שתף קטע נבחר

העובדים הסוציאליים הפגינו בת"א, שירותי הרווחה שובתים

המוחים ממשיכים בשביתה על רקע מקרי האלימות ותנאי ההעסקה - והתרכזו מחוץ לקריית הממשלה - ממנה המשיכו בתהלוכה לכיכר רבין. אתמול הוסכם להמשיך במו"מ על אבטחה - אך במשרד האוצר סירבו לדון בתנאי ההעסקה

 

אלפי בני אדם השתתפו בהפגנת העובדים הסוציאליים הבוקר (ב') מחוץ לקריית הממשלה בתל אביב במחאה על שכרם ועל האלימות המופנית כלפיהם. המפגינים יצאו לתהלוכת מחאה ברחובות קפלן ואבן גבירול והמשיכו להפגנה בכיכר רבין. ynet העביר את המחאה בשידור חי.

 

המפגינים קראו סיסמאות והחזיקו שלטים שעליהם נכתב בין היתר "כחלון כחלון תתעורר כי דמנו לא הפקר", "באנו עומס לגרש", "הזנחה של הרווחה - אלימות מצמיחה", ועוד. יו"ר ארגון העובדים הסוציאליים, ענבל חרמוני, אמרה לאולפן ynet כי "אנחנו מתריעים על המצב הזה כבר שנים ארוכות. במשרד הרווחה ובמשרד האוצר לא חשבו ליזום תוכנית לשיקום המשבר. הפסקתי את העבודה כדי להגן על העובדים הסוציאליים. זאת אפילו לא שביתה, זו הגנה עצמית".

 

מחאת העובדים הסוציאליים בצל אביב (צילום: מוטי קמחי)
מחאת העובדים הסוציאליים בצל אביב(צילום: מוטי קמחי)

מחאת העובדים הסוציאליים בצל אביב (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

מחאת העובדים הסוציאליים בצל אביב (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

חרמוני הטילה את האחריות על משרד האוצר: "בעיניי מי שצריך לבוא עם הצעות זאת הממשלה, ולא אנחנו. מי שלא הגיע עם פתרונות ורק דיבר מסביב אלה האנשים של האוצר. אני לא יודעת אם אני צריכה לאיית את המילה מאבטח כדי שיבינו למה הכוונה".

 

לצד ההפגנה הושבתו היום כלל שירותי הרווחה ברחבי הארץ. במסגרת ההשבתה לא נערכה קבלת קהל במשרד הרווחה ובלשכות המקומיות. העו"סים במשרד החינוך, במוסד לביטוח לאומי ובמערכת הבריאות לא הגיעו לעבודה. בנוסף, המרכזים לטיפול באלימות במשפחה נותרו סגורים, והשובתים לא הגישו תסקירים לבתי משפט ולא השתתפו בוועדות החלטה של קטינים בסיכון.

 

נציגי השובתים נפגשו אתמול לפגישת מו"מ נוספת עם משרד האוצר, שבסיומה הוחלט להמשיך בשביתה. הנציגים הסכימו להתניע משא ומתן אינטנסיבי בנוגע לדרישות ההגנה על העובדים, אך משרד האוצר סירב לדון בדרישות הנוגעות לתנאי העבודה, השגר והעומסים.

 

 
מחאת העובדים הסוציאליים בצל אביב (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

מחאת העובדים הסוציאליים בצל אביב (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)
 

איגוד העובדים הסוציאליים דורש ממשרדי האוצר והרווחה לדאוג לאבטחה בכל שעות קבלת הקהל בלשכות באמצעות מאבטחים עם הכשרה רלוונטית, דלתות משוריינות, מצלמות אבטחה ולחצני מצוקה. העובדים הסוציאליים דורשים גם מימון ומתן אבטחה מקיפה ואישית גם מחוץ לשעות העבודה עבור עובדים שקיבלו איומים על חייהם, או עברו אירועי אלימות.

 

במשרד האוצר אמרו כי "צר לנו שלמרות ההסכמה לדון בסוגיות של מוגנות העובדים הסוציאליים, האיגוד ממשיך בשביתה שעליה הכריז אתמול בבוקר. טרם התקיים דיון ענייני בנושא. אנו קוראים לאיגוד לשוב לשולחן הדיונים על מנת לפתור את הנושא בהקדם ועל הצד הטוב ביותר, במקום להרחיב את הדרישות, להאריך את השביתה ולפגוע באוכלוסיות החלשות הזקוקות ביותר לשירותי הרווחה".

 

הפגנה של עובדים סוציאליים מול קרית הממשלה בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
סיבוב נוסף. מחאת העובדים הסוציאליים(צילום: מוטי קמחי)

מחר אמורה להתקיים פגישה בין שר האוצר משה כחלון, שר העבודה והרווחה חיים כץ ויו"ר איגוד העובדים הסוציאליים ענבל חרמוני. במשרד הוסיפו כי "עד כה לא הועברו דרישות מסודרות מטעם יו"ר האיגוד ומהלך ההשבתה יצא לדרך מבלי לנסות ולמצות את הדרכים לפתרון המצוקות". במשרד הבטיחו כי בנושא תנאי ההעסקה והשכר תחל הידברות עם האוצר, וטענו שבשנה האחרונה גדלו באופן משמעותי התקציבים בתחום סל אבטחה ובטיחות ברשויות המקומיות.

 

השר כץ הדגיש כי הוא תומך בצורך לשפר את תנאי ההעסקה של העובדים, אך הוסיף כי "השבתה של כלל שירותי הרווחה היא צעד שגוי שלא משתמשים בו כשהדלת פתוחה והאינטרסים זהים. אם לא נצליח בניסיונות ההידברות - שייצאו להשבתה ללא הגבלה עד שיביאו את התוצאה".

 

יו"ר השדולה בכנסת למען העובדים הסוציאליים, ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) אמר: "מדיניות האוצר הביאה לקריסת מחלקות הרווחה, אבל מישהו שם כנראה נחוש לרסק אותן עד הסוף. עובדים סוציאליים, שחלקם נשענים על הבטחת הכנסה עם 650 תיקים בממוצע שמונחים בכל רגע על שולחנם - זה משבר שהאוצר לא מבין בכלל את עוצמתו".

 

שר הרווחה לשעבר, ח"כ מאיר כהן (יש עתיד), הוסיף כי "אין מרחבי עבודה מוגנים ומאידך, יש עומס בלתי הגיוני על העובדים הסוציאליים", אמר. "לא ברור לי מדוע משרד הרווחה תוקע את הצעת החוק שלי להגבלת מספר התיקים לעו"ס משפחה לחמישים, כשההצעה אושרה בקריאה טרומית לפני יותר משנתיים".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
הפגנת העובדים הסוציאליים
צילום: מוטי קמחי
מומלצים