וח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי), נדחתה כמה פעמים לבקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו והועברה לדיון בקבינט. במהלך הדיון אמר מנדלבליט שהוא מתנגד להצעה מכיוון שהיא מנוגדת לחוק הבינלאומי.

 

השרים הדגישו שהנימוק הזה לא צריך לתקוע את החוק ויש לחוקק אותו למרות התנגדות היועמ"ש. עמדת הליכוד הערב הייתה כי יש לתמוך בחוק ולהביאו להצבעה בקריאה ראשונה.

 

בתום דיון ארוך ביקש בנט משרת המשפטים איילת שקד, שעומדת בראש ועדת השרים לחקיקה, לאשר את ההצעה בוועדה. ההצבעה של ועדת השרים התבצעה באמצעות פתקים שהשאירו השרים, שבהם ציינו אם הם תומכים או מתנגדים לחוק.

 

 

נפתלי בנט ישיבת ממשלה (צילום: מארק ישראל סלם)
בנט, יוזם ההצעה. "צעד חשוב במלחמה נגד הטרור"(צילום: מארק ישראל סלם)

על פי ההצעה, אלוף פיקוד המרכז יוכל לגרש משפחת מחבל שפגע או ניסה לפגוע מאזור מגוריהם לאזור אחר ביהודה ושומרון בתוך שבעה ימים ממועד הפיגוע. מטרת ההצעה היא להביא להגברת ההרתעה.

 

"אישור החוק הוא צעד חשוב במלחמה נגד הטרור ובהשבת ההרתעה", אמר בנט. "המחבלים הפסיקו לפחד מאיתנו. יהודים נרצחים כי השתתפות בפיגועי טרור הפכה לביזנס משתלם והמשפטיזציה משתקת את מערכת הביטחון מלפעול. אני שמח שהחלטנו להעביר את החוק, למרות התנגדותם הנמצרת של המשפטנים הסובבים את נתניהו. אנחנו משיבים את ההרתעה כדי שישראל תחזור לנצח".

עמונה, מאחז שפונה. הסדרת היישובים שנמצאים על אדמות מדינה (צילום: Topview) (צילום: Topview)
עמונה, מאחז שפונה. הסדרת היישובים שנמצאים על אדמות מדינה(צילום: Topview)

מוקדם יותר היום אושרה בוועדת השרים הצעת החוק "יישובים ושכונות בהליכי הסדרה", שמכונה גם "חוק ההסדרה 2". החוק, שמקדם חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי,

 בתמיכת בנט, מעגן בחקיקה את מעמדם המיוחד של המאחזים והשכונות בהתנחלויות, שמוגדרים בהצעה יישובים ביהודה ושומרון הנמצאים על אדמות מדינה. במקרים רבים מדובר במקומות שבהם יש מחלוקת לגבי מעמד הקרקע לנוכח רישום בעלות פלסטינית.

 

ההצעה אושרה למרות התנגדות היועמ"ש. מטעמו דיבר המשנה שלו, עו"ד רז נזרי, שלפי הודעת הדוברות "הציג בפני ועדת השרים לענייני חקיקה את התנגדותו הנחרצת של היועץ המשפטי לממשלה להצעת החוק". נזרי ציין, בין היתר, כי ההצעה "עלולה להוביל לפגיעה גורפת בזכות הקניין ומעוררת קשיים משפטיים רבים בהקשרים של שוויון בפני החוק ושלטון חוק".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים