שתף קטע נבחר

גם זה ג'וב: חנוך גלבשטיין הוא כרוז לוויות

אין ילד בני-ברקי שלא מכיר את הצלילים שבוקעים מהרכב שלו: בהיעדר אמצעים טכנולוגיים כגון ווטסאפ או פייסבוק - חנוך גלבשטיין (בתפקיד עוף השמים) מוליך את הקול, ומודיע על פטירות והלוויות. לפי סוג המנגינה של הכרוז ניתן לדעת מי הנפטר: האם הוא חסיד, ליטאי, אדם פשוט או גדול הדור

 

אחד מהצלילים הראשונים, כנראה, שכל ילד או ילדה מהמגזר החרדי לומד להכיר – הוא קולו של כרוז הלוויות. בתוך מכונית משפחתית יושב חנוך גלבשטיין מבני ברק, דור שלישי למשפחת קברנים. הוא מקליט את הודעה על הנפטר/ת לתוך מכשיר הקלטה, ונוסע ברחבי העיר כשהרמקול מכריז את מודעת האבל.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>

 

הבני-ברקים מאזינים רוב קשב למודעות האבל הקולניות. בהיעדר אמצעים טכנולוגיים כגון ווטסאפ או פייסבוק – חנוך גלבשטיין (בתפקיד עוף השמים) מוליך את הקול. המנהג הוא לקבור את המת כמה שיותר קרוב לשעת הפטירה, וזו הדרך להביא את האנשים באופן המהיר ביותר להלוויה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

"הרמקול הזה הוא כמו קבוצת ווטסאפ גדולה, עם חזרתיות גבוהה יותר", גלבשטיין אומר. "אנשים רואים את הרכב והרמקול מתקרבים, ופניהם נופלות כאילו בשורה רעה מתקרבת. אתה רואה אותם מכסים את פניהם בידיהם".

 

חנוך גלבשטיין (צילום: טל שחר)
"אנשים רואים את הרכב מתקרב - ופניהם נופלות". חנוך גלבשטיין בפעולה(צילום: טל שחר)

 

"האמת שזה קצת ככה מרגיש לא נעים, למה אני זה שצריך להודיע את זה", הוא מודה. "אני משתדל לא לכרוז בשעות הצהריים או הערב, בזמן השכבות הילדים, כדי לא להפריע - אבל תמיד יש אנשים שיצעקו עליי 'תכבה כבר, שמענו כבר'".

 

"כשאמות, אל תעשו עליי הכרזה"

לפי סוג המנגינה של הכרוז ניתן לדעת מי הנפטר: האם הוא חסיד, ליטאי, אדם פשוט או גדול הדור. לדבריו, "יש הגייה חסידית ויש הגייה ליטאית. יש מנגינה קצת יותר דרמטית כשנפטר רב חשוב, ופסוק שפותח או סוגר את ההכרזה. למשל, 'ניצחו אראלים את המצוקים ונשבה ארון הקודש'... 'וכל בית ישראל יבכו את השריפה אשר שרף ה'".

 

חנוך גלבשטיין (צילום: טל שחר)
"קבוצת הווטסאפ" הכי גדולה. גלבשטיין מקליט את הודעת האבל(צילום: טל שחר)

 

חנוך מעיד על עצמו שהוא טיפוס רגשן. "לכן אולי לא מתאימה לי העבודה הזו. אבל מצד שני, על פי רוב, אני לא מכיר את זה שנפטר וזה לא נוגע אליי באופן אישי... אני מכיר הרבה אנשים דווקא לאחר לכתם".

 

למרות שחנוך הוא זה שמכריז על אנשים מתים, כשזה נוגע אליו דעתו נחרצת: "אני מאוד לא אוהב את הדבר הזה. מאוד לא הייתי רוצה שיעשו עליי הכרזה. אשתי כבר קיבלה את ההנחיות – כשאמות, קחו אותי מבית החולים, שימו אותי בקבר ותעזבו אותי בשקט".


פורסם לראשונה 17/12/2018 22:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל שחר
חנוך גלבשטיין בפעולה
צילום: טל שחר
מומלצים