שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מנחה הטלוויזיה האוסטרלי: "עברתי חוויה איומה בנתב"ג"

  וואליד עלי, מנחה טלוויזיה מפורסם באוסטרליה, סיפר בתוכניתו כי עבר "חווייה איומה" בבידוק הביטחוני בנתב"ג. לדבריו, הוא נשלף ונלקח לבידוק פולשני שבמהלכו הוכרח לפשוט את מכנסיו: "מעולם לא כעסתי כמו במקרה הזה"

  מנחה הטלוויזיה האוסטרלי הידוע, וואליד עלי, חשף אתמול (ד') בתוכניתו כי עבר "חווייה איומה" במהלך חיפוש גופני שעבר בבידוק הביטחוני בנתב"ג. הוא לא ציין מתי זה קרה, או מה הייתה מטרת ביקורו בישראל, אך סיפר שהוא נדרש להתפשט בפני הרשויות.

  וואליד עלי (מתוך פייסבוק)
  וואליד עלי. "מעולם לא כעסתי כמו במקרה הזה"(מתוך פייסבוק)

  עלי שיתף את סיפורו לאחר שבתוכנית "הפרויקט", אותה הוא מנחה, עסקו בחיפושים גופניים שעורכת משטרת ניו סאות' וויילס במדינה. הפעילה החברתית רייצ'ל אוונס סיפרה למנחים על חיפוש טראומתי שעברה לדבריה על ידי השוטרים, והדבר העלה את הזיכרון אצל עלי.

   

  "קשה להבין איך זה מרגיש, כי זה לא קורה לנו הרבה פעמים בחיים. לי זה קרה בעבר", סיפר. "בזמן שהייתי בדרכי החוצה מישראל, פשוט שלפו אותי ולקחו אותי הצידה. זה נמשך שעות ולא ידעתי מתי זה ייגמר, אף אחד לא הסביר לי כלום. אתה נמצא במצב שאתה לא יודע למה אתה נמצא בו או לאן הוא עוד יכול להגיע".

   

  לרקע קולותיהם המשתאים של חברי הפאנל שלצידו סיפר עלי כי במהלך החיפוש הוא התבקש לפשוט את מכנסיו מול הרשויות והוסיף: "מעולם לא הרגשתי כל כך נסער וכועס".

  וואליד עלי (מתוך פייסבוק)
  וואליד עלי בתוכניתו "הפרויקט"(מתוך פייסבוק)
   

  זה לא המקרה הראשון שבו נוסעים בנתב"ג התלוננו על עיכובים ושאלות פלושניות בנתב"ג בתירוצים של ביטחון. לפני כחודשיים עמדה לארה אל-קאסם, סטודנטית אמריקנית בת 22 שתמכה בתנועת BDS, במרכז פרשה שבמסגרתה נאסרה כניסתה לישראל, עד שבג"ץ התיר את כניסתה.

  לארה אל קאסם באוניברסיטה העברית (צילום: אלכס קולומויסקי)
  לארה אל קאסם באוניברסיטה העברית(צילום: אלכס קולומויסקי)

  לארה בולוגנני, חוקרת איטלקייה מהאוניברסיטה העברית בירושלים, סיפרה כי עוכבה בנתב"ג במשך שעות וכי מחשבה האישי הוחרם על ידי צוות הבידוק הביטחוני לפני טיסתה לכנס אקדמי בפריז שבו הרצתה.

   

  בעקבות עיכוב של שבעה פעילים במעברי הגבול בחודש אוקטבר וכן תחקורו של העיתונאי היהודי-אמריקני פיטר ביינרט, פירסם שב"כ מסמך יוצא דופן שבו דחה בתוקף טענות שעל פיהן עיכוב פעילי שמאל במעברי גבול בוצעו שלא כחוק או שלא בתחום אחריותו וייעודו לשמור על ביטחון המדינה.

   

  גילוי הדעת של השב"כ צורף למכתבה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר לאגודה לזכויות האזרח, שבו שב"כ חשף את היקף החקירות והתשאולים של פעילי שמאל קיצוני בכניסה לישראל, והדגיש כי הארגון "בוחן את סמכויותיו ומתקף מעת לעת את מדיניותו בטיפול בפעילים קיצוניים משמאל ומימין בהתאם לנסיבות הביטחוניות.

   

  "אך למען הסר ספק יודגש כי לא התקבלה בשב"כ כל הנחיה בנושא מהדרג הממונה עליו, וכל פעילות השב"כ בנושא בוצעה בהתאם לייעודו ולסמכויותיו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים