שתף קטע נבחר

ניצב חכרוש: "החברה הערבית לא אלימה, מלבד אוכלוסייה קטנה"

על רקע מקרי הרצח האחרונים בלוד ובצפון אמר ניצב ג'מאל חכרוש בריאיון לאולפן ynet כי המבצע לאיסוף כלי נשק במגזר הערבי לא עלה יפה בגלל היעדר שיתוף פעולה: "אי אפשר לבוא, לדפוק בדלת ולהגיד 'אדוני תביא לי את הנשק'"

ניצב ג'מאל חכרוש, ראש המינהלת לשיפור שירותי המשטרה ביישובים הערביים, הודף את הטענות על מחדלים בתפקוד המשטרה לנוכח גל האלימות והפשיעה במגזר הערבי. בריאיון לאולפן ynet אמר חכרוש כי 68 מקרי רצח בשנה שעברה נגמרו ב-34 כתבי אישום - בדומה לשיעור בחברה היהודית. הוא הודה כי יש למשטרה בעיה באיתור כלי נשק לא חוקיים בשל אי שיתוף פעולה.  

 

  

במוצאי שבת נרצחו בלוד ג'דוע אזברגה (38) ורעייתו אמנה (37) שנורו למוות בתוך רכב, סמוך למשרדי להב 433. כשעה לאחר מכן נורו יריות, ככל הנראה כנקמה על רצח בני הזוג, שגרמו למותו של עלי אבו אל-ריחאן (42), תושב רמלה, שנפגע מכדור תועה. אחרי מעשי הרצח בלוד נקבע מותו של מוחמד אבו-דיאג (22) שנורה למוות ביפיע.

 

"לבוא ולהגיד שבחברה הערבית אין פענוחים לעומת 100% פענוח בחברה היהודית זה רחוק מהמציאות", אמר חכרוש, הניצב המוסלמי הראשון במשטרה, שציין כי "החברה הערבית לא אלימה. יש קבוצה קטנה שהיא אלימה, וגורמת לחוסר בביטחון האישי לרוב המוחלט, אזרחים נורמטיביים, שרוצים חיים שקטים. בואו נילחם באוכלוסייה הקטנה הזאת, אוכלוסייה אלימה שעושה שם לא טוב לחברה הערבית".

 

גם הם מתלוננים על זה שהם זקוקים למשטרה, שתשים סוף למצבורי הנשק.

"הם מתלוננים והם צודקים. אין יום שהמשטרה לא תופסת נשק. תופסים נשק על פי מודיעין, על פי חיפושים שאנחנו עושים ונמשיך במבצעים האלה, אבל נראה שיש הרבה נשקים. ברור שלא נתפוס הכול. המקורות של הנשק, גם על זה אנחנו עובדים, אם זה מהצבא או מהשטחים. אנחנו פועלים בכיוונים האלה, הכיוונים העיקריים לאספקת נשק".

 

 

הרכב שבו בוצע הרצח הכפול ליד משרדי להב 433 לוד (צילום: אבי מועלם)
הרכב שבו נרצחו שניים בלוד (צילום: אבי מועלם)

רצח כפול ליד משרדי להב 433 (צילום: אבי מועלם)
רצח במרחק עשרות מטרים מיחידת להב 433(צילום: אבי מועלם)
 

איך אתה מסביר את התופעה של אגירת נשק במגזר הערבי? מה הרקע?

"אני לא רוצה לחקור למה יש מאגרי נשק. עובדתית יש הרבה נשק, ואנחנו פועלים לתפוס את הנשק הזה. לפני שנה, ביוזמת השר לביטחון פנים, יזמנו מבצע החזרת נשקים ללא ענישה. באנו ואמרנו לציבור שהם יכולים להפקיד את הנשק ללא ענישה. לא היה שיתוף פעולה, לא מראשי ציבור ולא מאף אחד אחר, ולכן היו תפיסות מעטות של נשק והמשכנו לאסוף את הנשק בכוחות עצמנו. מאות פריטי נשק נאספו, ואנחנו נמשיך בזה, אבל זה לא די. אנחנו צריכים שיתוף פעולה מכל הגורמים".

 

אתם מפחדים להיכנס ללוד, לטייבה?

"להגיד מפחדים זה מוגזם, אנחנו נכנסים לכל מקום. אי אפשר לבוא, לדפוק בדלת ולהגיד 'אדוני, תביא לי את הנשק'. צריך פעולות מסוימות. הנשק מוחבא, אנחנו עושים עבודה מצוינת ומגיעים לחלק מהנשקים".

 

לדברי ניצב חכרוש, בכל מקום שבו הוקמה תחנת משטרה ניכרה ירידה באלימות. עוד אמר כי בשנה זו פחת מספר הנרצחים במגזר הערבי בתשעה לעומת השנה שעברה. "לתחושתי, אנחנו בתחילת הדרך. לדוגמה, בכפר ג'סר א-זרקא הוקמה תחנת משטרה, ואחריה נרשמה ירידה של 74% במקרי הירי לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה. נמשיך להקים תחנות משטרה ונגביר את השיטור ברחוב הערבי, שיקנה ביטחון אישי. זו המטרה שלנו, לתת שירותי משטרה טובים לאזרחים הנורמטיביים ולהילחם בפורעי החוק שמפריעים לכולם".

 

ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת תקף באולפן ynet, ואמר כי "הרצח בלוד אומר הכל. רצח תחת אפם של השוטרים, ליד תחנת משטרה. ומיד לאחר הרצח הכפול הזה של גבר ואשתו ההרה עוד רצח באותה עיר, זה אומר הכול. מדברים הרבה על זה שאין שוטרים ביישובים הערביים. מדובר בלוד, ליד תחנת משטרה, הנשק משתולל בכל מקום. אין יישוב ערבי שאין בו כמויות של נשק, ש-90% ממנו מגיעים בהברחות מבסיסי הצבא. איך זה שהצבא והמשטרה לא יכולים לגדוע את מסלול הברחות הנשק?".

 

אז למה לדעתך המשטרה לא עושה את זה?

"כי זו החצר האחורית של החברה הישראלית. כי אין קורבנות יהודים. אני אומר את זה בצורה בוטה. אם היה נפגע יהודי, האפשרות לפענוח, הסטטיסטיקה אומרת שהפענוח הוא כמעט מיידי ב-100% מהמקרים. ברצח נשים יהודיות יש פענוח של 100%, לא כך כאשר מדובר בנשים ערביות. ולכן הנשק משתולל, המשטרה כושלת באיסוף נשק ובמניעת מעשי הרצח ופענוח כדי להרתיע. אין הרתעה לפושעים.

 

"אני קורא למשטרה לאסוף את הנשק הקטלני, ולהתייחס אל הקורבנות כקורבנות שווים, ולא כאל קורבנות של חצר אחורית או אזרחים משניים, שזה לא כל כך חמור אם הם הורגים זה את זה. זו הרגשה נוראית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
זירת הרצח הכפול במוצאי שבת בלוד
צילום: אבי מועלם
מומלצים