שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  האזהרה והפיצוץ: תיעוד השמדת מנהרת חיזבאללה

  צה"ל כרז לתושבי הכפר הסמוך ודרש מהם "להתפנות ברגע זה", ולאחר מכן הודיע מפקד החטמ"ר ללוחמיו "רשאים". צפו בהשמדה הראשונה של אחת ממנהרות חיזבאללה, שחצתה לשטח ישראל, לא הרחק מהמושב זרעית

   

  ההשמדה הראשונה: כך נראה פיצוץ המנהרה    (צילום: דובר צה"ל)

  ההשמדה הראשונה: כך נראה פיצוץ המנהרה    (צילום: דובר צה"ל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  כך נראה פיצוץ אחת ממנהרות חיזבאללה: צה"ל הפיץ היום (ו') את תיעוד השמדת אחת המנהרות ההתקפיות חוצות הגבול שחפר חיזבאללה, יממה לאחר פיצוץ המנהרה. אותה מנהרה נחפרה מהכפר השיעי רמיה וחצתה לשטח ישראל, סמוך למושב זרעית. צפו בסרטון השמדת המנהרה הראשונה.

   

  בסרטון נראית האזהרה שהעבירו בצבא לתושבי הכפר שממנו נחפרה המנהרה, לפני השמדתה: "לתושבי הכפר רמיה - אנחנו נפוצץ את המנהרה שבנה חיזבאללה. אני מבקש מכם להתפנות מהמקום ברגע זה, במהירות. אתם בסכנה". לאחר מכן אל"מ רועי לוי, מפקד החטיבה המרחבית 300, הודיע ללוחמיו: "קבלו רשאים, בהצלחה" - והחל בספירה לאחור.

   

  לאחר השמדת המנהרה צפויות פעולות דומות גם בימים הקרובים. מניתוח הסרטון עולה כי הפיצוץ זלג גם לצד הלבנוני של הגבול. בשל היות תוואי המנהרה סלעי ולא חולי כמו במנהרות העזתיות, כמות חומרי הנפץ שבה השתמשו לוחמי ההנדסה הייתה גדולה, כדי למוטט את החללים המבוטנים טבעית של המנהרה.

  נטרול והשמדת מנהרות הטרור ההתקפיות שחפר חיזבאללה (צילום: דובר צה
  רגע פיצוץ המנהרה(צילום: דובר צה"ל)

  נטרול והשמדת מנהרות הטרור ההתקפיות שחפר חיזבאללה (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

  אתמול הודיע הצבא הודיע על תחילת השלב השני של מבצע "מגן צפוני" שיתמקד בנטרול מנהרות הטרור של חיזבאללה בגבול לבנון. מדובר צה"ל נמסר כי הנטרול יתבצע בשיטות שונות, בהתאם לניתוח של גורמי ההנדסה ואנשי פיקוד הצפון, ובמסגרת מאפיינים הייחודיים של כל מנהרה ומנהרה. תהליך הנטרול, לפי צה"ל, יבוצע משטח ישראל - אך על פי ההערכות הדבר יוציא משימוש את המנהרות גם בצידן השני. בצה"ל אמרו כי שלב הנטרול וההשמדה החל בהובלת יחידות ההנדסה של פיקוד הצפון ויחידת יהל"ם. 

    

  תושבי זרעית קיבלו זמן קצר לפני הפיצוץ התראה לגבי הקולות הצפויים בפעולה היזומה ונאמר להם כי הפיצוץ לא יסכן את האוכלוסיה ואת מבני היישוב. ברשת ההסברה של חיזבאללה, "אל-מיאדין", דווח על הדי פיצוצים תת-קרקעיים באזור הכפר ראמייה הסמוך לגבול.

  נטרול והשמדת מנהרות הטרור ההתקפיות שחפר חיזבאללה (צילום: דובר צה
  השמדת המנהרה(צילום: דובר צה"ל)

  השמדה ונטרול של מנהרות חיזבאללה בגבול לבנון על ידי צה
  כוחות צה"ל ליד המנהרה(צילום: דובר צה"ל)

  בצה"ל הודיעו כי תהליך הנטרול יתבצע בכמה מנהרות במקביל, והשפעותיו יורגשו מצד האוכלוסיה האזרחית שתיחשף לתנועה של רכבי עבודה, פיצוצים ואף סגירת שטחים. בפיקוד הצפון הבהירו כי במקרה שהתושבים המקומיים יושפעו מנטרול המנהרות - המהלך ילווה בהתראה מראש. בצה"ל עדכנו את ראשי הרשויות באזור המנהרות, והדגישו כי המצב מוגדר כשגרה.

   

  לפי צה"ל, השלב החדש של המבצע לא יהיה קצר, והוא יתפרס על פני בתקופה הקרובה. "מטרת השלב החדש הוא שחיזבאללה לא ישתמש במנהרה משטחו ועד שטחנו", אמרו בצבא. בצבא חזרו על המסר של הדרג המדיני ואמרו כי ממשלת לבנון אחראית למנהרות שנחפרו תוך הפרה של החלטה 1701 של האו"ם. "אנו חוזרים ומזהירים מהתקרבות לפתח המנהרה בצד הלבנוני ומשהייה בתוכה", אמרו בצה"ל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים