שתף קטע נבחר

ניגוד עניינים: השופט שהצטרף לצוות ההגנה של נתניהו פסל עצמו מדיון

בית הדין המשמעתי של המשטרה דן בעניינם של תנ"צ גיא ניר והקצינה צ', ובין העדים יהיו שני קצינים בכירים שעסקו בחקירות נתניהו. השופט בדימוס עודד מודריק, שהצטרף לאחרונה לצוות ההגנה של ראש הממשלה, היה אמור להיות אב בית הדין

בינימין נתניהו עודד מודריק רוני ריטמן (צילום: מוטי קמחי, רויטרס , צביקה טישלר)
השופט בדימוס עודד מודריק, בנימין נתניהו ורוני ריטמן(צילום: מוטי קמחי, רויטרס , צביקה טישלר)
השופט בדימוס עודד מודריק פסל את עצמו היום (ה') מהתהליך השיפוטי המתקיים בבית הדין המשמעתי של המשטרה בעניינם של תנ"צ גיא ניר והקצינה צ', שהתלוננה על עבירות מין מצידו של ניצב בדימוס, רוני ריטמן. הסיבה: טענות המשטרה לפיהן הוא מצוי בניגוד עניינים מאחר ולאחרונה הצטרף לצוות ההגנה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ובמשפט זה צפויים להעיד קצינים שעסקו בחקירות 1000 ו-2000.

 

מדובר על שני קצינים שצפויים להעיד. האחד הוא ניצב בדימוס מני יצחקי, ראש אגף החקירות לשעבר והשני תנ"צ כורש ברנור, שפיקד על יאח"ה שטיפלה בתיקים אלה. גם מפכ"ל המשטרה לשעבר, רוני אלשיך עשוי להיקרא להעיד בתיק זה. יצחקי ובר נור העידו בהליך הבדיקה שערכה המשטרה נגד צ' ומפקדה וכאמור עסקו בתיקי ראש הממשלה, ומכאן החשש במשטרה לפיו השופט בדימוס, מודריק, מצוי בניגוד עניינים.

 

בנוסף, לטענת המשטרה לראש הממשלה יש זיקה כלשהי להשתלשלות העניינים שהובילה לפתיחת ההליך המשמעתי נגד תנ"צ ניר ורפ"ק צ'. כזכור, בחודש יולי ניצב בדימוס רוני ריטמן ששימש אז כמפקד להב 433 ביקש מחוקריו לבדוק האם קיים קשר בין התלונה במח"ש שהגישה נגדו צ' בגין עבירות מין, לבין חקירת שרה נתניהו בפרשת המעונות. בתגובה, שלחו ראש הממשלה ורעייתו ליועמ"ש, אביחי מנדלבליט מכתב ובו ביקשו שריטמן יפסול את עצמו מהחקירות כנגדם.

 

 

גיא ניר (צילום: דוברות המשטרה)
תנ"צ גיא ניר(צילום: דוברות המשטרה)

 

תנ"צ ניר, לשעבר ראש חטיבת המודיעין באגף החקירות הואשם בהתנהגות שאינה הולמת. ניר יצא לחופשה כפויה לפני כשלוש שנים בשל חשדות להתנהלות בלתי תקינה ומערכת יחסים עם פקודתו צ'.

כתב האישום מפרט כמה מקרים בהם ניר והקצינה צ' שהו יחדיו. רפ"ק צ', ששימשה כעוזרת של ניר, הואשמה בתיאום הדיווחים הכוזבים של ניר וכן בפנייה בזלזול לעמיתיה הקצינים. היא גם הואשמה כי סירבה למלא שאלון ניגוד עניינים שמתייחס לעבודתה כעוזרת של ניר.

 

לפני כחודשיים החל משפטם של תנ"צ גיא ניר ורפ"ק צ' וביום ראשון הקרוב צפוי להתחיל שלב ההוכחות בבית הדין המשמעתי של המשטרה. לפני שבוע וחצי פנה השופט בדימוס, אב בית הדין, עודד מודריק למשטרה והסניגורים והציג בפניהם את הסוגיה בעניין היותו שופט בתיק, זאת לאור הפרסומים לפיהם הוא צורף לצוות ההגנה של נתניהו, אותם הגדיר אז "ספק ידיעות, ספק רמיזות".

 

הסניגור של גיא ניר, עו"ד איציק כהן וסניגורה של צ', עו"ד ז'ק חן טענו שאין סיבה שהוא לא ישפוט ואילו המשטרה טענה לניגוד עניינים. מודריק דחה את טענות המשטרה לפיהן הוא מצוי בניגוד עניינים. "לא קיבלתי מן התביעה (המשטרה) ביסוס כלשהו לטענה", אמר מודריק והורה למשטרה להציג בפניו עד אתמול תגובה מנומקת לניגוד העניינים, כדי שיוכל לקבל החלטה האם לשפוט בתיק או לא.

 

אתמול בלילה הגיעה תשובת המשטרה לשופט ובה נכתב: "נוכח העובדה שבתיק זה עתידים להעיד עדים, בין מטעם התביעה או בין מטעם ההגנה, אשר מילאו תפקידים בכירים בארגון ועיסוקם נגע במישרין לחקירות ראש הממשלה, קיים ניגוד עניינים מובנה באם השופט היושב בדין - ועתיד לקבוע ממצאי מהימנות באשר לעדים אלו - ישמש בצוות ההגנה (של נתניהו), ולו קיים אינטרס נגדי מובהק", נכתב בנימוקים לפסילתו של מודריק. "אשר על כן אב בית הדין הנכבד מתבקש בזאת לפסול את מועמדותו מלהמשיך ולשבת בדין".

 

כאמור, היום השופט בדימוס מודריק החליט שהוא לא ישפוט בתיק. "אינני זקוק לסקירה המקפת של דיני פסלות שופטים שהציגה התביעה כדי להבין שכשמדובר בעימות או בטענות מתעמתות שבין ראש הממשלה ונציגיו, לבין עדים שיעידו בהליך דנן, אין מקום שאשב לדין בהליך זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
השופט בדימוס עודד מודריק
צילום: מוטי קמחי
מומלצים