שתף קטע נבחר

תימן: בני 10 מגויסים ל"ג'יהאד נגד היהודים"

בתחקיר AP נחשפים ילדים-חיילים של המורדים נגד סעודיה. חלקם גויסו במגרשי כדורגל, אחרים פותו בהבטחות לכסף – ובעלי גת. בן 14 רצח שבוי בברזל מלובּן: "המפקד אמר". אחר העיד: "ילדים שסירבו פקודה נורו". בן 13 הפך גופות בשדה הקרב מחשש שאחיו בן ה-11, גם הוא לוחם, נהרג

תחקיר של סוכנות הידיעות AP חושף כי המורדים החות'ים, הנלחמים נגד סעודיה ובעלי בריתה על השליטה בתימן וזוכים לתמיכה מאיראן, גייסו לשורותיהם אלפים רבים של לוחמים-ילדים, בהם ילדים בני 10 בלבד. לפי מידע שאספה הסוכנות, החות'ים ניהלו קמפיין מאורגן ושיטתי לגיוס ילדים למלחמת האזרחים.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

חות'ים מפגינים בצנעא. בשטיפת המוח: שנאה ליהודים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חות'ים מפגינים בצנעא. בשטיפת המוח: שנאה ליהודים(צילום: רויטרס)
גורם בכיר בכוחותיהם של החות'ים, שביקש להישאר בעילום שם, הודה בשיחה עם AP כי מאז תחילת המלחמה, בשנת 2014, גייסו החות'ים 18 אלף ילדים-חיילים. בין החיילים הילדים היו מי שנשלחו הביתה בארון, אך מספרם אינו ידוע. המספר 18 אלף גבוה בהרבה מזה שדווח בעבר: בשנים האחרונות הצליח האו"ם לאמת רק ש-2,721 ילדים גויסו ללחימה. נתוני האו"ם נוגעים לילדים שגויסו על-ידי שני הצדדים, אך רובם על-ידי החות'ים.

 

בניסיונה לאמת את דבריו של הבכיר החות'י שוחחה הסוכנות עם 18 ילדים-חיילים לשעבר שגויסו על-ידי המורדים, ואלה סיפרו כיצד איתרו אותם המגייסים בבתי ספר, בבתי מגורים ואפילו במגרשי כדורגל. לפי עדותם, הם עברו שטיפת מוח והכשרה צבאית ואז נשלחו לקווי החזית. שם, הם מעידים, ראו לעתים קרובות ילדים אחרים נהרגים בקרב. דובר הצבא החות'י, יחיא סריה, הכחיש בשיחה עם AP את הטענות על גיוס שיטתי כזה וטען כי החות'ים דוחים את הילדים המבקשים להצטרף אליהם.

תימן חות'ים מגייסים ילדים חיילים מלחמה נגד סעודיה (צילום: AP)
כחלאן בן ה-12. ראה גופות בלי ראש וגפיים(צילום: AP)

  ()

המלחמה בתימן, נזכיר, החלה כמלחמה בין המורדים החות'ים, הנתמכים על-ידי איראן, לבין ממשלת תימן, שנתמכה על-ידי סעודיה והמערב. אחרי שהחות'ים הדיחו את הממשלה הצטרפה קואליציה בראשות צבא סעודיה ללחימה, ויצאה למבצע הפצצות קטלני בניסיון להכניע את המורדים, שבהם היא רואה איום איראני בחצר האחורית של ריאד. החות'ים שולטים כעת ברוב הערים והעיירות בתימן.

 

פעולות סעודיה והלחימה המתמשכת גרמו למחסור חמור במזון בתימן, מדינה שעוד לפני כן נחשבה למדינה הענייה ביותר בעולם הערבי, ורק החודש העריך ארגון הסיוע Save the children שעד 85 אלף ילדים מתו בה מרעב מאז תחילת המלחמה. לפי האו"ם, קרוב לעשרת אלפים בני אדם נהרגו בקרבות ובפיגועים ויותר מ-56 אלף נפצעו במלחמה בתימן מאז שנת 2015, והמלחמה יצרה את המשבר ההומניטרי הגדול ביותר שקיים כיום בעולם. יותר מ-22 מיליון בני אדם בתימן – 3/4 מאוכלוסיית המדינה – זקוקים כעת לסיוע במזון.

תימן חות'ים מגייסים ילדים חיילים מלחמה נגד סעודיה (צילום: AP)
עבד אל-חמיד בן ה-14. "ילדים נורו כשלא מילאו פקודות"(צילום: AP)

בחודשים האחרונים לחצו מדינות המערב על הקואליציה הסעודית לחדול מהמבצע שלה בתימן. בין המדינות שהפעילו עליה את הלחץ היו גם מדינות שבמהלך הלחימה סייעו לסעודיה בנשק ובמודיעין, כגון ארה"ב. לפני ימים אחדים, במסגרת שיחות שלום שקיימו בשבדיה, הגיעו הצדדים הלוחמים בתימן להסכם על הפסקת אש בעיר הנמל האסטרטגית חודיידה, שהיא הנתיב המרכזי להעברת חומרי סיוע ומזון לתימן, אבל מאז הופרה הפסקת האש – והצדדים מאשימים זה את זה בהפרה.

 

צמיד ומספר ג'יהאד

חלק מהילדים-החיילים של החות'ים אפשר לראות מאיישים עמדות בידוק צבאיות, חמושים ברובי קלצ'ניקוב. אחרים נשלחים עם חיל הרגלים לחזית.

 

אחד הלוחמים הצעירים לשעבר של החות'ים שהתראיינו ל-AP הוא מוחמד, שבגיל 13 כבר שירת כחייל ולא חשש להישיר מבט לסכנה. אחרי שעבר שטיפת מוח במחנות של החות'ים, הוא הקדיש את עצמו לקרב גם כשקליעים שרקו סביבו והאדמה רעדה מהפצצות. הוא מעיד כי בעצמו עינה שבויים – והרג.

 

מוחמד מספר שלא היה אכפת לו אם יחיה או ימות. נחמה הוא מצא ב"מספר הג'יהאד" שנתנו לו החות'ים – צמיד עם מספר סידורי. הוא ידע שאם ימות – המספר הזה מבטיח שגופתו תגיע לידי משפחתו. "כשאהפוך לשהיד הם יכניסו את המספר שלי למחשב, יקבלו את התמונה והשם שלי, וידפיסו אותם עם השם 'שהיד' מתחת", אומר מוחמד.

תומכים של מורדים חות'ים תימן חודיידה (צילום: AFP)
תומכים של מורדים חות'ים בעיר חודיידה(צילום: AFP)

הריאיונות עם הילדים-החיילים לשעבר נערכו במחנות עקורים ובמרכז שיקום במימון סעודיה בעיר מאריב, הנשלטת כעת על-ידי הקואליציה הסעודית. הילדים הגיעו לעיר אחרי שברחו מכוחות המורדים או נתפסו על-ידי אנשי הקואליציה.

 

מכות חשמל לשבוי מגנרטור

כמה מהלוחמים הצעירים לשעבר סיפרו ל-AP כי הצטרפו למורדים מבחירה, בעיקר בגלל הבטחות שישולם להם כסף או שתינתן להם האפשרות להחזיק נשק. יש גם מי שסיפרו שהובטח להם שיקבלו עלי גת, העלים שבתימן נהוג ללעוס לצורך המרָצה, אבל אחרים העידו כי נחטפו מבית הספר או מבתי מגורים או שאולצו להצטרף למורדים בתמורה לשחרורו של בן משפחה ממעצר.

 

לפי AP, בתחילה נלקחים הילדים ל"מרכזי תרבות", שם הם עוברים במשך כמעט חודש שיעורי דת, ואחר כך נאמר להם שהם מצטרפים למלחמת קודש נגד היהודים, הנוצרים ומדינות ערב שנכנעו להשפעה המערבית. לאחר מכן הם נשלחים למחנות אימון צבאיים – ואז למלחמה.

תימן חות'ים מגייסים ילדים חיילים מלחמה נגד סעודיה (צילום: AP)
נער בן 17 חמוש ברובה במאריב(צילום: AP)

"כשאתה יוצא ממרכז התרבות אתה כבר לא רוצה ללכת הביתה", מעיד מוחמד. "אתה רוצה ללכת לג'יהאד". הוא נזכר איך יום אחד תפסו חבריו לנשק בעיר תעז לוחם של הקואליציה והביאו אותו למסעדה שהופצצה. מוחמד, שהיה אז בן 14, מספר שנתן לשבוי מכות חשמל באמצעות גנרטור בעוד מפקדו חוקר את השבוי. בסופו של דבר הורה המפקד "להיפטר ממנו".

 

מוחמד מספר שלקח כלי מתכת כבד, חימם אותו בלהבה – ותקע אותו בראשו של השבוי. "המפקד היה האדון שלי", מספר מוחמד. "אם הוא אמר להרוג – הייתי הורג. הייתי מפוצץ את עצמי בשבילו".

 

האח הקטן ירה בערפל הקרב

ילד אחר, ריאד בן ה-13, מספר שחצי מהלוחמים שנלחמו לצדו בקווי החזית היו ילדים. לדבריו, הוא ואחיו בן ה-11 ירו בשני חיילי אויב והרגו אותם אחרי שאלה סירבו להניח את נשקם. לדבריו, פעמים רבות היה עוצם את עיניו בחוזקה – מפחד – בעודו יורה ברובה שלו.

פינוי נפגעים בהפצצה סעודית בתימן. המערב דורש לסיים את המבצע (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פינוי נפגעים בהפצצה סעודית בתימן. המערב דורש לסיים את המבצע(צילום: AFP)

הרגעים המפחידים ביותר עבורו היו כשאחיו נעלם במהלך קרב. הוא סיפר על מקרה שבו הפך גופות בשדה הקרב בחיפוש אחר אחיו האבוד בין הפנים המדממות, ואז נפתחה אש לעברו ולעבר חבריו. הם השיבו אש ואז, אחרי צרחות, הבין שהיורה הוא אחיו – שאבד בערפל הקרב.

 

עוד על המלחמה בתימן:

מתה אמל בת ה-7, סמל הרעב בתימן

בגלל המלחמה והעוני, אחמד גר על העץ

ילדי האוטובוס שהופצץ נקברו: "לנקום בסעודיה"

 

תימן חות'ים מגייסים ילדים חיילים מלחמה נגד סעודיה (צילום: AP)
עבד אל-מג'יד, בן 14, על רצפת מרכז השיקום במאריב(צילום: AP)
 

ילד בן 12 בשם כחלאן סיפר שהחות'ים לקחו אותו ועשרה מחבריו ללימודים בבית הספר והבטיחו להם תיקים חדשים. במקום זאת הילדים מצאו את עצמם במחנה אימון, עדיין בתלבושת בית הספר שלהם. הוא מספר שבקווי החזית ראה משאיות אוספות את ההרוגים מהפצצות הקואליציה. "המראה של הגופות היה מפחיד", הוא מעיד, ובידיו הוא מסמן שגופות היו נטולות ראש או גפיים.

 

חייל אחר, עבד אל-חמיד בן ה-14, סיפר כי בידיו הופקדה המשימה להעביר אספקה ללוחמים בהרים, וכי ראה ילדים נורים משום שלא מילאו פקודות. גם לדבריו קווי החזית מלאים בילדים.

 

במרכז השיקום מאריב טופלו מאז ספטמבר 2017 קרוב ל-200 ילדים. הם סובלים מהתנהגות אלימה, מהתקפי חרדה ומהפרעות קשב. נגיב אל-סעדי, מייסד הארגון שהקים את המרכז, אומר שהבעיה האמיתית תורגש רק בעוד כעשר שנים, "כשדור של ילדים שעבר שטיפת מוח לשנאה למערב יגיע לבגרות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מורדים חות'ים בצנעא
צילום: AFP
מומלצים