שתף קטע נבחר

הערה פיקודית למח"ט בעקבות ירי הנ"ט מעזה לאוטובוס החיילים

ממצאי התחקיר על ירי הטיל מעזה בחודש שעבר שממנו נפצע קשה חייל העלו ליקויים בהתנהלות הכוחות בשטח ובמשמעת המבצעית. הערה פיקודית תירשם למפקד החטיבה המרחבית, למפקד הגדוד הגזרתי ולשני מפקדי פלוגות

בעקבות תחקיר ירי טיל הנ"ט שממנו נפצע קשה חייל בחודש שעבר בעיצומו של גל ההסלמה בדרום החליט צה"ל לרשום הערה פיקודית למפקדים שהיו אחראים על הכוחות בגזרה. ההערות יירשמו למפקד החטיבה המרחבית, למפקד הגדוד הגזרתי ולשני מפקדי פלוגות.

 

 

השבוע הסתיים הליך התחקיר המבצעי של אירוע ירי הנ"ט על-ידי חמאס לעבר אוטובוס סמוך לאתר "חץ שחור" ב-12 בנובמבר. האירוע התרחש בתחילת סבב לחימה בגבול רצועת עזה. כחלק מההיערכות המבצעית הוצבו חסימות במרחב, בהן גם חסימה באמצעות ניידת משטרה צבאית בכניסה לאתר שאליו הגיע האוטובוס לנוכח הערכת המצב וניתוח האיומים.

אוטובוס נפגע ירי מ עזה (צילום: AP)
(צילום: AP)

אוטובוס נפגע ירי מ עזה (צילום: AFP)
האוטובוס עלה באש(צילום: AFP)

בתחקיר, שהתבצע באוגדת עזה, בזרוע היבשה ובפיקוד הדרום והוצג לרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, נמצאו פערים מבצעיים בהתנהלות הכוחות בשטח בתחום שליטה, בידוד המרחב ובמשמעת המבצעית. בעקבות ממצאי התחקיר הוחלט כאמור להעיר פיקודית למפקד החטיבה המרחבית, למפקד הגדוד הגזרתי, וכן לשני מפקדי פלוגות.

 

מצה"ל נמסר כי "לקחי האירוע הופקו וייושמו. בעקבות התחקיר, אוגדת עזה גיבשה תוכנית מעודכנת לבידוד מרחב האוגדה בחירום שתתורגל באופן מלא בשבועות הקרובים".


אוטובוס נפגע ירי מ עזה (צילום: AFP)
האוטובוס לאחר ירי הטיל(צילום: AFP)

אוטובוס נפגע ירי מ עזה (צילום: AP)
האוטובוס נשרף כליל(צילום: AP)

שאריות אוטובס החיילים מירי נ
שרידי האוטובוס מעידים על האסון שכמעט התרחש ( )
 

 

בצה"ל הגדירו כשגיאה חמורה את התנהלות הכוחות במתחם שאליו הגיע האוטובוס, החשוף לירי ישיר מהצד העזתי של הגבול ונמצא במרחק של קילומטרים בודדים ממנו. בכירים בצה"ל גם הדפו טענות שהועלו לאחר התקרית, לפיהן חוליית הנ"ט שירתה את הטיל המתינה לרדת החיילים מהאוטובוס כדי למנוע תוצאה קשה יותר של עשרות הרוגים ישראלים.

 

אחריות הטיפול על כוחות התגבור שזרמו באותם ימים לאוגדת עזה הוטלה על שתי החטיבות המרחביות שקלטו אותם - הצפונית (שבה אירעה התקרית) והדרומית. בעבקבות ממצאי התחקיר, ועל רקע העובדה שהאירוע הסתיים עם חייל שנפצע קשה וללא הרוגים, הוחלט על הערות פיקודיות בלבד, מבלי שאלה ייזקפו גם כלפי הקצין הבכיר באזור, מפקד אוגדת עזה תת-אלוף אליעזר טולדנו.

 

מפקדים בגזרה לא יישמו לקחים מאירוע דומה אחר שהתרחש בינואר 2015 בגזרת הר דב: כוח תגבור מגבעתי הגיע לאוגדת הגליל בשל חשש לתקיפת תגובה של חיזבאללה על חיסול ג'יהאד מורנייה, שיוחס לישראל. כוחות התגבור הרבים סיירו בנקודות חשופות ליד הגבול, הפכו למטרות קלות לחיזבאללה, עד שמטח של שמונה טילי נ"ט פגע בשיירת גבעתי וגרם למותם של קצין ולוחם מהכוח.

 

האירוע, שבעקבותיו ירה חמאס מאות רקטות אל יישובי עוטף עזה, עלול היה להיגמר באסון כבד. חמאס ירה את הטיל לאחר שעשרות חיילים ירדו מהאוטובוס ושהו בחורשה. החייל שנפצע עמד בסמוך לאוטובוס והובהל במסוק לבית החולים סורוקה בבאר שבע. אביו של החייל בן ה-19 תהה: "למה שמו אותם שם? הם היו כמו ברווזים. אני מבקש שיפתחו בתחקיר, למה שמו אותם שם בזמן המלחמה?".

 

בחמאס התרברבו בירי הטיל אל האוטובוס, פרסמו את תיעוד השיגור והפגיעה והאירוע אף כיכב בחגיגות ה-31 לייסוד הארגון שהתקיימו בסוף השבוע ברצועת עזה. צילום של טיל הקורנט נכלל בכרזה גדולה בעצרת בכיכר המרכזית בעזה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
חייל נפצע קשה, האוטובוס עלה באש
צילום: AFP
מומלצים