שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  באושר ובעיקר בעושר: תולדות הטלנובלה הישראלית
  מ"לגעת באושר" ועד "טלנובלה בע"מ" ו"האלופה" - המפיק דני פארן, שהלך לעולמו, היה אבי הטלנובלות ותחת שרביטו הן השתנו והתפתחו. לא עוד אהבה המגשרת על פערים בין שני עולמות, אלא נקמה יוקדת, קומה פוטוגנית וערפדים לוהטים. סמדר שילוני חוזרת לתוכניות שנחשבו לז'אנר הכי נמוך בטלוויזיה, ומגלה - הן דווקא היו כתובות מצוין

  דרך לא קצרה עברה הטלנובלה הישראלית עד שהגיעה למשבצת המכובדת של דרמה יומית. מ-120 פרקים בעונה ל-50 תמציתיים, מצילומי אולפן של ראש וכתפיים מדברים לצילומי חוץ מושקעים ולאחרונה גם השיבוץ המעניין, החצי-שבועי, של שלושה פרקים בשבוע במקום חמישה. ובעיקר, המתיחה וההגמשה של גבולות הז'אנר עד שקשה לזהות את טייפקאסט המקור שהוביל לכל זה.

   

  חלק לא מבוטל מהמסע הזה עבר איתה דני פארן, הבוס הגדול של "דורי מדיה דרסט", מי שהביא את הטלנובלה הישראלית הראשונה לשידור, הפך כמעט כל אבן בדרך וסייע להביא אותה עד הלום. פארן נפטר בשבוע האחרון, בגיל 71. הנה סקירה קצרה של פועלו בגזרת הטלנובלה דוברת העברית של אהרון ספלינג הישראלי.

   

  טלנובלה בע
  הפכה מזמן לקאלט. טלנובלה בע"מ(צילום: יח"צ)

   

   

  הימים הם ימי האינתיפאדה השניה, או מה שמכנים היום, תקופה בטחונית רגישה. בערוץ ויווה, שהקימה "דרסט מדיה" שנתיים קודם לכן, משודרות בעיקר טלנובלות דרום אמריקניות שמסייעות לטובות בנותינו לרכוש את השפה הספרדית. פארן רואה כי טוב ומחליט להפיק עבור הערוץ את הטלנובלה הישראלית הראשונה.

   

  העלילה של "לגעת באושר" התבססה על טלנובלה ארגנטינאית בשם "אם פונדקאית", ועקבה אחרי עפרה, בחורה ענייה ויתומה מאב שמנסה להביא לאמא את פרח לב הזהב, כלומר לממן עבורה ניתוח דחוף. אירית, העשירה המרשעת, מציעה לה לשמש כאם פונדקאית לה ולבעלה, נדב, תמורת הכסף. העסקה המשתלמת לכל הצדדים לא היתה מחזיקה יותר משלושה פרקים אם עפרה ונדב לא היו מתאהבים, מבלי שידעו על הקשר העקיף ביניהם ומבלי לזהות שיש להם חברים משותפים בפייסבוק. בהתאם לחוקי הז'אנר הסוף הוא טוב וכלל איחוד הנאהבים באושר ובעושר, והשלכתה לבור של המכשפה הזקנה.

   

   

   

  "לגעת באושר", ששודרה מידי יום בשעה 20:15, עלתה לשידור בלי הרבה יחסי ציבור אבל צברה פופולריות כזאת שלפני שמישהו הספיק להגיד "עפרה, תיזהרי, מאחורייך!", היא כבר נגסה נתחים מרשימים מהרייטינג של חדשות 2. בתקופה של מצב בטחוני מעורער לא מעט צופים העדיפו להימלט אליה על חשבון המהדורה של ערוץ 2. "לגעת באושר" רשמה ממוצע של תשעה אחוזי צפייה, עם שיא של 14 אחוזים בפרקים האחרונים ואנחת רווחה ממסדרונות חדשות 2 כשהיא סוף סוף סגרה את הבאסטה. ההצלחה שלה לוותה כמובן במצעד מרצ'נדייז מכובד אבל דיבורים על עונה שניה לא צלחו מסיבות שעדיין לא ידועות לציבור.

   

  נוגעים באושר. דן תורג'מן ושרון דוראני ()
  נוגעים באושר. דן תורג'מן ושרון דוראני
   

   

  הטלנובלה הישראלית השניה מבית פארן כבר עלתה עם מודעות להצלחתה של הראשונה, ולראייה - היא קודמה מערוץ ויווה לערוץ 3 של הכבלים. ציר העלילה שלה אמנם עדיין רוקד על הבדלי המעמדות המתבקשים בין שני בעלי המניות העיקריים בסיפור האהבה הבלתי אפשרי, אבל רובו התרחק מהמציאות הישראלית ובעיקר מעולמן של השכבות החלשות.

   

  רונה, הגיבורה, היא אמנם בעלת קייטרינג משכונת מצוקה, שמסתבכת עם חבר עבריין, אלי, אבל מהר מאוד היא עושה רילוקי